Szabadon távozott a harkivi kórházból Julija Timosenko 2011-ben bebörtönzött volt ukrán kormányfő, aki több mint két és fél év után szombat délután nyerte vissza szabadságát, hamarosan a Majdanon lehet. Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek.
Viktor Janukovics államfő ellenzékének vezéralakja lánya társaságában távozott, egyelőre nem tudni biztosan, hogy hová, édesanyjához Dnyipropetrovszkba, vagy Kijevbe. Egyes források szerint a fővárosba, a Függetlenség (Majdan) térre tart. Szabadon engedését követően nem sokkal Julija Timosenko ellenzéki politikus bejelentette, hogy indul a május 25-re előre hozott elnökválasztáson. Az ukrán parlament Julija Timosenko bebörtönzött miniszterelnök szabadlábra helyezéséről szombaton fogadott el határozatot.
328 képviselő megszavazta Janukovics elmozdítását az államfői székből. A parlamenti határozat az emberi jogok megsértésével és elnöki kötelezettségei megszegésével vádolja. Megszavazták azt is, hogy május 25-én legyenek a választások. A parlament Valentin Nalivajcsenkót, az Ütés (UDAR) párt képviselőjét bízta meg az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU), Volodimir Zamant a védelmi minisztérium tevékenységének parlamenti felügyeletével. Utóbbi a héten mondott le vezérkari főnöki tisztéről, mert nem volt hajlandó teljesíteni Viktor Janukovics elnök utasítását arra, hogy a hadsereg kapcsolódjon be a belpolitikai válság rendezésébe.
Délután Janukovics televíziós beszéddel jelentkezett, amelyben puccsnak, az 1933-as németországi eseményekhez hasonló „fasiszta forradalomnak” nevezte azt, ami a héten Ukrajnában történt. Leszögezte, hogy nem mond le, a decemberben tartandó előrehozott elnökválasztásig és nem hagyja el az országot. „Semmit nem fogok aláírni ezekkel a banditákkal, akik terrorizálják Ukrajnát” – tette hozzá az ukrán ICTV kamerái előtt.
Az orosz külügyminiszter szerint az ukrán ellenzéket felfegyverezett szélsőségesek vezetik, akik nem tartották be a pénteki egyezséget. Felszólította Németország, Franciaország és Lengyelország külügyminisztereit, hogy befolyásukkal vegyék rá az ellenzéket a megegyezés betartására. Sikorski a lengyel külügyminiszter twitteres üzenetében írta, Kijevben nem történt puccs, a parlament házelnökét jogszerűen választották meg. Janukovicsnak pedig 24 órája van arra, hogy aláírja a 2004-es alkotmányt.
hirado.hu / NOL / HVG
fotó: www.evz.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS