Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Mandinernek arról beszélt, hogy Lengyelországban válsághelyzet alakult ki a Tusk-kormány döntései miatt, és megerősítette, hogy Magyarország politikai menedékjogot biztosított Marcin Romanowskinak. Hangsúlyozta, Magyarország nem avatkozik bele más országok belpolitikájába, de támogatja a politikai üldözött személyeket.
Az elmúlt években sokszor került elő a jogállamiság kérdése, például Magyarország kapcsán, pedig ha ezt a kategóriát nem a liberálisok ejtették volna túszul és használnák politikai fegyverként, akkor az elmúlt hónapokban lett volna ok Európában az aggodalomra, elsősorban éppen a lengyel kormány ténykedése miatt – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Mandinernek annak kapcsán, hogy Adam Bodnar, a Tusk-kormány minisztere a Politico hasábjain szállt bele Magyarországba, amikor azt mondta, csak akkor lesz itt jogállam, ha leváltják Orbán Viktort.
Fontos: mi nem avatkozunk be más országok belpolitikájába, pláne nem úgy, ahogy mások szoktak a miénkbe. Mégis ki kell mondani: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet állt elő a tavalyi választás után a Tusk-kormány cselekedetei következtében. Ezért akkor érezném magam rosszul, ha a Lengyelországban történtek után a varsói kormány részéről méltatnák a magyar jogállamiság helyzetét
– szögezte le a miniszter. A tárcavezető azt is elmondta, hogy a lengyel kormány például nem hajtja végre a lengyel alkotmánybírság döntéseit. A mentelmi jogot vagy az elnöki kegyelemet semmibe véve alkalmazza a büntetőjog eszközeit politikai riválisai ellen. Az igazságügyi miniszter bírósági vezetőket váltott le politikai okokból, törvénytelenül kirúgta az államügyészt – ahogy ezt a lengyel Legfelsőbb Bíróság is megállapította. Mindhiába, mert ezt figyelmen kívül hagyva új államügyészt nevezett ki a kormány.
Politikai menedékjog
Gulyás Gergely megerősítette, hogy Magyarországra érkezett Marcin Romanowski, az előző varsói kabinet igazságügyi miniszterhelyettese, és politikai menedékjogot kért a magyar államtól. Meg is kapta, a magyar és az uniós jogszabályokkal összhangban.
Az ő esetében konkrét bizonyíték is van a tisztességes eljárás hiányára, hiszen idén nyáron annak ellenére tartóztatták le, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése tagjaként mentelmi jog illette meg. Szabadon bocsátására csak azután került sor, hogy a Közgyűlés elnöke hivatalosan tiltakozott a lengyel hatóságoknál, majd egy lengyel bíróság is megerősítette, hogy a letartóztatás jogsértő volt
– fogalmazott Gulyás Gergely. Hozzátette, a magyar állam nem tud betekinteni egy másik ország hatósága által lefolytatott eljárásba. – A vád megalapozottságáról sem tudunk állástfoglalni. Itt azonban politikai menedékjogról van szó, ami abban az esetben adható meg, ha az érintett ügyének pártatlan, politikai befolyástól mentes elbírálása nem biztosított minden kétséget kizáróan a hazájában. Ez az kockázat ma általánosságban és az eddigi eljárás alapján a konkrét esetben különösen is fennáll Lengyelországban – magyarázta a miniszter.
Arra a kérdésre, miszerint hogyan befolyásolja ez a két ország kapcsolatot, Gulyás Gergely azt mondta:
A menedékkérők kapcsán mi ugyanazt mondjuk 2015 óta. Ha valaki háború elől menekül vagy politikai okokból fenyegeti üldöztetés – mint korábban például Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnököt –, akkor az esetleges politikai vitákat is vállalva kell biztosítani a menekültstátuszt. Ez a különbség a migráció és a menekültek támogatása között
– tette hozzá.
(Mandiner / Kiemelt kép: MTI/EPA-PAP/Tytus Zmijewski)
Talpra magyar!
2024-12-20 at 00:33
Ne hogy Tuskék hazaárulásuk azt vonja maga után mint amit a kommunista Edvard Gierek kommunizmust ,, építő ” végül is elkxró gazdaságpolitikája okozott ami miatt lengyel zugárusok lepték el a magyar piacokat. – Lengyeleknél jegyrendszert kellet bevezetni.
Gullwing
2024-12-19 at 21:44
A fogyatékosoknak: ha valakinek mentelmi joga van akkor azt nem lehet letartóztatni…
Ha ennek ellenére megteszik akkor megszűnt a jogállam…
Lengyeleknél most ez van.
Ja lehet vinnyogni tiszaszaros idióták.
Mandula
2024-12-19 at 21:21
Nincs miről beszélni a miniszterhelyettesnek mentelmi joga van, nem tartóztatható le amíg fel nem függesztik azt .
Tehát tuskó libsi Lengyelországában nincs jogállam.
Magyarország helyesen járt el a menekültstátusz biztosításával.
Lengyelországgal szemben jogállamisági vizsgálatot eljárást kell kezdeményezni Amerikában jan 20 után mert az eu csak egy felvásárolt csürhe minden jogot nélkülöznek.
SzM
2024-12-19 at 20:55
Azt hiszem mindenki nyugodtan befejezheti a hisztériát. Az olasz Vörös Brigádok tagjainak, akik öltek, robbantottak, raboltak stb. évtizedekig adott menedékjogot Franciaország. Plusz jó néhány afrikai és dél-amerikai diktátornak is. Tessék emiatt hisztizni.
Zoé
2024-12-19 at 20:28
A csávót az interpol körözi, mi meg befogadjuk? Ki adott felhatalmazást Orbánéknak a nemzetközi jog megsértésére? https://tvpworld.com/84085354/polish-prosecutors-turn-to-interpol-to-find-ex-deputy-minister
bl
2024-12-19 at 19:53
Jellemző, hogy az igazságügyi minisztériumot kell elfoglalni és máris kész a káosz, gazságügyi minisztérium lett belőle.
Timi
2024-12-19 at 19:45
007
Még Assadot is tedd hozzá, te buzi, úgy lesz teljes az elmeroggyantságod!
007
2024-12-19 at 18:54
Pharaon, Gruevszki, Kalleta és Bolsonaro után újabb szökött bűnözőt rejtegetünk ezzel a Romanovszkival? Miféle nyomorult gengszterteleppé züllesztenek minket Orbánék?
Tudományos libsizmus
2024-12-19 at 18:44
Szeretném javasolni, habár egyáltalán nem vagyok valami jó véleménnyel általában a lengyelekről, hogy minden lengyel polgárnak, aki politikai menedékjogot kér Magyarországtól a tuski náci rezsim okán, adjuk meg neki.
Az afgán, paki, néger bevándorló pedig takarodjon a büdös kurva anyjába.
Tudományos libsizmus
2024-12-19 at 18:36
Ez a Tusk egyszer már volt miniszterelnök Lengyelországban a 2010-es években. Akkor egyáltalán nem csinálta rosszul.
Aztán kiment Brüsszelbe és ott szépen átmosták az agyát.
Így visszament Lengyelországba mint egy náci Gauleiter.
Heinz
2024-12-19 at 18:28
A válságos az jelenti ,hogy nincs jogállamiság Lengyelországban.
Jogállamiság vagy van ,vagy nincs.Válságos egy beteg állapota tud lenni ami súlyos állapotot jelent,
tusk elme állapota is lehet ilyen,vagy poloska petié