Mintegy huszonkétmillió forinttal csaphatta be a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt (Kehi) a Norvég Alap forrásainak elosztásáért felelős Ökotárs Alapítvány, miután a szervezet a közte és a brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) között létrejött megállapodástól merőben eltérő adatot szolgáltatott a hivatalnak a norvég pénzek felhasználását célzó vizsgálatban – értesült a PestiSrácok.hu. Ráadásul a Kehi egyelőre hiába kérte, az Ökotárs Alapítvány mélyen hallgat arról, hogy az általa küldött adat megfelel-e a valóságnak. Úgy tudjuk, ugyan az Ökotárs Alapítvány átadta a Kehi-nek a működésre felhasználható támogatás mértékét, de amíg az alapítvány szerint 642.943 euró használható fel működésre, addig a brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) és az Ökotárs Alapítvány által vezetett konzorcium között 2008. február 8-án létrejött megállapodás csak 567.460 euró összegben határozza meg ezen költség keretösszegét. Az Ökotárs arról még nem nyilatkozott, hogy mikor és hogyan módosították a szerződés működési költségekre vonatkozó előírásait. Az Ökotárs továbbra sem hajlandó teljes mértékben együttműködni a Kehivel, az alapítvány sok esetben titkolózik, így a vizsgálat is húzódik. A PestiSrácok.hu úgy értesült, amennyiben a következő egy-két hétben nem érkeznek meg a hivatalhoz a kért dokumentumok, felfüggeszthetik az Ökotárs adószámát.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Egy-két héten belül kezdeményezi az adóhatóságnál a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) az Ökotárs Alapítvány adószámának felfüggesztését – tudta meg a PestiSrácok.hu. A norvég pénzek kapcsán vizsgálódó hivatallal ugyanis továbbra sem hajlandó maradéktalanul együttműködni a norvég civil támogatások elosztásáért felelős Ökotárs Alapítvány. Portálunk úgy tudja, a norvég pénzek pályázati programját lebonyolító konzorciumi tag a Kehi kérésére ugyan már küldött dokumentumokat, de az érdekesebb, fontosabb adatok, támogatási szerződések, listák a mai napig nem érkeztek meg az ellenőrzési hivatalhoz. Az Ökotárs Alapítvány annak ellenére titkolózik, hogy a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007-es törvény egyértelműen kimondja: a nemzetközi megállapodás alapján finanszírozott programokkal, pályázatokkal és a pályázati döntésekkel összefüggésben kezelt adatok közérdekből nyilvánosak.
A PestiSrácok.hu azt is megtudta, miket halogat feltárni az Ökotárs. Információink szerint a Kehi például azt kérte legutoljára az alapítványtól, hogy mutassa be a 2012-2014-es időszakban felmerült működési költségeket alátámasztó, még át nem adott bizonylatokat, teljesítési igazolásokat, szerződéseket, főkönyvi kivonatokat. Emellett az Ökotárs Alapítvány és a többi konzorciumi tag 2008 és 2013 közötti jóváhagyott éves számviteli beszámolóira, közhasznúsági és könyvvizsgálói jelentéseire is kíváncsi a Kehi. A hivatal azt is kérte az Ökotárstól, hogy a 2004-2009. időszak támogatási ciklusára vonatkozóan adja át a brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda és az Ökotárs Alapítvány közötti pénzügyi tranzakciókat és a végső pénzügyi elszámolásokat, a pénzmaradványok, kamatok bizonylatait. Érdekes, hogy az Ökotárs egyelőre vonakodik nyilatkozni a 2004 és 2009 közötti támogatások során keletkezett nettó kamat- és pénzmaradványról.
A PestiSrácok.hu arról is értesült, hogy ugyan az Ökotárs Alapítvány átadta a Kehi-nek a működésre felhasználható támogatás mértékét, de amíg az alapítvány szerint 642.943 euró használható fel működésre, addig az FMO és az Ökotárs Alapítvány által vezetett konzorcium között 2008. február 8-án létrejött megállapodás 1.3. pontja csak 567.460 euró összegben határozza meg ezen költség keretösszegét. Az Ökotárs ugyanakkor arról még nem nyilatkozott, hogy mikor és hogyan módosították a szerződés működési költségekre vonatkozó előírásait. Amíg az Ökotárs nem bizonyítja, hogy relenáns az adat, addig felmerül a gyanú, hogy az alapítvány az indokoltnál magasabb összegű költséget számolt fel.
A PestiSrácok.hu korábban azt is kiderítette, hogy a konzorcium egyik tagja az euró árfolyam rátájával is trükközhetett, miután nem az Európai Bizottság által közzétett havi árfolyamot alkalmazta az euró átváltásánál, hanem például 2008. június és november között a 251,43 Ft/eurós árfolyamot. Pedig az Európai Bizottság által meghatározott havi árfolyam 2008 júniusában 241,32 Ft/euró, júliusban 238,38 Ft/euró, augusztusban 231,72 Ft/euró, szeptemberben 238,56 Ft/euró, októberben pedig 242,62 Ft/euró volt. Az átváltásnál tehát magasabb rátát használtak, mint amit a szerződés előírt.
A magasabb euró árfolyami rátáról kérdésünkre azt közölte az Ökotárs-vezető Móra Veronika, hogy a „mi kárunkra történt az átváltás”. Állította, ha az Európai Bizottság által közzétett havi euróárfolyam 231,72 forint volt, akkor ők a 251,43 forintos átváltással húsz forintot buktak. Érdekes. Szerintünk egyáltalán nem mindegy, hogy egy euróért 251,43, vagy 231,72 forintot kapunk. A PestiSrácok.hu számítása szerint az általuk használt magasabb ráta egyes esetekben nem mínusz, hanem plusz húsz forintot jelentett eurónként. Portálunk arra is rávilágított, ténykérdés, hogy politikai balhékeltésre költötték a norvég alap forrásait.
Közben az is kiderült, hogy a Kehi annak ellenére is folytatja a vizsgálatot a Norvég Civil Alap forrásainak elosztásáért felelős civil szervezeteknél, hogy az Európai Tanács az ellenőrzések felfüggesztését kérte. Ismert, Nils Muiznieks, az Európa Tanács emberi jogokért felelős biztosa levélben arra kérte a magyar kormányt, hogy a jövőben tartózkodjon a civil szervezetek stigmatizálásától, és azonnal függessze fel a KEHI vizsgálatait egészen addig, amíg nem sikerül tisztázni, hogy ezeknek mi a jogi alapja. Csepreghy Nándor, a fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár a Klubrádiónak elmondta, felajánlották a norvég kormánynak, hogy vegyenek részt a KEHI-vizsgálatban auditoraik, de nem éltek vele. Csepreghy Nándor közölte azt is, Nils Muiznieks a külügy képviseletében találkozott több állami vezetővel, majd a kancelláriaminiszternek írt levele után Lázár János reagált és felajánlott egy személyes találkozót akár a vizsgálatok befejezését megelőzően.
A KEHI mellett egyébként már a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósága is viszgálatot indított az Ökotárs ügyében. Péterfalvi Attila, a hatóság elnöke tegnap azt közölte, vizsgálják, hogy az Ökotárs Alapítvány megalapozottan tagadta-e meg a Hír Televíziónak a Norvég Civil Támogatási Alaphoz benyújtott pályázatokkal kapcsolatos közérdekű adatigénylését.
Újabb botrány is színesíti a Norvég Alap ügyét. A Heti Válasz arról ír: azért nem lesz semmi egy 4,2 milliárd forintos norvég alapos romafelzárkóztatási projektből, mert a Norvégia által kijelölt „donor partner”, az Európa Tanács a végsőkig ragaszkodott a saját pénzéhez és magas előlegéhez. Az ET-szakértőknek – forintban számolva – fejenként 120 ezres utazási költség, napi közel százezres munkadíj, 56 ezres napidíj járt volna, miközben magyar kollégáik, akik némi terepismerettel is bírnak, megfordultak már néhányszor romatelepeken, vagy épp maguk is ott nőttek fel, ennek a munkadíjnak csupán a töredékét kapták volna. A projekt fókuszában a roma gyerekek sporton keresztüli felzárkózása, a roma lányok iskolaelhagyásának megakadályozása, a korai terhesség megelőzése áll(na), ha nem lenne fontosabb egyes külföldi szakértők pénzhez juttatása.
Vezető képünkön Foltányi Zsuzsa és Móra Veronika látható az Ökotárs Alapítvány Szerb utcai irodájában. Fotó: Pályi Zsófia – Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS