Sértetti és rendőri tanúvallomásokkal folytatódott ma a rendőri vezetők pere a Fővárosi Törvényszéken. R. István arról számolt be, hogy az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóján rátámadó rendőrök felszólítás nélkül leteperték, majd a földön ütötték és paprika spray-vel közvetlen közelről szemen fújták. Az intézkedés során eltűnt a férfinél lévő magyar zászló is, amit a felvételek tanúsága szerint meg is tapostak az egyenruhások…
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Tanúk meghallgatásával folytatódott a rendőri vezetők pere csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken. A vádirat szerint Konyha László rendőr őrnagy parancsnokként nem akadályozta meg alárendeltjei bántalmazó magatartását, illetve utóbb nem jelentette azt. A vád szerint mulasztásával megsértette a szolgálati és fegyelmi rendet, beosztottaiban azt a képzetet erősítette, hogy a jogellenes cselekményekkel, a törvényes eljárás mellőzésével és a törvénytelen módszerekkel egyetért, ezáltal a jogsértő cselekmények jogkövetkezmények nélkül maradhatnak, ami megalapozhatta annak a veszélyét, hogy jövőbeni csapaterős tevékenységük során hasonló jogellenes intézkedést hajtanak végre. Az ügy sértettje, R. István a bántalmazások során nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett. Az őt bántalmazó két rendőrrel szemben hivatalos személyként elkövetett bántalmazás miatt vádat emeltek, majd 2009-ben felfüggesztett fogházbüntetésre ítélték őket. A tizenegyed rendű vádlottat a Központi Nyomozó Főügyészség elöljárói intézkedés elmulasztásának bűntettével vádolja.
Egy rendőr a fejére, egy másik a hátára
A vádpontban az is szerepel, hogy 2006. október 22-én és 23-án az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából külföldi delegációk részvételével ünnepi megemlékezéseket szerveztek. Az ünnepségek során kisebb-nagyobb csoportosulások szerveződtek és a kormány ellen tüntetve, politikai jelszavakat skandálva többen rendzavarásokban vettek részt. 2006. október 23-án egy több száz főből álló tömeg haladt a Nyugati tértől az Oktogon felé. A tüntetők egy része, akadályozva a közlekedést, letért a járdáról és az úttesten haladt tovább, emiatt rendőri intézkedésekre, kiemelésekre került sor. Amikor a vádlott BRFK-s egysége csatlakozott a többi egyenruháshoz, a tömeg már lenyugodott és a járdán haladt tovább. R. István sértett viszont lelépett a járdáról, emiatt Konyha László utasítására a rendőrök felléptek vele szemben. A sértett a tárgyaláson elmondta, hogy rendőri felszólítást ugyan nem hallott, de valaki a tömegből figyelmeztette, hogy vigyázzon, mert az egyik rendőr úgymond kinézte magának, és olyan kijelentést tett társainak, hogy a „fehér pólóst hagyják, mert ő az övé”. R. István felé nem sokkal később több rendőr rohant, egyikük hátulról gumibottal fejbe vágta, majd fellökte. A férfi a lökéstől megbillent, a földre zuhant, egy rendőr a fejére, egy másik pedig a hátára térdelt, majd társaik többször megütötték. Egyikük a bilincselés és az ütlegelések közben azt kiáltotta, hogy „adjatok neki egy kis sprayt”, mire valaki paprika spray-vel közvetlen közelről szemen fújta. R. Istvánt ezután elszállították a VIII. kerületi rendőrkapitányságra, ahol, mint „rendzavarót”, őrizetbe vették.
A magyar zászlót is megtaposták
A mai napon azokat a rendőröket is meghallgatták, akik részt vettek a sértett előállításában. A BRFK-s járőrök azonban azt állították, hogy az intézkedés R. Istvánnal szemben „arányos és jogszerű” volt. Mondták ezt annak ellenére, hogy egyiküket a férfi bántalmazása miatt korábban a bíróság jogerősen elítélte. Azt is hozzátették, hogy többször is felszólították a tüntető férfit, hagyjon fel szabálysértő cselekvésével, utóbbi viszont ennek az ellenkezőjéről számolt be. A férfi egy zászlót is lengetett, ami az intézkedés során eltűnt, valamint úgy tudjuk, létezik olyan videófelvétel, amin látszódott, az egyenruhások meg is taposták a magyar zászlót. A rendőrök egyébként arra sem emlékeztek, ami a vádiratban szerepel, hogy többen a demonstrálók közül felháborodva kérték a rendőröket, hogy hagyják abba R. István verését, hiszen a férfi nem csinált semmit. Szerintük ilyen utasítást, vagy felszólítást azért sem kaphattak, mivel „nem történt bántalmazás”.
Nem derült ki, a parancsnok látta-e a verést
A tanúk többszöri bírói és ügyészi kérdésre sem tudtak arra visszaemlékezni, hogy parancsnokuk az előállítás közben mit csinált, illetve látta-e az intézkedést. Ennek azért van jelentősége, mivel a vád is tartalmazza, hogy Konyha László vádlott eltűrte és nem akadályozta meg a brutális fellépést. Az ügyész arra is kíváncsi lett volna, hogy miért olyan rendőrök írtak jelentést az esetről, akik feltételezhetően nem is láthatták, hogy mi történt. A jelentést megíró rendőrnő, aki először nem is emlékezett rá, hogy az írást ő jegyezte, azt állította, figyelemmel kísérte az eseményeket. A bíró a hadnagy asszonytól azt is meg szerette volna tudakolni, hogy milyen célból fújta szemen a földön fekvő, megbilincselt tüntetőt, aki emiatt még a rabszállítóban sem látott rendesen. A tárgyaláson szóba került még, hogy a sértettel szemben, a járdán léptek fel az egyenruhások, ami azért is érdekes, mivel annak ürügyén fogták el a férfit, hogy letérve a járdáról, az úttesten akadályozta a közlekedést.
A vád szerint
Tavaly ősszel kezdődött el a volt rendőri vezetők, köztük Bene László nyugalmazott rendőr altábornagy, volt országos főkapitány, Gergényi Péter nyugalmazott rendőr vezérőrnagy, volt budapesti főkapitányt, valamint Dobozi József dandártábornok, a Rebisz volt parancsnoka és tucatnyi társának büntetőpere. Az ügyészség 2006. őszi fővárosi eseményekkel kapcsolatos álláspontja szerint a parancsnokok bűnössége elsősorban intézkedések, illetve az eseményeket követő felelősségre vonások elmulasztása miatt állapítható meg. A vádhatóság többnyire felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott. A per további tanúk meghallgatásával, június 17-én folytatódik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS