Mesterházy Attila azt fogja javasolni az MSZP választmányának, hogy fogadja el az elnökség lemondását és írjon ki azonnali tisztújítást – erről a szocialista pártelnök beszélt a Népszabadság kérdésére válaszolva. Az MSZP elnöksége vasárnap nem mondott le a csalódást keltő EP-választási szereplés miatt, csak felajánlotta a lemondását. Arra a kérdésre, hogy miért nem a lemondást választották, Mesterházy szerdán újságíróknak azt mondta: stratégiai döntés, hogy mikor legyen a tisztújítás, ezért úgy ítélték meg, jobb, ha szombaton mindkét lehetőséget megvitatja a választmány, ugyanis mind a kettő mellett szólnak érvek. Így volt ez a négy évvel ezelőtti választási vereséget követően is, amikor végül előre hozták a kongresszust.
Az elnökség vállalta a teljes felelősséget a választási eredményért – jelentette ki Mesterházy. Ezért – válaszolta egy kérdésre – nem érti, hogy a XIII. kerületi MSZP-szervezet miért sürgeti állásfoglalásában a felelősség vállalását, szerinte ez megtörtént azzal, hogy mindenki felajánlotta a lemondását. A pártelnök kitért arra is, helytelenül járnak el azok a politikusok, akik nyilvánosan fogalmazzák meg bírálatukat. „A jövő és a változás üzenetét szerintem nem Lendvai Ildikó és Kovács László hordozza” – mondta. Kovács László korábbi pártelnök egy szerda reggeli tévéinterjúban azt mondta, átmenetileg egy testületre bízná az MSZP vezetését, amelyben – az egyéniben győztes képviselők és például a választmányt vezető Botka László mellett – helyet kapnának a korábbi pártelnök, így ő is. Mesterházy ezt úgy kommentálta: Kovácsnak egykori pártelnökként ismernie kellene a párt alapszabályát, ám láthatóan nem ismeri. „Csak olyan megoldást szabad választani, ami alapszabályszerű, ez nem ilyen, ezért ebben a formában egészen biztosan nem valósul meg” – fűzte hozzá.
Mesterházy Attila ügyesen taktikázott, szinte megoldhatatlan feladat elé állította pártja választmányát a szombati ülés előtt – mondták a Népszabadságnak szocialista politikusok. Hiszen bár Mesterházy és az elnökség felajánlotta lemondását, pártjogilag ilyen lehetőség nincs, a választmány nem tudja leváltani az elnökséget. A testület így gyakorlatilag csak arról dönthet szombaton, hogy kitart-e az októberi tisztújítás mellett, vagy nem szavaz bizalmat az elnöknek. Viszont ez utóbbi is csak akkor vetne véget az elnökség mandátumának, ha ezt követően lemondanának.
A teljes cikk itt olvasható. Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS