Meghalt Wojciech Jaruzelski tábornok. Lengyelország utolsó kommunista vezetőjét hosszú betegség után, vasárnap délután, életének 91. évében érte a halál egy varsói katonai kórházban, ahol kisebb megszakításokkal hónapok óta ápolták – jelentette a lengyel média.
Jaruzelski halálának hírét Aleksander Kwasniewski volt államfő közölte a sajtóval. Ezt később megerősítette a Katonai Orvosi Intézet, amely közleményben adta hírül, hogy a tábornok vasárnap 15.24 perckor a kórházban elhunyt. Végig mellette volt leánya, Monika.
Jaruzelski a kommunista Lengyelországban a fegyveres erők főparancsnoka, védelmi miniszter, majd a Lengyel Egyesült Munkáspárt vezetője volt, és ő vezette a Nemzeti Megmentés Katonai Tanácsát, amely 1981. december 13-án a hadiállapotot kihirdette, hogy elfojtsák a demokráciát követelő Szolidaritás független szakszervezet által ihletett országos tiltakozásokat. A hadiállapotot csak 1983-ban oldották fel.
Ő volt a lengyel ellenzékkel folytatott 1989-es kerekasztal-tárgyalások egyik kezdeményezője. Az 1989. június 4-i első részlegesen szabad parlamenti választások után köztársasági elnökké választották, ezt a tisztséget 1990. december 22-ig töltötte be, amikor hivatalba lépett a megválasztott új elnök, Lech Walesa. Jaruzelski ezt követően nyugdíjba vonult.
A volt lengyel elnök július 6-án töltötte volna be 91. születésnapját. Évek óta limfómában – a nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló daganatos betegségben – szenvedett, és kemoterápiás kezelésben is részesült, ami komplikációkat okozott nála. Május 11-én a kórházban agyvérzést kapott.
Jaruzelski ellen két per is folyt, az egyik az 1970. decemberi tengermelléki munkástüntetések véres leverése, a másik a hadiállapot bevezetése miatt. 2011-ben mindkét eljárást felfüggesztették a tábornok rossz egészségi állapota miatt.
A hadiállapot máig éles viták tárgya a történészek és a társadalom körében. Vannak, akik nem tudják megbocsátani neki a Szolidaritás szakszervezet betiltását és a hadiállapot mintegy 100 halálos áldozatát. Felmérések szerint azonban a lengyelek között még mindig többen vannak azok, akik indokoltnak tartják a hadiállapot bevezetését, mint az ellenkező véleményen lévők. Védelmezői szerint Jaruzelski a hadiállapottal egy szovjet intervenciótól akarta megmenteni Lengyelországot, és azt is az ő érdemének tudják be, hogy a kerekasztal-tárgyalások életre hívásával ő volt a kezdeményezője az 1989-es rendszerváltozásnak Lengyelországban és egész Kelet-Európában.
Jaruzelski temetéséről a családdal történő egyeztetés után intézkednek – közölte Joanna Trzaska-Wieczorek, az elnöki hivatal sajtóosztályának vezetője.
mti
Facebook
Twitter
YouTube
RSS