Nem tudtak megállapodni a pártok a bizottsági szerkezet kialakításában szerdán a parlamentben – írja a hvg.hu. A hírportál szerint a Fidesz a kormányzati struktúrához igazítaná a bizottságok szerkezetét, és legfeljebb 15 parlamenti bizottságot akar, az ellenzék viszont több fontos területnek önálló testületet szeretne. Orbán Viktor május 5-én, a Fidesz-frakció alakuló ülésén nevezi meg az új frakcióvezetőt. A KDNP-nek lesz, a DK-nak és az Együtt-PM-nek nem lesz frakciója.
A három órán keresztül tartó pártközi egyeztetés után Vona Gábor Jobbik-elnök azt mondta: ahogy 2010-ben, úgy most is ragaszkodnak a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztjához. Az LMP-s Schiffer András szerint ez a tanácskozáson nem hangzott el. Schiffer sajtótájékoztatóján az is kiderült, hogy a Fidesz által javasolt 14 bizottság között nincs külön oktatási, energetikai vagy foglalkoztatási bizottság. Szél Bernadett többek között azt kifogásolta, hogy az energetika sehova nincs besorolva, így nem világos, hogy például a paksi bővítési szerződést ki tárgyalhatná és vitathatná meg. Az LMP nem kér parlamenti alelnöki posztot, egy bizottsági elnöki és 2 alelnöki tisztséget szeretnének. Az LMP a fenntartható fejlődés bizottságát szeretné vezetni, de személyt még nem neveztek meg a feladatra.
Rogán Antal a Fidesz részéről kifejtette: ők a kormányzati szerkezethez igazítanák a bizottsági szerkezetet, és a kisebb létszámú parlamentben indokolatlannak tartják 20 vagy annál több bizottság létrehozását, legfeljebb 15-öt tudnak elfogadni. A Fidesz javaslata a következő bizottságokat tartalmazza: törvényalkotási, igazságügyi, mentelmi, költségvetési, külügyi, honvédelmi és rendészeti, nemzetbiztonsági, nemzeti összetartozás, gazdasági, kulturális, népjóléti, fenntartható fejlődés, agrárbizottság, európai ügyek bizottsága. Az LMP-és Schiffer szerint “abszurditás, amit Rogán állít”, mert nem a kormányhoz kell szabni a bizottsági rendszert, hanem azokhoz az ügyekhez, amelyeket a megválasztott képviselők fontosnak tartanak.
Az MSZP ragaszkodik ahhoz, hogy önálló foglalkoztatási bizottság legyen – mondta Mesterházy Attila a tanácskozás után. Továbbá azt akarják, hogy az önkormányzati kérdések, az uniós fejlesztések, az idősügy, az ifjúságpolitika, az energetika és a közlekedés nagyobb hangsúlyt kapjon a bizottságokban. Mesterházy nem ragaszkodik viszont ahhoz, hogy ezek önálló bizottságként működjenek.
Vonáék két jegyzői és egy alelnöki posztra tartanak igényt. Emellett két bizottsági elnöki és öt bizottsági alelnöki posztot akarnak. Vona kifogásolta, hogy az önkormányzatiság, a foglalkoztatás, az ifjúság és az energetika még a bizottsági elnevezésekben sem szerepel. Tehát nagyjából ugyanarra hívták fel a figyelmet, mint az LMP.
A teljes cikk itt olvasható. Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS