Folytatjuk kutakodásunkat a 90-es évek magyar alvilágában, ahol arra keressük a választ, kire tett még terhelő vallomást a Portik-ügy egyik koronatanúja, szót ejtünk Vizoviczki László rejtélyes meggazdagodásáról, ami még Portik Tamás felemelkedésénél is nagyobb talány. Azt is megpróbáltuk kideríteni, hogy Portik Tamás miért nem hagyta el az országot, ha letartóztatása előtt egy évvel eljutott hozzá Radnai László vallomása.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Információink szerint Portik Tamás már 2011. őszén tudott az ellene irányuló, titkos nyomozásról és arról, hogy egykori üzlettársa, Radnai László terhelő vallomást tett ellene. A jegyzőkönyveket Portikéknak állítólag Hopka Lajos juttatta el, akinek az osztálya foglalkozott – Pintér Sándor belügyminiszter – utasítására a még el nem évült, 1990-es években elkövetett leszámolásos ügyekkel. Noha az egykori olajos a Portik-Laborc jegyzőkönyvek tanúsága szerint már 2008. nyarán attól rettegett, ha kormányváltás lesz és Pintér Sándor újra belügyminiszteri pozícióba kerül, „el fogják vinni”, a hozzá eljutott vallomás ellenére sem hagyta el az országot. Állítólag azért, mert bízott kapcsolataiban, illetve Hopkáék megnyugtatták, Radnai vallomását nem kell komolyan vennie, sok konkrétumot nem tartalmaz, így kevés lehet a vádemeléshez, de még a gyanúsításhoz is. Ebben egyébként igaza lett a Vizoviczki-ügy letartóztatott főrendőrének, hiszen a nyomozók csak azután léptek, hogy Portik egykori „titkárnője”, K. Györgyi tett terhelő vallomást a volt Energol vezérre. Radnai vallomásának idő előtti kikerülését az is valószínűsíti, amiről az egykori Conti Car tulajdonos, Csüllög Zsigmond számolt be tavaly júliusban a Fővárosi Törvényszéken, egyes számú tanúként. A férfi a bíróságon azt vallotta, Portik felkereste őt 2012 májusában, és arról érdeklődött, igaz-e, hogy volt üzlettársa, Radnai László alkut kötött a rendőrséggel. Még 2012. július 31-én, a PestiSracok.hu írta meg elsőként, hogy a kecskeméti maffiaperben 2006-ban elítélt Radnai László 2011-ben még a rácsok mögött tett vallomást a leszámolásos gyilkosságokról, amelyeket jórészt az energolos triumvirátus, Portik Tamás, Drobilich Gábor és Ferencsik Attila rendelt meg.
Princz Gáborról is beszélt a koronatanú
Értesüléseink szerint, a jegyzőkönyv Portikhoz kerülése után döntött úgy a belügyminiszter, hogy a Portik elleni nyomozócsoportot – amely szorosan együttműködött a főrendőröket is lebuktató Nemzeti Védelmi Szolgálattal – kiszervezik a Garami utcába. Hogy ez mennyire jó döntés volt, bizonyítja, hogy egészen az iratismertetésig Portikék nem tudták meg, hogy a leszámolások hátterét, annak indítékait jól ismerő bizalmas, K. Györgyi ellenük vallott. A PestiSracok.hu több helyről is úgy értesült, miután a főrendőröket kivonták a forgalomból, K. Györgyi maga jelentkezett egy közvetítőn keresztül a rendőrségnél és számolt be az általa tudott leszámolásos gyilkosságokról. A Prisztás-gyilkosság tárgyalásán a nő el is mondta, addig senki nem tudta volna vallomásra bírni, amíg a Vizoviczki-ügy miatt őrizetbe vett, Portikkal kapcsolatban álló főrendőrök szabadlábon voltak. Mint ismert, K. Györgyi több alvilági gyilkosságról is beszámolt a hatóságoknak. Hivatalosan elsőként a Cinóber-gyilkosság miatt hallgatták ki még 2012. júniusában, majd később az Aranykéz utcai merényletről, Prisztás lelövéséről és Seres Zoltán likvidálásáról is beszélt. Sőt, úgy értesültünk, hogy a Fenyő-gyilkosság felbujtója elleni nyomozásában is felhasználták a nő által elmondottakat. Információink szerint Portik volt bizalmasa nem csak Gyárfás Tamásra (úgy tudjuk, K. Györgyi az a szigorúan védett tanú, aki ott volt azon a Gyárfás Tamás és Portik Tamás közötti találkozón, ahol szóba került Fenyő János is), hanem Fenyő másik ellenségére, Princz Gábor ex-Postabank vezérre is terhelő adatokat mondott a rendőrségen. Princzről egyébként is köztudott, hogy jóban volt Portikkal, hiszen még az egykori energolos marketingigazgató érdekeltségébe tartozó Művészinas étterem korábbi munkatársai is azt vallották, hogy a bankvezér törzsvendég volt az étteremben. Princz esetleges érintettségéről Radnai László is beszélt a nyomozóknak. Az egykori keresztapa Portik albán katonájától, Salihi Meadtól hallotta, hogy az olajos nagyvállalkozó jóban volt a 35 milliárdos hűtlen kezeléssel is megvádolt, majd felmentett bankárral. A külföldi gengszter arról is beszélt a Conti Car főnöknek, hogy nem sokkal Fenyő János médiacézár halála után, Portik Tamás megbízta egy ismerősét, Tomori Tamást, hogy a Keleti pályaudvarnál lévő egykori Postabank fiókból vegyen föl részére 120 millió forintot. Más kérdés, hogy a bankvezér több nyilatkozatában is állította, abban az időben nem is volt a Keleti pályaudvarnál Postabank fiók.
Nem került jegyzőkönyvbe
Portálunkhoz olyan információk is eljutottak, hogy a 90-es évek éjszakai életének egyik ismert alakja indította el a lavinát nemcsak a Vizoviczki-, hanem a Portik-ügyben is. Elmondásait jegyzőkönyvben nem rögzítették, és vallomását hivatalosan nem használtak fel sem a nyomozati, sem a bírósági eljárásban. A nehézfiú által elmondottak főleg a nyomozás elején segítették a rendőrök munkáját mindkét eljárásban. Úgy tudjuk, a férfi – Vizoviczki ügyei mellett jól értesült Prisztás József és Domák Ferenc „Cinóber” lelövéséről, valamint az Aranykéz utcai robbantásról is.
Vizoviczki „kifordult önmagából”
Informátoraink szerint Portik Tamásénál sokkal nagyobb talány Vizoviczki László személye és meggazdagodása. Noha többen is arról írtak, hogy Portik „szőkített” milliárdjait az éjszaka császára mosta tisztára, majd ennek segítségével építette ki vendéglátós birodalmát, az olajos alvilágot jól ismerő forrásunk szerint Vizoviczki „egy fillért nem kapott” az olajpénzekből. Ennek mondjuk részben ellentmond Sándor István Papa, nyugalmazott operatív főnyomozónak a 2000-ben létrehozott olajbizottság előtt tett vallomása. A volt rendőr Vizoviczkit, mint az olajosok katonáját emlegette, akik a valódi tulajdonosai voltak az éjszaka császára által üzemeltetett éjszakai kluboknak. Ezzel egybehangzóan egyik korábbi forrásunk is elmondta, hogy Vizoviczki László birodalma kiépítésének az elején még nem, később azonban kapcsolatban állhatott az olajosokkal, akik pénzeik tisztára mosására, megforgatására használhatták az általa megvásárolt szórakozóhelyeket. Forrásunk szerint Vizoviczki a 90-es évek elején-közepén, üzleteinek látványos felfuttatása és vélhetően az olajosokkal való összefonódásának kezdetén, gyakorlatilag „kifordult önmagából”. Míg korábban „egy csendes, halk szavú gyerek volt”, a későbbiekben egy követelőző, erőszakos emberré vált, aki a mögötte álló rendőri erő segítségével jutott hozzá lokálokhoz, bárokhoz, éjszakai mulatókhoz. Értetlenül álltak az előtt az akkori éjszakai életben, hogy Vizó milyen gyorsasággal tudta növelni birodalmát, nem beszélve intenzív vagyongyarapodásáról. Abban az időben az is megdöbbenést keltett, amikor a „kuplerájos” Ribáry Kamillónak 1994-ben Vizoviczki körülbelül 150 millió forintot ajánlott fel, hogy megszerezze tőle a Kálvin téren lévő egykori Aphrodité bárt.
A belvárosban épült ki először a rendőri védőháló
Úgy tudjuk, Vizoviczki a rendőri kapcsolatait először az V. kerületben kezdte kiépíteni, majd a többi kerületi kapitányság „bekebelezése” után eljutott a rendőri vezetés legfelsőbb szintjéig. A 90-es években állítólag az a Csontos Ferenc volt Vizó egyik rendőri kapcsolata, akit az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás is megemlített elhíresült videó vallomásában. Boros azt vallotta, hogy Portikék a BRFK-s alezredes, Csontos Ferenc és társa, Labanc Ferenc segítségével szerezték meg a Szent István körúti Nirvana bár 15 százalékos tulajdonrészét a törököktől. A tárgyalás úgy zajlott, hogy Portik, Tanyi, Baranyi valamint Csontos és Labanc leült tárgyalni a tulajdonrészt birtokoló és a bár védelmét ellátó törökökkel, s a rendőrök és az erőszakos bűnözők nyomásának engedve potom 1,5 millió forintért átengedték nekik a bárt. Boros szerint egyértelmű volt a két rendőr nyomást gyakorló szerepe és hatása a törökökre.
A rendőri korrupciós ügy
Mint ismert, 2012. május 31-én bombaként robbant a hír, hogy magas beosztású főrendőröket vettek őrizetbe, mivel a gyanú szerint a csaknem negyven-ötven fővárosi szórakozóhely működtetésében érdekelt Vizoviczki László azért, hogy klubjait ne zaklassa a rendőrség, és az ellene, illetve az éjszakai életben dolgozó vetélytársai ellen folyó eljárásokról előre tudjon, „havi apanázst” adott vezető beosztású rendőröknek, akiket 2005 óta korrumpálhatott. Vizó és embere mellett őrizetbe vették Hopka Lajost, a Nemzeti Nyomozó Iroda speciális bűnözői csoportok elleni osztályának egykori vezetőjét és Kalmár Tamást, a BRFK egykori közrendvédelmi főosztályvezetőjét. Majd június elején kattant a bilincs Gulyás Imre, a Nemzeti Nyomozó Iroda szervezett bűnözés elleni főosztályának volt vezetője és Koblencz Attila, a BRFK volt felderítő nyomozója kezén is. Büntetőügyük jelenleg vádemelési szakban van.
Tanyiék majdnem megölték Vizó testőrét
Ugyanakkor már a 90-es években kiépített, jó rendőri kapcsolatok sem védhették meg az éjszaka császárát attól, hogy ne csak a hatóságoknak, hanem az alvilág befolyásos és nagy hatalmú vezetőinek is pénzt fizessen. Vizónak 1996-tól kellet védelmi pénzt leadnia Tanyi Györgynek és bandájának (egy másik, az éjszakai életben korábban komoly tekintélyű bűnöző viszont azt állította portálunknak, hogy Tanyi és Portik együtt részesedtek a védelmi pénzből). Állítólag a Váci utcában található Fontana bár elé Tanyi és sleppje lecsalta Vizó jobbkezét és mindenesét, Varga Istvánt, akire a lokál előtt kardokkal, baseball ütőkkel, késekkel támadtak. Forrásunk szerint Vargát – akinek az ínszalagját is elvágták – nyomorékká akarták tenni, hogy jelezzék, nem viccelnek. Innentől kezdve Tanyiék havi öt – más források szerint hét – millió forintot kaptak, valamint részt vettek Vizó konkurenciájának „letörésében” is. Tanyi Györgyöt korábban azzal is vádolták, hogy társával együtt ő gyújtotta fel 2009-ben a MOM Parkban lévő Leroy étteremet. Egyes hírek szerint azért történt a támadás, mivel Vizoviczki nem sokkal korábban adta ki Tanyiék útját és másokat bízott meg szórakozóhelyeinek védelmével, emiatt bosszút esküdtek. Ugyanakkor az éjszakai életben azt beszélik, hogy a Leroy még nem tartozott Vizoviczki érdekeltségébe, így a kávézó betámadása éppen az ő érdekeit szolgálta, mivel a vállalkozó mindenáron meg akarta szerezni az éttermet, azonban a tulajdonos ellenállt. Tanyi legutóbb idén februárban került újra reflektorfénybe, amikor őrizetbe vették, majd meggyanúsították a Romkert nevű szórakozóhely hét évvel ezelőtt felgyújtása, illetve két kisebb súlyú erőszakos bűncselekmény miatt. A 90-es évek nehézfiúja jelenleg előzetes letartóztatásban van.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS