A vasárnapi csúfos vereség után a szocialista párt „lélektanilag” készen áll leváltani Mesterházy Attilát és csapatát, ám a váltáshoz szükséges ellenjelölt még mindig nincs meg, a jelenlegi pártelnök szorosan a kezében tartja a gyeplőt – állítják a hvg.hu forrásai. Ráadásul a még mindig jelentős tagsággal rendelkező budapesti szervezet Molnár Zsolt lemondásával szétesett. Hiába is váltják Mesterházyt, frakcióvezetőként ő marad az MSZP egyik legbefolyásosabb politikusa.
A parlamenti politizálástól tavasszal visszavonult Lendvai azt közölte, nem szabad várni a helyhatósági választásokig, az őszre betervezett menetrendszerű tisztújításig, hanem minél hamarabb össze kell hívni az elnökválasztó kongresszust. Több MSZP-s forrás is megerősítette a hvg.hu-nak, hogy a korábbi pártelnök már április 6. után „lemondott” Mesterházyról, és még azt is számításba vette, hogy az MSZP-elnök elmozdíthatatlansága esetén egy új baloldali párt megújításához adja a támogatását. Lendvai forrásaink szerint azzal is számolt, hogy idővel elindul az átáramlás az MSZP-ből a DK-ba és az Együtt-PM-be, de április 6-a után még úgy látta, ezek a pártok nincsenek olyan állapotban, hogy idővel átvegyék az MSZP helyét.
„Olyan a lélektani helyzet, hogy szombaton a választmány biztosan elzavarja Attilát” – mondta a budapesti szervezet egyik vezető politikusa hétfőn reggel a hvg.hu-nak. Azt mondta, vasárnap este „a pánik váltakozott a letargiával”, pedig szerinte a közvélemény-kutatások már előre jelezték a harmadik helyet. Viszont a nagyon rossz budapesti eredmény szerinte nagyon „megütötte” a fővárosi tagságot, az éjszakai beszélgetésekből pedig az derül ki, hogy Mesterházyt és csapatát teszik felelőssé az eredményért.
„Erre most rámehet az MSZP” – két befolyásos politikus is erről beszélt a hvg.hu-nak, egyikük még a választások előtt, a másik már a katasztrofális eredmények tükrében. Az egyikük szerint a párt az országgyűlési választások eredményét elemző április választmány után továbbra sem volt hajlandó komolyan konfrontálódni a Fidesszel, pedig ezt várták volna tőle. Egy volt miniszter szerint „Attila tovább folytatta a ’kiüljük, amíg lesz valami’ taktikáját, nem volt határozott, emiatt csalódtak bennünk, és nem tudtuk a választóinkat elvinni a szavazóurnákhoz”.
Senki nem akar MSZP-elnök lenni
Mint a hvg.hu az április 6-i választás után megírta, Mesterházy a párton belüli erőviszonyok, illetve a korábbi kongresszusokon átírt alapszabály miatt szinte elmozdíthatatlan. Mesterházy nagyrészt az általa felemelt fiatal politikusokkal vette magát körbe az elnökségben és a frakcióban is. Az idősebb politikusok nagy része kiesett a parlamentből.
A választmányon elég a harag és a kétségbeesés az elnökség menesztéséhez, a kongresszuson már személyi alternatívát kell állítani Mesterházy legyőzéséhez” – fogalmazott egy forrás. Korábban a választmány elnökét, Botka Lászlót kérlelték többen is, hogy induljon el a tisztújításon Mesterházyval szemben, de ő inkább a szegedi polgármesteri székét szeretné megőrizni.
Több HVG-forrás is megerősítette, az országgyűlési választás után informális tanácskozásokon megindult az ellenjelölt-keresgélés az MSZP-ben. Botka mellett Hiller István egykori pártelnököt, jelenlegi parlamenti alelnököt kapacitálták. Ő a Hír24-nek adott, május 16-án megjelent interjújában azt mondta, át kell szervezni az MSZP-t, „rendet kell tenni” a pártban. Információink szerint az utóbbi napokban nem hivatalos fórumokon felmerült az EP-be most bekerült Ujhelyi István neve is.
Elnapolták az önkormányzati választásokról az egyeztetést
A vasárnapi eredmény fényében azonnal elnapolták az Együtt-PM-nél az őszi önkormányzati együttműködésről történő, fővárosra szóló tárgyalást – mondta a hvg.hu-nak az Együtt-PM egyik vezető politikusa a választások éjszakáján. Pedig a hvg.hu két budapesti, vezető pozícióban lévő szocialista politikustól is úgy értesült, hogy a pártnak kész, kerületekre lebontott forgatókönyve volt arról, hogy hol engedi át a terepet az Együtt-PM-nek vagy a DK-nak.
Szocialista lapforrások szerint a DK és az Együtt a választási eredménynek köszönhetően olyan helyzetbe került, hogy még az MSZP belügyeibe is beleszólhatnak. Egy volt szocialista miniszter szerint „sem a DK, sem az Együtt-PM nem volt képes önálló tábort kiépíteni, de azt persze hamar felismerték, hogy csak úgy tudnak életben maradni, ha belőlünk harapnak ki egy-egy darabot, hagytuk nekik, meg is csinálták”. Éppen ezért forrásaink szerint az is nagy kérdés lesz a következő hetekben, hogy hányan fognak átlépni a DK-ba, vagy az Együtt-PM-be.
Ugyanakkor több Együtt-PM-es forrás azt mondta a hvg.hu-nak, hogy nekik Mesterházynál sokkal nagyobb „feladvány” Gyurcsány jó szereplése, hiszen méréseik, értékelésük szerint pont a volt miniszterelnök bevétele a januári összefogásba tántorította el a bizonytalan szavazókat, akikre Bajnai Gordon az Együtt továbbfejlesztésében építeni akar.
A teljes elemzést a HVG.hu-n olvashatja
fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS