A Fidesz szokott tanulni a hibáiból és az a nagy kérdés a jövőre nézve, hogy ez most, rövid távon is sikerülni fog-e? Sok válságot éltünk meg az elmúlt időszakban, amelyeket a kormány sikerrel vett, de tény, hogy csak nagyon nagy áldozatok árán tudtunk előre jutni – mondta a Szájer József a Mi kérdezünk című podcastműsorunkban. Arról, hogy háború kitörésekor úgy tűnhetett, Európában mindenki szembejön az autópályán, most pedig nagyhatalmak vezetői kíváncsiak Orbán Viktor és a magyar kormány véleményére, a Szabad Európa Intézet vezetője úgy vélekedett: a Fidesz titka a következetesség, már a rendszerváltoztatás óta. Szájer József Magyar Péterről is kifejtette véleményét: szerinte egy gyenge, torz másolat nem lehet nyerő.
A kommunisták irtózatosan képmutatóak – vetettük fel Szájer Józsefnek, arra utalva, hogy a pártállami diktatúra nyomokban jogállami elemeket is tartalmazott, ám a Bibó-szakkollégista, fiatal fideszesek hiába próbáltak a nyolcvanas években érvényt szerezni az Alkotmány, vagy az egyesülési törvény szövegének, bírság és gumibot lett a vége:
Fiatal jogászként megpróbáltunk a kommunista rendszer keretein belül szabadnak lenni, de egy pillanat alatt kiderült, hogy ez lehetetlen. Megtapasztaltuk, hogy a rendszer nem összeegyeztethető a szabadsággal. Ugyanakkor legalább rajtakapjuk a kommunista hatalmat, hogy nem tartja be a saját jogát.
Szájer József azt is hozzátette: “a rendszerváltoztatás egy nagyon bonyolult időszak volt, amelyben itthon érvényesült mind a kompromisszumkötés, mind pedig a megalkuvás nélküliség. Lengyelországban akkoriban kiderült, hogy hiába kötnek kompromisszumokat, a másik oldal a régi rendszert akarja csak fönntartani. A Fidesz ezért is döntött jól, mert mi a paktumokat nem írtuk alá, kompromisszumok nélküli álláspontot képviseltünk, azzal a céllal, hogy következetes rendszerváltoztatás történjen, kipucolják a kommunistákat a gazdasági és társadalmi életből. Persze a végeredmény ismert: közjogi értelemben győzött a demokrácia, de annak a Deák Ferenc-i politikának, amit Antall József képviselt, meglett az eredménye.”
Itt megkérdeztük a Fidesz-alapítótól, hogy annak idején megbeszélték-e Orbán Viktor Nagy Imre újratemetésén elmondott beszédét, tudták-e, hogy a pártelnök mindenkit meghökkentve haza fogja küldeni a szovjeteket?
Nemhogy megosztotta velünk, hanem az akkori választmány egy nagyon alapos és részletes vitát folytatott le erről. Ez a Fidesz hivatalos véleménye volt, Kövér László is erőteljesen vitte, de kétségtelen, hogy ennyire határozottan Orbán Viktor tudta képviselni az álláspontunkat. Habár elképesztő sajtótámadások érik a Fideszt azóta is, de egyik sem hasonlítható ahhoz, amit a Hősök terei beszéd után kaptunk.
Arra a kérdésünkre, hogy mi a Fidesz megőrizte-e alapvető identitását az elmúlt, három és fél évtizedben, s például a Nagy Imre 1989-es újratemetésén elmondott beszédtől húzható-e egyenes vonal odáig, hogy Orbán Viktort és Szijjártó Pétert három órán keresztül fogadja rezidenciáján a megválasztott amerikai elnök, Szájer József így felelt:
Számunkra, akik belülről néztük ezt a folyamatot, mindenképpen. Az egyik fő értékünk mindvégig a következetesség volt, tehát ha demokráciát akarunk, akkor annak demokráciának kell lennie. Ott nem ismerünk semmiféle kompromisszumot. A Fideszt soha nem zavarta, hogy mindezekért majd mit fognak gondolni rólunk külföldön.
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány révén újonnan létrejött Szabad Európa Intézet vezetője azt is megválaszolta, tartoznak-e felelősséggel azoknak a politikai erőknek és híveiknek, melyek támogatták, vagy beolvadtak a Fideszbe az elmúlt évtizedekben:
A Fideszben a nemzeti egység, illetőleg az egységes Kárpát-medencei magyar nemzet gondolata az kezdettől, tehát az alapítástól ott volt. Nagyon fontos kampánytechnikai és történelemfilozófiai kérdés egyszerre, hogy hogyan hozható létre Magyarországon a legszélesebb egyetértés, s a válaszunk, hogy a nemzethez tartozás kérdése a kulcs, amely egy szavazatmaximalizáló erő is. Mégpedig óriási erő. Valóban elfoglaltuk a nemzeti terepet, mint biztos fundamentumot. Ám a Fidesznek másik jellemvonása, hogy magába tudja szívni, fel tudja használni, hasznosítani tudja mindazt, ami fontos ebben a gondolkodásban. Nem ki akarjuk zárni a többieket, hanem be akarjuk fogadni, nemzeti alapon.
Nézze meg, hallgassa meg a teljes beszélgetést, melyben Szájer József önkritikusan beszél pártja hibáiról, fejlődéséről és a mai kormányzást megalapozó szellemi, filozófiai alapokról, a Magyar Péter-jelenségről és a baloldal elbukásának okairól. A Podcast-változat ITT érhető el.
Szájer József Frontvonalban című portrékötete harminc év közéleti-magánéleti pályafutását öleli át, sok kulisszatitokkal és alapvetéssel. Kapható a Terror Háza Múzeum boltjában és sok más üzletben. A témában ajánljuk Jeszenszky Zsolt kollégánk interjúját is a Jeszenszky-kaland című YouTube-csatornáján.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS