December 17-én avatták fel dr. Jankovics Marcell (1874-1949) író, költő, irodalomszervező, ügyvéd, politikus, alpinista domborművét Budapest I. kerületében, egykori, Pauler utcai lakásánál.
A megemlékezést Rubovszky Éva, (aki az író unokájának, Jankovics Marcellnek (1941-2021) az özvegye) és Méry János, dr. Jankovics Marcell hagyatékának kutatója szervezésében valósult meg.
2024. november 3-án volt 150 éve annak, hogy Dr. Jankovics Marcell a Somogy megyei Nemesvid Gárdospusztán meglátta a napvilágot, idén, november 12-én pedig 75 éve, hogy az avatás helyszínén, a Pauler utcai lakásában visszaadta a lelkét a teremtőjének. Dr. Jankovics Marcell a két világháború közti időszakban rengeteget írt, több tucat beszédet mondott, szervezte az irodalmi életet a Felvidéken. Talán pont ezért is azok közé a felvidéki írók közé tartozik, akiknek több művét tiltólistára tették, szervezői tevékenységét, munkásságát, írásait évtizedekig kisebbíteni igyekezték, elhallgatták, vagy éppen tiltották, ami miatt 1989 előtt még antikváriumokban is alig lehetett hozzájutni műveihez.
E szemlélet megváltoztatásában az első lépést Méry Gábor és a Méry Ratio kiadó tette, mely a 2000-es évek elején újra kiadta a Húsz esztendő Pozsonyban és az Egy század legendái c. műveit. A következő lépést Méry János tette ezügyben, aki 2022-ben pályázatot adott be a Magyar Művészeti Akadémia önsztöndíj-programjára, melyet akkor még az unoka, Jankovics Marcell is támogatott. Ennek keretén belül 2022. szeptembere óta első lépésként sikerült rendeznie az Országos Széchenyi Könyvtárban lévő hagyatékot, majd idén november 7-én a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézettel és az Országos Széchényi Könyvtárral közösen, a budapesti nemzeti könyvtárban tudományos konferenciát szervezett író-országgyűlési képviselő dr. Jankovics Marcellről (1874–1949) Egy felvidéki író újrafelfedezése címen.
Hozzátette, hogy ügyvédként és politikusként küzdött az igazságtalanság, a magyarságot ért sérelmek ellen, íróként pedig megörökítette mindazt, ami részben a magyarságot vezető politikai és szellemi elit rövidlátása, részben az ellenünk szövetkezők csalárdságának az eredményeként pusztulásba taszította hazánkat.
(Ma7 / Kiemelt kép: Benkoczki Vanessa)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS