A politikai indíttatású energetikai szankciók megölik Európa versenyképességét és súlyos hatással vannak életszínvonalra is, ezért mielőbb újabb források és szállítási útvonalak bevonására lenne szükség – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Bukarestben.
A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető az Európai Gázkonferencián mindenekelőtt arra figyelmeztetett, hogy az energiapiac ma a kontinensen komoly válsággal néz szembe, aminek az oka ugyanaz, mint a zuhanó versenyképességé, vagyis az, hogy a liberális mainstream ideológiai irányból közelíti meg a kizárólagosan fizikai természetű kérdéseket is.
Beszédében leszögezte, hogy ez az energiaellátás ügyében különösen problémás, sajtótájékoztatókkal, politikai nyilatkozatokkal ugyanis nem lehet fűteni vagy működtetni a gazdaságot, ehhez szavai szerint a belátható jövőben még földgázra lesz szükség.
Fontosnak nevezte ezért az újabb források bevonását, az újabb szállítási útvonalak létrehozását, illetve felszólalt az energetikai szankciók, a mesterséges korlátozások ellen is, mondván, hogy bizonyos ellátók politikai okok miatti diszkriminációja súlyos hatással van az európai lakosság életszínvonalára, továbbá a versenyképességre is.
A magyar kormány álláspontját ismertetve aláhúzta, hogy a lehető legtöbb forrásra és tranzitútvonalra van szükség, emellett nemzeti hatáskörben kell tartani az energiamix összeállítását. Arra is kitért, hogy az energiaellátás nemzetbiztonsági kérdés, így ennek a veszélyeztetése szuverenitás elleni támadásnak minősül.
Ezután érintette az orosz földgáz vásárlásával kapcsolatos bírálatokat, és úgy vélekedett, hogy egy ilyen stratégiai ágazatban csak akkor érdemes változtatni a beszerzési irányon, ha van jobb – kedvezőbb árú és megbízhatóbb – ajánlat.
Kapott Magyarország valaha ilyen ajánlatot? A válasz egyértelmű: nem. Nincs jobb ajánlat az asztalon. Tehát kizárólag akkor tudnánk lecserélni a jelenlegi beszállítónkat és a jelenlegi forrásainkat, ha készek lennénk drágább és kevésbé megbízható beszerzésre váltani
– fogalmazott.
Ezért nem mondunk le az Oroszországgal való energetikai együttműködésről. És ezért is óvjuk minden módon a Török Áramlat vezetéket, amely jelenleg a legfontosabb garancia az ellátásunk biztonságára
– tette hozzá.
Szijjártó Péter elítélte, hogy “az Európai Unió hallgat”, amikor fizikai, pénzügyi, politikai támadások érik a kontinens energetikai infrastruktúráját.
Illetve közölte, hogy Magyarország nagy erővel dolgozik újabb energiaforrások bevonásán, amelyekkel a kormány a lehetőségeket kívánja bővíteni, nem a meglévő ellátókat kiváltani.
Hazánk készen áll Katartól cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolni 2027-től, s tavaly megindult a török és az azeri gáz szállítása is, most először – sorolta.
Ennek kapcsán ugyanakkor rámutatott, hogy az energetikai hálózat kapacitásbővítésére lenne szükség Délkelet-Európában a hatékony diverzifikáció érdekében, ezért a régió államai az Európai Bizottsághoz fordultak ez ügyben, a brüsszeli testület azonban nemet mondott ennek finanszírozására.
Tehát egyrészt nyomás alatt állunk, hogy diverzifikáljunk (…) Másrészt azt mondják, hogy nem kapunk semmilyen anyagi forrást, ugyanis földgázról van szó. Az Európai Bizottságnak ez a rendkívül helytelen, képtelen megközelítése komoly problémát okoz nekünk
– tudatta.
A miniszter végül kitért az újabb romániai földgázmező kitermelésére is, ami – mint mondta – hatalmas reményekkel tölti el Magyarországot.
Mindazonáltal kifejtette, hogy korábban két kereskedelmi szerződést is aláírtak, amelyek alapján 2024-ben kellett volna megérkeznie az első molekuláknak a szomszédos országból, viszont bizonyos okokból az érintett amerikai vállalat végül visszalépett.
Reméljük, hogy ezúttal a Neptun Deep projekt valóban sikeres lesz. Reméljük, hogy kereskedelmi megállapodásokra tudunk jutni, és reméljük, hogy a magyar nemzeti energiamixet új romániai forrásokkal tudjuk bővíteni
– zárta mondandóját.
Forrás: MTI, fotó: Facebook
Királytigris
2025-01-20 at 21:28
Érdekes, hogy az EU a földgázberuházást nem támogatja. Ugyanis az alternatív energiaforrások az időjárás, a napszak, az évszakok váltakozása miatt nem állnak mindig a rendelkezésre, és ekkor bizony a gyorsan beindítható gázerőmű csak az energiapótlás kulcsa.
Szerintem azért nem támogatja az EU ezt a beruházást, hogy kelet-közép Európa ne tudja felszámolni az energiafüggőségét a nyugattól, és az energiaárak spekulációjával továbbra is fejni lehetssen a térséget.
Magyarán az EU a térséget gyarmatként kezeli.
Talpra magyar!
2025-01-20 at 20:44
De jure2025-01-20 at 16:15 Szerintem meg elkell pusztítani a horogkeresztes ukrajnai fasiszta tehát hitlerista AZOV bandák. Hajrá Putyinék.
Logikus
2025-01-20 at 19:02
A Brüsszeli vezetés minden lépése arra szolgál, hogy Európát és annak államait tönkretegye. Ez a napnál világosabb!
kanigunda
2025-01-20 at 17:05
“…Nem az energetikai szankciók ….”
Jól an, Gézuka! Idd meg szépen a kakaódat és csicsikálj tovább
és főleg ne zavard a bácsikat!
Kofa
2025-01-20 at 17:02
Nagyon ráállt a hazai politikusok agya a szankciókra. Nemcsak a szankciók rontják a versenyképességet, hanem mindennemű szabályozás legyen az uniós, állami vagy önkormányzati szintű. Bármilyen tiltás vagy támogatás képes összezavarni a szabad piaci folyamatokat, és ezáltal rontja a versenyképességet. Az is mindegy, hogy melyik intézkedés nagyobb hatású most, mert előbb-utóbb mindet túlzásba viszik. A piacokat hagyni kell működni legalább ott ahol azok még megvannak.
De jure
2025-01-20 at 16:15
Nem az energetikai szankciók károsítják meg Európát, hanem az oroszok Ukrajna ellen indított háborúja. A szankciók csupán következményei egy jogtalan agressziónak, amit nem szabad büntetlenül hagyni, különben precedenst teremt.