Az Izrael és a Hamász között létrejött tűzszüneti és fogolycsere–megállapodás után ismertté váltak az első részletek. Kezdetben 33 túszt engednek szabadon, első körben a nőket. Cserébe Izrael kiengedi a bebörtönzött fiatalkorú lányokat és fiúkat. A közvetítő Katar szerint Izrael és a militáns iszlamista Hamász megállapodott a fegyvernyugvás részleteiről, amelyben az összes izraeli túsz és akár 1650 palesztin kiszabadulhat. A megállapodást hivatalosan még egyik hadviselő fél sem ismerte el.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala azt is bejelentette, hogy néhány részletet még tisztázni kell. Mindazonáltal a megállapodásról már sok információt nyilvánosságra hoztak. A hírügynökségek szerint a következő pontok ismertek:
A megállapodás a jelek szerint három fázist irányoz elő. Az első szakasz hat hétig tart. Ez idő alatt tűzszünet lesz érvényben, amelynek keretében az izraeli hadsereg fokozatosan kivonul a Gázai övezet központjából. A part menti terület északi és déli részéből kitelepített palesztinok visszatérnek lakhelyükre. A közvetítő Katar szerint a megállapodás szerinti tűzszünet vasárnap 12.15-kor (közép-európai idő szerint 11.15-kor) lép életbe a Gázai övezetben.
Az első szakaszban a Hamásznak 33 túszt kell szabadon engednie. A Hamász először a női túszokat (civileket és katonákat) és a 19 év alatti kiskorúakat, majd az 50 év feletti férfiakat engedi szabadon. Izraelnek minden egyes civil túsz után 30 palesztin foglyot kell elengednie izraeli fogságból. Minden egyes szabadon engedett izraeli katonanő után 50 palesztin foglyot kell szabadon engedni. Az első szakasz minden hetében legalább három túszt kell szabadon engedni. Összesen mintegy száz túszt tart még fogva a Hamász.
Cserébe Izrael az első szakasz végéig szabadon engedi az összes 19 év alatti palesztin nőt és gyermeket, akiket 2023. október 7. óta tartanak fogva. A szabadon engedett palesztinok teljes száma a szabadon engedett túszok számától függ. Ez 990 és 1650 palesztin fogoly között lehet. Közöttük nemcsak férfiak, hanem nők és gyermekek is vannak.
A megállapodás szerint naponta 600 teherautónyi segélyt kell a Gázai övezetbe szállítani. Ebből 300 teherautó a Gázai övezet északi részére van előirányozva. Létfontosságú üzemanyagot is szállítanak a nagyrészt elpusztított tengerparti övezetbe ez fontos a munkagépeknek és a dízelgenerátoroknak.
A megállapodás második szakaszáról szóló tárgyalások az első szakasz 16. napján kezdődnek. Várhatóan ekkor engedik el az összes megmaradt túszt, beleértve az izraeli katonákat is (a női katonákat, mint minden nőt, az első szakaszban kell szabadon engedni). Ezt követően várhatóan a tartós tűzszünetről és az izraeli hadsereg teljes kivonulásáról is megállapodnak a Gázai övezetből.
A harmadik fázisban át kell adni az összes megmaradt holttestet, és meg kell kezdeni a nagyrészt elpusztított Gázai övezet újjáépítését. Az újjáépítést Egyiptom, Katar és az ENSZ fogja felügyelni.
A megállapodás végrehajtását Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok garantálja. Ez a három állam hónapok óta közvetített a Hamász és Izrael között. Közvetlen tárgyalásokra nem került sor a harcoló felek között.
Az iszlamista Hamász szervezet a palesztinok számára elért eredményként ünnepelte a megállapodást. „A tűzszüneti megállapodás nagyszerű palesztin népünk legendás kitartásának és a Gázai övezetben több mint 15 hónapja tartó bátor ellenállásunknak az eredménye” – jelentette be a szervezet. A tűzszünet „annak megerősítése is, hogy a megszálló nem érte el egyetlen célját sem” – magyarázta Szami Abu Szuhri, a Hamász képviselője Izraelre utalva. Khalil al-Haija, a Hamász tárgyalója azt mondta: „Minden áldozat nevében, minden csepp kiontott vérért és minden könnycseppért, amelyet a fájdalom és az elnyomás miatt hullatunk, azt mondjuk: Nem felejtünk és nem bocsátunk meg”.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök csak akkor nyilatkozik a Gázai övezetbeli tűzszünetről, ha a részleteket véglegesítették – mondta kabinetfőnöke. A miniszterelnöki hivatal szerint a megállapodás végső részletein még dolgoznak. Vezető izraeli politikusok szerint a legfontosabb az, hogy minden túsz végre hazatérjen.
Vezető kép: Palesztinok a Hamász palesztin iszlamista szervezet és Izrael közötti tûzszünetet ünneplik a Gázai övezet középsõ részén fekvõ Deir al-Balahban 2025. január 15-én. A tûzszüneti megállapodás része a Hamász által 467 nappal korábban elrabolt izraeli túszok szabadon bocsátása. MTI/AP/Abdel-Karim Hana
eretnek szempont
2025-01-17 at 00:12
ez a hamásznak tulajdonított támadás kb olyan álnok szemita trükk volt mint a kilencpertizenegyes toronytrükk.Áldozatként tetszelegve támadni(a világ hiszékeny barmai előtt) nem tűnik agressziónak.Így sokkal elfogadhatóbb Irán visszaszorítása mintha csak úgy(megrendezett ürügy nélkül)megtámadták volna…
(csak ismerni és érteni kell a szemitákat-az álnokság népét)
Ano5435
2025-01-16 at 20:27
A hamász elkapott akit ért és most kínzással próbálja rávenni a hozzátartozóikat, hogy nyomásr gyakoroljanak az Izraeli kormányra. A magyar nyelvben nincs megfelelő szó az ilyen aljasságra.
Anony3682
2025-01-16 at 20:13
Érted, a hamász elkopott akit ért és most kínzással próbálja rá enni a hozzátartozóinak, hogy nyomás gyakorolja akkor az Izraeli kormányra. A magyar nyelvben nincs megfelelő szó az ilyen aljasságra.
Anonymous
2025-01-16 at 20:10
Gellerreport azt írja, hogy a megállapodást nem tartják fenn, mert a hamász további követelésekkel állt elő és büszke az okt 7-i atrocitásokra.
A 33 szabadon engedett túsz úgy értendő, hogy néhány élő, néhány pedig holttest.
Az úgynevezett palesztin foglyok pedig mind köztörvényes bűnözők akik ellen szabályos büntetőeljárás folyt le és az abban kirótt szabadságvesztésüket töltik.
Az iszlámot nem kéne vallásnak tekinteni. A civilizáltság alapfoka lehetne, hogy ilyenekkel nem kéne szóba állni. Az iszlám világ alapvetően tapsol ehhez az egészhez, kivéve talán azok, akik az iszlám tanítása szerint azt hazudják nekünk, hogy sajnálják. A hamász pedig egy terrorszervezet akikkel nincs értelme egyezkedni.
riseup
2025-01-16 at 20:00
Nem úgy volt hogy a híres ufo-hívö ufo-szakértö visszavonul? Ez is csak hazudni tud?