Laborközbeszerzést írt ki a sátoraljaújhelyi Erzsébet kórház, és ugyan a tender még le sem zárult, de az már garantált, hogy Roche Magyarország Kft. termékei is tuti befutók lesznek a pályázaton – derítette ki a PestiSrácok.hu. A svájci székhelyű multicég azért hűtheti be előre a pezsgőt, mert a sátoraljaújhelyi kórház laboratóriuma az immunkémiai vizsgálatokat egy „égből pottyant” zárt rendszerű Roche automatán végzi. A tender árazása is megdöbbentő. Egy Roche eszköz Roche reagenseivel elvégzett vizsgálatért ugyanis a szokásos ár háromszorosát kell majd leszurkolnia a korábban nem éppen gazdasági stabilitásáról híres intézménynek. Az Erzsébet kórház laborvezetője az a Shemirani Amir Houshang, aki korábban Debrecenben Kappelmayer János (vezető képünkön) mellett dolgozott. Kappelmayer a Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság elnöke volt, márpedig az MLDT üléseire Hodossy Lajos, a Roche üzletág-vezetője is állandó meghívót vehet át a postástól.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Újabb gyanús egészségügyi, laboratóriumi közbeszerzésre lett figyelmes a PestiSrácok.hu. A kétmilliárd forintból korszerűsített sátoraljaújhelyi Erzsébet kórház a minap írt ki közbeszerzést laboratóriumi reagensek beszerzésére. Az intézmény március 17-ig várja az ajánlatokat.
Égből pottyant Roche gép
A tender egyik érdekessége az, hogy az még le sem zárult, de az már garantált, hogy Roche termékek nyernek a közbeszerzés egyik részénél. Ilyenformán közvetve, vagy közvetlenül annak a Roche Magyarország Kft.-nek a bankszámláján landol majd a csinos kis sátoraljaújhelyi summa, amely cég megbízásaival már több cikkben is foglalkoztunk, és amely multiról éppen portálunk rántotta le a leplet annak kapcsán, hogy hogyan tarolja le a magyar egészségügyet. A Roche azért hűtheti be a pezsgőt márciusra, mert a sátoraljaújhelyi kórház laboratóriuma az immunkémiai vizsgálatokat egy „égből pottyant” zárt rendszerű Roche automatán végzi. Márpedig a zárt rendszer jól fial, az csak a gyártó reagenseit fogadja be. A sátoraljaújhelyi közbeszerzés immunkémiai részén tehát úgy tűnik, előre leosztottak a lapok. A szerződés megkötését követő két évben a Roche bankszámláján landolnak majd az Erzsébet kórház immunkémiai vizsgálatainak a költségei. A baseli székhelyű multicég zárt rendszerű automatájának ugyanakkor kérdéses az eredete, úgy tűnik, a semmiből lett Roche laborgépe a sátoraljaújhelyi Erzsébet kórháznak. Az intézmény vezetése a mostani közbeszerzést megelőzően 2009-ben bonyolított tendert, ugyanakkor érdekes, hogy a 2012-ig szóló megállapodásban meg sem említették, hogy lett volna saját készüléke az Erzsébet kórháznak, feltehetően azért, mert nem is volt ilyen. Az akkori versenyben a pályázónak eszközt is kellett biztosítania, tehát 2009 és 2012 között úgynevezett biztosított gépe volt csak az Erzsébet kórháznak. Az idén kiírt új tender szerint ugyanakkor az intézmény már saját Roche automatával büszkélkedhet. A közbeszerzés egyik nyertesének a szóban forgó Roche immunkémiai automata működéséhez felhasználható laboratóriumi reagenseket kell majd leszállítania. Roche reagensekről van szó, így a tender egyik zsíros faltját Roche termékeket forgalmazó beszállító kaphatja majd meg.
Hármas szorzóval megállapított árak
Még ennél is meglepőbb és megdöbbentőbb a sátoraljaújhelyi tender árazása. Egy Roche eszköz Roche reagenseivel elvégzett vizsgálatért ugyanis a szokásos ár háromszorosát kell majd leszurkolnia a korábban nem éppen gazdasági stabilitásáról híres sátoraljaújhelyi Erzsébet kórháznak. Az intézmény vezetőinél, a tender kiíróinál a nehéz anyagi helyzet sem lehetett akadálya annak, hogy háromszoros áron írják ki a labortendert, amely árazásnak a svájci székhelyű multi lesz az egyik haszonélvezője. Az Erzsébet kórházban ugyanis nettó 23 millió 150 ezer forintért évi 15 ezer 176 immunkémiai vizsgálatot kívánnak elvégezni a Roche automatán. A valamivel több mint 15 ezer vizsgálatért kicsengetett 23 millió forint azért háromszoros ár, mert a veszprémi kórház 2010-ben zárult tenderén nettó 23 millió 962 ezer forintért 48 ezer 689 vizsgálatot kellett elvégezni. Veszprémben ráadásul két gépet és az azokhoz tartozó teljes körű szervizt is biztosítania kellett a közbeszerzés nyertesének. A veszprémi intézményben tehát hasonló nagyságrendű összegért háromszor annyi vizsgálatot végeznek el, mint amennyit a sátoraljaújhelyi kórházban terveznek. A PestiSrácok.hu a pécsi Egyesített Egészségügyi Intézmények 2011-es hasonló tenderét is górcső alá vette. Pécsett 67 ezer 698 immunkémiai vizsgálatért 36 millió 376 ezer forintot fizettek, miközben a nyertes ajánlattevőt arra is kötelezték, hogy gépet is, szervizt is biztosítson. Amíg tehát Veszprémben átlagosan 492, Pécsett pedig szintén átlagosan 537 forintba került egy-egy immunkémiai vizsgálat elvégzése, addig a sátoraljaújhelyi kórház a következő két évben 1525 forintot szánna egy-egy vizsgálatra.
Az Erzsébet kórház a tender más részeinek árazásakor sem fukarkodik. A véralvadási vizsgálatokra például tízmillió forintos költséget irányoztak elő, ezen összegből 25 520 vizsgálatot kívánnak elvégezni, miközben Veszprémben 4 millió 980 ezer 600 forintba került 24 ezer 645 vizsgálat, Pécsett pedig 36 ezer 225 vizsgálat fért bele a 4 millió 220 ezer 200 forintos szerződésbe, amellett hogy mind a két helyen gépet és szervizt is kellett biztosítani. Érdekesség, hogy a sátoraljaújhelyi intézmény laboratóriumában egy véralvadási, „ACL elite pro” automata is előkerült valahonnan, a korábbi tenderen ugyanis szintén nem rendelkezett saját géppel a kórház.
Letiltott interjú, mélyen hallgató Roche
A jócskán túlárazott közbeszerzéssel és a semmiből lett Roche, valamint ACL automatával kapcsolatban a sátoraljaújhelyi kórház vezetését is megkerestük. Érdekes, hogy az ottani labor vezetője, Shemirani Amir Houshang kérdéseinket meghallva azonnal elindult, hogy személyesen találkozzon velünk, és személyesen adjon magyarázatot a tender nehezen magyarázható részleteire, de néhány óra múlva felhívott minket, hogy a találkozónk elmarad, mert a kórházból nem kapott engedélyt a nyilatkozatra. Az interjú letiltása azért is furcsa, mert a laborügyek első számú felelőse Shemirani Amir Houshang. Megkerestük a közelmúltban kinevezett új főigazgatót, hogy adjon ő magyarázatot, de Tóth Ildikótól azt a választ kaptuk, hogy miniszteri megbízása olyan friss, hogy még meg sem száradt rajta a tinta. Tóth Ildikó azt ígérte, hogy utána néz a tendernek és válaszolni fog a kérdéseinkre.
A Roche Magyarország Kft.-nek is elküldtük a kérdéseinket, így például arra voltunk kíváncsiak, hogy mikor és mennyiért szállították le a sátoraljaújhelyi intézménynek a Roche automatát, valamint milyen megállapodás keretében adták oda a készüléket az Erzsébet kórháznak, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.
A Shemirani Amir Houshang-gal való találkozás és megbeszélés azért is érdekes lett volna, mert a sátoraljaújhelyi labor vezetője korábban a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Klinikai Kutató Központjának volt a kutató orvosa, és amellett a Kappelmayer János mellett dolgozott, aki a Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság elnöke volt. Az MLDT üléseire Hodossy Lajos, a Roche üzletág-vezetője is állandó meghívót vehet át a postástól.
Pénztárban hagyott orvosi fizetések
A bőkezű sátoraljaújhelyi tender azért is nehezen magyarázható, mert 2009-ben például azzal került a figyelem középpontjába az Erzsébet kórház, hogy az intézmény orvosai egy éven át lemondtak a fizetésük egy részéről, hogy így támogassák az anyagi nehézségekkel küzdő egészségügyi intézményt. A szakemberek akkor az orvosértekezleten döntöttek így. A kórház 46 főállású orvosa 2009-ben havi 25 ezer forintra nem tartott igényt. A súlyponti egészségügyi intézmény 28 részmunkaidős orvosa is lemondott havi apanázsa egy részéről. A kórház pénztárában hagyott orvosi fizetések több millió forintnyi megtakarítást jelentettek a sátoraljaújhelyi intézménynek. 2009-ben egyébként a kórház lejárt határidejű tartozása csaknem meghaladta a százmillió forintot, s októberben biztost nevezett ki az intézmény élére a fenntartó városi önkormányzat. Antal Gabriella, a kórház akkori igazgatója a nagy port kavart eset kapcsán elmondta, csak úgy tudnának takarékoskodni, ha a sebészetben vagy az ellátás más területein alkalmazható eszközökből a kevésbé jó minőségűt rendelnék meg.
Vezető képünkön Kappelmayer János (balra), a debreceni Laboratóriumi Medicina Intézet vezetője az In Vitro Diagnosztikai Tömbben kalauzolta Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás minisztert még 2012-ben. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS