Szánthó Miklós az Origónak arról beszélt, hogy a szovjet típusú kommunizmus összedőlése óta stabilnak tűnő, a liberálisok által örökérvényűnek gondolt világhatalmi szerkezet drámai átalakuláson megy keresztül. Az Alapjogokért Központ főigazgatója szerint a Nyugat és Kelet közötti egyensúly – vagy inkább a Nyugat javára való „egyensúlytalanság” – úgy tűnik, most visszabillen.
„De ez szerintem csak a felszín, a mélystruktúrákban kulturális okok húzódnak meg. Mindenekelőtt az, hogy
a világdiadalra szánt »liberális demokrácia«, mint társadalmi irányítórendszer nem, hogy nem ért el globális sikert, de a nyugati eliten kívül kifejezetten közutálatnak örvend.
No nem a demokrácia, hanem annak ez a liberális válfaja, mely igazából mára antidemokratikussá torzult
– mondta Szánthó.
Hozzátette: a 30-40 évvel ezelőtti várakozásokhoz képest kiderült, hogy sikeres kapitalizmust nem csak a liberális demokráciák tudnak „üzemeltetni”, hanem az azt kifejezetten elutasító „Globális Dél”, például a felemelkedő ázsiai hatalmak is.
„A nyugati vezetés a saját, haladónak gondolt szociális- és család(ellenes)politikájával maga idézte elő a demográfiai válságot, majd erre megoldásként a migrációt és a multikultit kínálta, ami mára alapvetően ásta alá az ottani ‘őshonos’ társadalmak identitását, nemzeti karakterét, önképét”, mondta a szakértő, aki szerint erre egy lapáttal még rárakott a ’90-es évektől szárba szökkenő politikai korrektség, eltörléskultúra, kritikai fajelmélet és genderideológia, maga a woke.
Egy meggyengült, sőt, bűntudatmániában vergődő civilizáció pedig értelemszerűen veszít geopolitikai erejéből és ennek következtében versenyképességéből is
– ezeket a »kihívásokat« viszont a nyugati vezetők azért sem képesek kezelni, mert nincsenek: jelenleg a nagy nyugati erőközpontokban nem találunk hivatalban lévő erős vezetőt, aki releváns, stratégiai válaszokat tudna adni minderre”.
Szánthó Miklós szerint ennek a vezetési válságnak a tünete európai részről az ukrajnai háború totális félrekezelése, mert egyszerűen politikai nímandok hozzák a releváns döntéseket,
míg erre a vezetési válságra adott társadalmi reakció a patrióták megerősödése az óceán mindkét oldalán: Trump és az európai jobboldal célja is a neoliberális hegemóniától való elszakadás, a technokraták és nem vezetők által irányított washingtoni, illetve brüsszeli mélyállam legyőzése vagy meghódítása.
Forrás: Origo, Fotó: MTI
Sanyáta
2024-12-22 at 20:21
Azért valamivel jobb lesz, ha a két fél tárgyal és egyeztet….manapság ez nagy szó!Egy biztos ha kamilla nyert volna, az betette volna nekünk a kertajtót, az ajtó nyitva maradt!!!Van esélyünk egy jobb nagykövetre és partneri kapcsolatokra!
aladin
2024-12-22 at 19:56
A politika elvan osztva, most tudott hogy a kis gnom agybeteg Magyar Péter barátja Weber, az is tudott hogy Orbán Viktor barátja meg Trump, most elfog dölni hogy ki az erösebb politikai páros. Vagyis most meglátjuk, hogy ki bukik meg hamarabb.
Logikus
2024-12-22 at 18:59
A ballib nyugat-európaiak most kezdenek rájönni, hogy eddig rossz lóra fogadtak…most vakarják a fejüket…
Talpra magyar!
2024-12-22 at 18:14
ÁMEN. Isten Trumpékat és Orbán vezetésével minket magyarságot segítse. – Az ilyenek kivételével mint aki magáról azt hazudta hogy ő többszőr bérmálkozott ez pedig Gyurcsány – bandáit is Isten ne segítse.
💩kupac vagy te nem Kárpáti
2024-12-22 at 17:12
@ Kárpáti2024-12-22 at 16:52
Majd kuksizz kis brekusz, mik fogan idejönni és ki mennyi vámot fog fizetni USA-nak!
Dísztöknek se vagy jó, nemhogy dinnyének
2024-12-22 at 17:02
@ Dinnye
Ha tudná a kancellárod, hogy miről tárgyaltak pár hónapja, még február előtt befalcolna.
Szegénykém az EU csúcs után puncsolt Trumpnak telefonba, hogy annak beiktatása után, de még a februári német választások előtt szeretne vele találkozni.
De hát már Orbán kicsit beelőzte.
Tele lehet a gatyó rendesen.😂😂😂
Kárpáti
2024-12-22 at 16:52
Az elszigetelődött Orbán Európa zsákutcája nem kapu.
Senki nem fog Orbánon keresztül tárgyalni Trumppal, mindenki maga fogja ezt megtenni, Orbánt le se szarják.
Trump beiktatása csak még tovább növeli Orbán elszigeteltségét.
Piroska
2024-12-22 at 16:08
Dinnye
Nomen est omen.
Amit leírt, csak a maga fajták szajkózzák, meg folyamatosan azt is, hogy az Orbàn elszigetelődött. Röhejes!
aladin
2024-12-22 at 15:48
Mi magyarok is már számoljuk a napokat, az EU.-ban, biztos nagy átalakulások lesznek a Patrioták egyre növekvö tagságai segitségeivel.
Mandula
2024-12-22 at 15:44
Usának számítanak a német és a nyugati termékek,azon agyalnak hogy hogyan tudják megakadályozni hogy a piacukra behajózzák ,mert a német autók tették tönkre a belső égésű amcsi autógyártást.
Nagy cumi lenne a libsiknek ha az új amcsi fejlesztésekhez csak rajtunk keresztül juthatnának hozzá.
Elképzelhető hogy lesz egy külön megállapodás amerikával gazdasági és kereskedelmi szinten.
Ehhez semmi köze senkinek. Szuverén ország vagyunk.!!!
m
2024-12-22 at 15:32
Csak két előzetes: 5%-ra kell emelni a NATO kiadásokat (Főni már retteg is); emelkednek a vámok az EU számára, ha nem vásárolunk elegendő amerikai gázt és olajat. Ezek nyilván a “kapuja” számára is kötelező elvárások. Vagy a kapupénz kompenzálni fogja a növekvő terheket?
Dinnye
2024-12-22 at 15:23
“Sorsfordító lesz Trump beiktatása nekünk, magyaroknak: mi leszünk Európa kapuja az amerikaiaknak”
Nem tudom, hogy kitöl származik ez az eszetlenség. Ne gondolja senki, hogy az USA számára, -akárki is legyen az elnök-, többet számit Magyarország, mint pl. az Egyesült Királyság, Franciaország, vagy Németország.
Ehhez a szédületes beképzeltséghez tartozik az a tévhit is, hogy Trump Orbántól kér tanácsot.
sanya
2024-12-22 at 14:51
Nem kellene túl optimistának lenni, az új elnök is csak amerikai