Három különböző akkreditált laboratórium mérése bizonyítja, hogy az Oroszlány VI. barnakőszén (közismert nevén Cicahomok) bányatelek rekultivációjához használt anyagban nincs az engedélyben foglalt határértéket meghaladóan szennyező anyag. Mindez cáfolja Csárdi Antal országgyűlési képviselő állítását, miszerint laboratóriumi vizsgálati jegyzőkönyvek határérték túllépést mutatnak. Izgatottan várjuk a Tisza Párt felé tájékozódó országgyűlési képviselő úr magyarázatát.
A rekultiváció során felhasznált anyagok vizsgálatára novemberben külön-külön mintavételezést végeztek a kormányhivatal, a rekultivációt végző vállalkozó és helyi civilek megbízásából. Mindhárom egymástól független laboratórium által kiértékelt minta az engedélyezett határérték alatti koncentrációt mutatott.
A bányatelek feltöltésére használt anyagot a rekultivációt folytató cég a környezetvédelmi hatóság által kiadott engedély alapján állítja elő, tevékenysége ellenőrzött körülmények között zajlik. A környezetvédelmi hatóság által lefolytatott vizsgálat szerint a beruházás nem érinti vízbázis védőövezetét sem, a bányagödör falai kellően vízzáróak, oldalirányú szivárgásra sem kell számítani. Ennek ellenére a cég a bányagödör falának vízzáró képességét további szigeteléssel erősíti.
A bánya bezárása az előírások alapján történik, a tevékenység a környezetre nem gyakorol káros hatást, az éppen a korábbi bánya által okozott tájseb helyreállítását szolgálja. A hatóság az engedélyben foglaltak betartását a jövőben is kiemelten vizsgálja a környezet védelme érdekében.
(MTI / Kiemelt kép: Hatlaczki Balázs-PS)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS