Börtönbüntetésre ítélte a Fővárosi Törvényszék pénteken azt a magyar ügyvédet és egyik társát, akik megtervezték és végrehajtották az elmúlt évtized egyik legabszurdabb bűntényét. Az elkövetők 2008-ban az ausztriai Veldenben kiemelték a kriptájából Friedrich Karl Flick néhai osztrák iparmágnás koporsóját, amit aztán Budapesten rejtettek el, ám mielőtt még hozzájuthattak volna holttestért követelt hatmillió euróhoz, lebuktak – írja a Nol.hu.
Zsarolás miatt két év nyolc hónapi börtönbüntetésre ítélte pénteken első fokon a Fővárosi Törvényszék Sz. Barnabás budapesti ügyvédet, aki a verdikt szerint értelmi szerzője és irányítója volt az elmúlt évek egyik legfurcsább bűncselekményének. Sz. Barnabás még 2008-ban határozta el, hogy bűntársaival ellopják a két évvel korábban elhunyt egykori osztrák iparmágnás, Friedrich Karl Flick holttestét. A leggazdagabb osztrákok között számon tartott Flicket – vagyonát halálakor hatmilliárd euróra becsülték – az ausztriai Velden temetőjében található családi kriptában helyezték örök nyugalomra. Sz. Barnabás megbízásából négy személy – közülük a nyomozás során csak F. Lászlót és N. Zoltánt sikerült beazonosítani – 2008 novemberében egy éjszaka betörtek a Flick-kriptába, ahonnan kiemelték a külső és belső részből álló kettős koporsót, majd egy furgonnal Budapestre szállították azt. A kettéválasztott koporsót két különböző helyen – egy pesti bérház pincéjében és egy lágymányosi lakatlan épületben – rejtették el. Egy hónappal a holttestlopás után Flick családja egy ismeretlen személytől egy angol nyelvű zsaroló emailt kapott, amelyben hatmillió eurót követeltek a koporsó épségben történő visszaszolgáltatásáért. Ezt követően még további 41 zsaroló levél érkezett a családhoz, mint utóbb kiderült ezeket magyarországi, csehországi, romániai és moldáviai gyorséttermekből küldték, ám a feladót nem sikerült beazonosítani.
A Flick család bizonyítékokat követelt a zsarolóktól, akik beleegyeztek a külső koporsóban elhelyezett fiola átadásába, amiért százezer eurót kértek. A fiolát 2009 nyarán F. László adta át Bécsben, és ő vette át a pénzt is. Később a család egy újabb tárgyat – a belső koporsóból egy szövetdarabot – kért bizonyítékként. A megállapodás szerint ezúttal N. Zoltán vitte ki a szövetdarabot Bécsbe, majd néhány nappal később ő vette át a budapesti Szent István Bazilika előtt a kialkudott újabb százezer eurót. Ekkor azonban már a Flick család által felkért magánnyomozók a banda nyomában voltak, és előbb követték a futárt, majd később le is kapcsolták. N. Zoltán félelmében mindent bevallott, visszaadta a pénzt, és elvezette a magánnyomozókat Sz. Barnabásig. Az ügyvéd eljátszotta, hogy nincs köze a zsaroláshoz, de azt ígérte, hogy segít a családnak. Két napon belül a magánnyomozókat ismeretlen személy hívta fel, aki pontosan megjelölte a koporsók rejtekhelyét. A rendőrségi nyomozás csak azután indult meg az ügyben, miután a család hazaszállíttatta Flick földi maradványait.
A törvényszék N. Zoltán vallomására alapította az ítéletét, és nem fogadta el a másik két vádlott védekezését. Az ügyvéd azt állította, hogy semmi köze sem volt a történtekhez, a három évi börtönre ítélt F. László pedig arra hivatkozott, ismeretlen román bűnözők kényszerítették arra, hogy részt vegyen a bűncselekményben. N. Zoltánt a törvényszék felmentette a zsarolás vádja alól, mondván, a rendkívül labilis és befolyásolható férfi tevékeny részese volt ugyan az eseményeknek, de valójában nem tudta, hogy egy nagyszabású zsarolásban vesz részt. A tárgyaláson a sértett képviseletében megjelent a Flick család ügyvédje is, akik 152 ezer eurós kártérítési igényt terjesztett elő. Ebből a törvényszék 100 ezer eurót ítélt meg a büntetőeljárás keretei között (ezt az összeget vette át F. László a fioláért), ám az újratemetés 52 ezer eurós költségét a családnak polgári peres eljárásban kell megtéríttetnie.
Az ítélet nem jogerős: az ügyész súlyosításért és N. Zoltán bűnösségének megállapításáért, a vádlottak és védőik felmentésért fellebbeztek.
A teljes cikket itt olvashatja el.
Fotó: Sueddeutsche.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS