Jogerőssé vált, hogy a valódi móri gyilkosokat lebuktató, az egész országot megrázó móri mészárláshoz, valamint a veszprémi postásgyilkossághoz használt fegyvereket megtaláló, majd a hatóságokhoz azokat eljuttató Szebenyi István nem kaphatja meg a nyomravezetői díjat. Közben a PestiSrácok.hu megtudta, hogy a móri ügyben megvádolt, majd utóbb felmentett Hajdú László feljelentése alapján, a móri koronatanúként elhíresült Kiglics Attila és két társa ellen, hamis tanúzás miatt indult nyomozást a Budapesti Nyomozó Ügyészség a napokban megszüntette.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A Fővárosi Törvényszék szerdán jogerősen elutasította azt a keresetet, amelyben a móri ügyben kitűzött 25 milliós nyomravezetői díj felét követelte Szebenyi István. A bíróság ezzel helybenhagyta a Pesti Központi Kerületi Bíróság korábbi ítéletét. Szebenyi István 2006-ban, a Tatabánya és Tarján közötti erdős területen Skorpió gépfegyvert, válltámaszt, hátizsákot, lőfegyvereket, lőszereket és egyéb ruházatot talált fémkeresőjével. Ezeket a rendőrségnek átadta. Nagy Lászlót és Weiszdorn Róbertet, a 2002-es mészárlás elkövetőit 2007-ben fogta el a rendőrség, mivel a tárgyakról kiderült, hogy hozzájuk köthető. A férfi szerint járt volna neki a nyomravezetői díj, de a rendőrség ezt nem fizette ki neki, ezért polgári pert indított. A bíróság szerint azonban a nyomravezetői díjról szóló rendőrségi felhívás alapján a nyomravezetőnek “olyan információval kellett szolgálnia, amelyekből az elkövetők személyi adatai és tartózkodási helyük megállapítható és az eljárás során bizonyítékként felhasználható”, írta közleményében a Fővárosi Törvényszék. A felhívásban emellett az is benne volt, hogy a nyomravezetőnek “konkrét adattal kell szolgálnia a bűncselekmény elkövetőinek kilétére és tartózkodási helyére”. A bíróság indoklása szerint a felperes által megtalált tárgyak bizonyítási eszközeként szolgáltak ugyan, de a fentiek miatt “nem minősültek a díj kifizetését megalapozó teljesítésnek”. A Törvényszék közölte: az ORFK helyesen járt el akkor, amikor nem fizetett Szebenyi Istvánnak nyomravezetői díjat.
A postásgyilkosságért járt a nyomravezetői díj
Az ORFK azért nem hajlandó fizetni, mondván az általa kibocsátott nyomravezetői díj feltétele olyan információ szolgáltatása lett volna, amelyek alapján közvetlenül megállapítható az elkövetők személyi adatai és tartózkodási helyük. A tárgyi eszközök, illetve az arról rögzített nyomtöredék és DNS-profil önmagában az elkövetők kilétére, személyazonosságának megállapítására, tartózkodási helyének felkutatására vonatkozó adatokat nem hordozott. Külön érdekesség, hogy Szebenyinek a veszprémi postásgyilkosság és más, postai dolgozók elleni támadások sikeres elősegítése miatt, 2011-ben közel öt millió forintot ítélt meg a bíróság. Az indoklás szerint nem közvetlenül segítette az elkövetők kézre kerítését, ő csak a fegyvereket találta meg, azonban az általa beszolgáltatott fegyverek nélkül nem derülhetett volna fény a veszprémi postásgyilkosságra, így részben neki is járt a kitűzött díj. Magyarul: kulcsfontosságú segítőnek tekinthető. Ennek a bírói indoklásnak a fényében azonban még inkább érthetetlen a Fővárosi Törvényszék mai jogerős ítélete.
Kaiser kártérítési igényét is elutasították
A móri nyomravezetői díj miatt indult, elutasító bírósági ítélet és az ORFK álláspontja azért is pikáns, mivel korábban ugyanekkora összeget fizettek ki Kiglics Attilának, aki Kaiser Edét és Hajdú Lászlót nevezte meg, mint akik a móri nyolcas-gyilkosság elkövetői lehettek. Kiglics emellett ráadásul köztársasági elnöki kegyelemben is részesült. Miután 2007. februárjában Szebenyinek – aki 2006 őszén megtalálta a gyilkossághoz használt fegyvereket -, is köszönhetően kiderült, Nagy László és Weiszdorn Róbert voltak a valódi elkövetők, Kaiser Ede, valamint jogi képviselője, Dezső Antal kártérítési pert indítottak a rendőrséggel, az ügyészséggel és a bíróságokkal szemben, és jelképesen, a nyomravezetői díj összegével megegyező, 25 millió forintos kártérítési igénnyel léptek fel. A pert azért indították, mivel Kaiser álláspontja szerint sérült az emberi méltósághoz, illetve a jó hírnévhez való joga, valamint egészsége is károsodott, amikor előbb meggyanúsították, megvádolták, majd el is ítélték a móri bankrablás miatt. A Szegedi Ítélőtábla azonban legutóbb áprilisban jogerősen kimondta, történtek nyomozati hibák, eljárási hiányosságok, de ezek okozati összefüggését kellett volna bizonyítani a Kaisert ért kárral összefüggésben. Az ítélőtábla álláspontja szerint az eljárásban nem volt megállapítható, hogy amennyiben nem történnek meg az esetleges mulasztások, akkor Kaiser Edét meg sem vádolják, vagy felmentik a bűncselekmény elkövetése alól.
Megszüntették Kiglics ellen a hamis tanúzás miatt indult nyomozást
A PestiSrácok.hu megtudta, hogy a Budapesti Nyomozó Ügyészség a napokban megszüntette a nyomozást Kiglics Attila és két fogdaügynök ellen. Kamarás Géza, Hajdú László jogi képviselője portálunknak megerősítette, hogy a védence korábban hamis tanúzás miatt tett feljelentést a móri koronatanú és két társa ellen. A jelenleg is ismeretlen helyen tartózkodó Kiglicset Hajdú még 2012 júniusában jelentette fel, mert azt állította, hogy Kaiser csakis a légiót is megjárt Hajdúval közösen követhette el a móri rablást. A T1, illetve T2 elnevezéssel a móri ügyben vallomást tett fogdaügynököket pedig azért, mivel azok azt állították, Hajdú beismerte nekik a gyilkosságot. Hajdú jogi képviselője a PestiSracok.hu-nak elmondta, Kiglics Attilával szemben azért szüntette meg a nyomozást az ügyészség, mivel a férfi csupán a „következtetéseit”, nem pedig tényeket közölt. A két fogdaügynök ellen pedig azért nem nyomoznak tovább, mivel a köztük, valamint Hajdú László között lezajlott beszélgetéseket, az ott elhangzottakat nem lehet bizonyítani – tette hozzá Kamarás Géza.
Címlapfotó: Nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS