Eredménytelenül fejezte be a Nemzeti Nyomozó Iroda az 1999-es Seres-gyilkosság nyomozását, ezért a Fővárosi Főügyészség megszüntette a büntetőeljárást az ügy két gyanúsítottjával, Portik Tamással és Bíró Lászlóval szemben – értesült a PestiSrácok.hu. A Fővárosi Főügyészség az ügy megszüntetését azzal indokolta, hogy a széleskörű nyomozás során beszerzett bizonyítékok nem voltak elegendőek ahhoz, hogy Portikék ellen vádat emeljenek. Pedig információink szerint az Energol-vezérre többen is terhelő vallomást tettek. Mivel úgy értesültünk, a nyomozásnak nem volt más iránya, valószínűleg sosem fog kiderülni, hogy ki és miért ölette meg a 90-es évek éjszakai életében meghatározó szerepet betöltő 45 éves vállalkozót.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Megszüntette a nyomozást a Fővárosi Főügyészség a Seres-gyilkosság ügyében – tudta meg a PestiSrácok.hu az ügyészség szóvivőjétől. Bagoly Bettina hozzátette: a főügyészség az eljárást az ügy mindkét gyanúsítottjával szemben megszüntette, mivel a széleskörű nyomozás során beszerzett valamennyi bizonyítékot értékelve, nem bizonyítható a vádemeléshez szükséges megalapozottsággal az, hogy a bűncselekményt a gyanúsítottak követték el. Mivel értesüléseink szerint a nyomozásnak nem volt más iránya, valószínűleg sosem fog kiderülni, hogy ki és miért ölette meg a 90-es évek éjszakai életében meghatározó szerepet betöltő 45 éves vállalkozót.
Nem volt elég a koronatanúk vallomása
Danyi Csaba, Bíró László jogi képviselője már korábban is úgy nyilatkozott portálunknak, hogy jó esély van rá, hogy ügyfelével szemben meg fogják szüntetni a nyomozást, mivel a rendőrök egyetlen egy tárgyi bizonyítékot sem tudtak felmutatni, ami ügyfele bűnösségét bizonyítaná, hiszen sem az előkerült fegyveren, sem a motoron nem találták meg Bíró DNS-ét. A hatóság a nyomozás lezárásáig azt feltételezte, hogy Portik Tamás megbízásából, a Bíró László vezette motorról – a 2002 januárjában családjával együtt Tárnokról eltűnt – Radics Attila lőtte le Seres Zoltánt és olasz üzlettársát, Sforza Nazzarenot. Portikot és Bíró Lászlót a rendőrség 2012. augusztus 13-án gyanúsította meg a bűncselekménnyel. Úgy tudjuk, hogy Portikra a 2007-ben 12 évre ítélt egykori Conti Car főnök, Radnai László, valamint K. Györgyi, az olajos vállalkozó volt bizalmasa tett terhelő vallomást, de információink szerint az 1996 novemberében több lövéssel megsebesített egykori fogathajtó, Lakatos Csaba is beszélt arról a rendőröknek, hogy konfliktus volt Seres és Portik között.
A merénylők profi módon öltek
Seres Zoltánt 1999. április 12-én, egy hétfő délutáni napon Tahitótfaluban, a Táncsics utcában ölték meg. A Kawasaki motorral érkező merénylők nem csak vele, hanem olasz üzlettárásával, Sforza Nazzarenoval is végeztek. Ő órákkal később, a kórházban hunyt el. A kocsi az Ak-47-es gépkarabélyból leadott, legalább 15-20 lövés után az egyik családi ház falába csapódott. A gyilkosok, miután meggyőződtek a célszemély haláláról, a fegyvert eldobták, majd elhajtottak. Motorkerékpárjukat – amit a merénylet előtt újsághirdetés alapján vásároltak – Leányfalunál, egy focipálya közelében szintén hátrahagyták, onnan ismeretlen járművel mentek tovább. Szinte biztosra vehető, hogy a merénylők pontosan tudták Seres napirendjét, információikat az áldozat belső köreiből szerezhették. Az is beszédes, hogy Seres ukrán testőreinek BMW-je Kisoroszinál valamiért lemaradt. A nyomozók először azt feltételezték, hogy külföldi lehetett a gyilkos, sőt korábban egy olyan verzió is felvetődött, hogy – az 1997-ben már Seres ellen egy merényletet megkísérlő – szlovák Jozef Rohác ülhetett a motoron. Ezt a verziót később elvetették.
Seres kilövésével rendeződött át végleg az alvilág
Seres Zoltánt sokáig az alvilág megkérdőjelezhetetlen urának tartották, ő volt az első milliárdos az alvilágból, eltüntetésével pedig lezárult a Prisztás József 1996. november elsejei lelövésével kezdődött maffiaháború és ekkor vette át a vezető szerepet a Portik Tamás, Drobilich Gábor és Ferencsik Attila által fémjelzett energolos csapat, valamint ezután kezdett el terjeszkedni a Vizoviczki-birodalom. Állítólag a Vizoviczki László által irányított több tucatnyi szórakozóhelybe, diszkóba, vendéglátóhelyekbe fektette a pénzét Seres likvidálása után Portik és köre. A profi sakkozó és bokszoló üzletember az éjszakai bárjába és éttermébe látogató betörőktől elszedett pénzeken gazdagodott meg. Ezeket az összegeket később sztriptíz bárokba fektette, ahol prostitúciós tevékenységeknek is terepet biztosított. Később a profiljába tartozott a konkurencia zsarolása, védelmi pénzek szedése, repülőtéri taxisok lehúzása. Milliós tételben adott uzsorakölcsönöket, sőt, lopott autókat is szállított Ukrajnába és Romániába. Magyarországon fegyverek árusításával is foglalkozott. A védelmi pénzek egy részét, – amiket saját, volt sporttársaiból létrehozott magánhadseregével szedetett be – leadta orosz-ukrán „barátainak”. Seres ugyanis állítólag az úgynevezett Vörös Maffia magyarországi vezetője volt, s a legenda szerint Kijevben hűséget esküdött az orosz maffia fejének, Szemjon Mogiljevicsnek. Az is közismert volt az 1999-ben meggyilkolt vállalkozóról, hogy baráti kapcsolatokat ápolt (egyesek szerint csupán a pénzbehajtásokban segédkezett) Szeva bácsi alvezérével, Leonyid Pavlovics Sztecurával, alias Loncsikkal. Tudni vélték azt is róla, hogy itthon senkivel nem volt hajlandó üzletelni, illetve csak úgy, ha az üzletébe beszállók között ő a főnök. Seres nagylábon élt, milliós tételekben kaszinózott, egzotikus országokba járt nyaralni. A hivatásos sakkozóként is ismert Seresről azt is tudni lehetett, hogy hasonlóan Portikhoz, mindig több lépéssel ellenfelei előtt járt. Neve ugyan több bűncselekmény kapcsán is felmerült, de soha nem szabtak ki rá jogerős büntetést.
Portik ellenségére terelte a gyanút
Ugyan a gyilkossági ügynek az Energol-vezér már nem gyanúsítottja, de az tény, hogy a 90-es évek közepétől kezdődően Seres és Portik nem voltak jóban. Ezt bizonyítja az a titkosított, majd 2012-ben a titkosítás alól feloldott rendőri jelentés is, amely Portik Tamás, mint informátor meghallgatását tartalmazta. Portikot 1996. november 22-én hallgatták meg Prisztás József lelövése után nem sokkal. Az egykori olajos a rendőröknek elmondta, hogy véleménye szerint a leszámolások Seres Zoltán érdekeit szolgálták, aki mögött nem más, mint az orosz keresztapa, Szemjon Mogiljevics állt. Sőt, Portik azt is hozzátette, hogy Prisztás Józsefet és Totka Pált Seres Zoltán lövette le. Seres és Portik közötti rossz viszony oka lehetett az is, amiről a Portik-ügyekben koronatanú, K. Györgyi beszélt. A nő állítása szerint mielőtt az alvilág bankárának is nevezett, Portik, Prisztás és több éjszakai ember felé súlyos adósságokat felhalmozó Kis Bandi távozott 1996. október 9-én az országból, még egy gyémántüzlet kecsegtetésével százmillió forintot vett át Seres Zoltántól. K. Györgyi szerint ez az összeg egy az egyben Portikhoz vándorolt.
Az energolosok lehúzták a vállalkozót
A feszültség másik oka információink szerint az lehetett, hogy Seres az Energol Rt. 1994-es megalapítása után nem sokkal 30 milliót adott Portikéknak, hogy bevegyék őt az olajüzletbe, később pedig a befolyó milliárdos haszonból követelte a neki járó részesedést, valamint a befektetett tőkét. Azonban az olajozással egyre nagyobb befolyásra, vagyonra szert tevő energolos triumviratusnak esze ágában sem volt kifizetni az orosz maffia támogatását is élvező vállalkozót. Emiatt „halálos ellentét” alakult ki Seres és Portikék között. Állítólag Seres többször megalázta Portikot, amit az egykori olajos nem felejtett el, és ettől kezdve folyamatos összetűzések voltak közöttük. Egy ilyen összecsapásra jó példa, amiről Portik egyik embere, a Cinóber-merénylettel is megkínált Zsóvár Imre számolt be a Prisztás-gyilkosság tárgyalásán: 1996 őszén Seres oroszai betámadták az Energol vezér katonáit, emiatt Zsóvárék több olyan robbantást hajtottak végre Budapesten, amivel a Seres mögött álló oroszokat akarták gyanúba keverni.
Az 1997-es merényletkísérlet mögött is Portik állhatott
Állítólag Seres Zoltán azt is tudta, hogy az ellene 1997. június 3-án elkövetett sikertelen merénylet mögött Portik állt – vélte egy korábbi informátorunk. A Bentley-re helyezett robbanóanyag azonban leesett Seres kocsijának alumínium alvázáról, így azt már nem volt érdemes felrobbantani. Mint ismert, a merénylet kísérlettel Jozef Rohácot vádolták. Noha a szlovák férfit végül csak robbanóanyaggal való visszaélésért ítélték el, információink szerint Rohác maga helyezte Seres kocsijára a robbanóanyagot és lesben állva várta, hogy a vállalkozó beszálljon az autójába. Informátorunk azt is elmondta, hogy Portik bizalmi embere, Sz. József és társai egy lakást is béreltek a helyszín közelében, valamint a merénylet megszervezésében is részt vállaltak. Sz-t egyébként 1997 és 2004 között körözték is a merényletkísérlet miatt. A Prisztás-gyilkosság irataiban fellelhető adatok szerint a nyomozók többek között azt gyanították, hogy Sz. József vásárolta azt a Ford Escortot, amivel a merénylők elmenekültek a tett helyszínéről. Több mint egy évtizeddel később Sz-t tanúként hallgatták ki az előbb említett ügyben, miután Rohácot 2008 őszén Prágában elfogták, és Magyarországra szállították. A bizalmi ember azt nem is titkolta, hogy ismeri a Fenyő-gyilkosság vádlottját és a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás gyanúsítottját. Erről a férfi maga vallott a rendőrségen, valamint a Prisztás-gyilkosság tárgyalásán. Rohácot állítása szerint az Energol Rt. nagykőrösi telephelyén mutatták be neki Portikék. Az Energol igazgató anyósának bíróságon felolvasott vallomásából pedig az derült ki, hogy Portik Riskó Judit előtt tett olyan kijelentést 1997 tavaszán, hogy „Seres az oka annak, hogy Drobilichékat letartóztatták”. Mint köztudott, az Energol több vezetőjét és üzlettársukat vették őrizetbe, majd indítottak ellenük eljárást 1997 áprilisában, az olajügyek miatt. Ez a kijelentés, ha valóban elhangzott, azért lehet pikáns, mivel néhány hónappal később hajtották végre a sikertelen merényletet Seres Zoltán ellen.
Címlapfotó: Mixonline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS