Szégyent érez Bolívia igazságszolgáltatása miatt Álvaro García Linera, az ország alelnöke, aki szerint a bírák és az ügyészek hibája, hogy például a terrorizmussal vádolt, magyar-román állampolgár Tóásó Előd és 37 társának ügye már öt éve húzódik.
A dél-amerikai állam második embere a Cadena A nevű tévécsatornának adott interjút, amelyben azt fejtegette, hogy Bolíviában a bírák “kis istenekként” viselkednek, és nem engedelmeskednek senkinek. García Linera szerint ez az oka annak, hogy három, nagy port kavart és vitatott ügyben évek óta húzódik a bírósági eljárás, de még mindig nem született ítélet.
A három említett per között szerepel Tóásó Előd és társainak ügye is. 2009. április 16-án bolíviai kommandósok a Santa Cruz-i Las Américas szállodában rajtaütöttek egy feltételezett terrorista sejten, amely állítólag Evo Morales elnök meggyilkolására készült és az ország erőszakos kettészakítását készítette elő. Az akcióban életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a két túlélőt, Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát kettős állampolgár Mario Tadicot, akik az ügy további vádlottjaival együtt azóta is vizsgálati fogságban vannak.
Az alelnök a tévéinterjúban felszólította a bolíviai bírákat, hogy végre zárják le ezeket a pereket. Hozzátette, hogy a kormány jogszabályt készít, amely alapján börtönnel büntetnék a bírákat, ha nem tartják be az eljárási határidőket. “Elő fogjuk venni azokat a bírákat, akik nem teljesítik a munkájukat, és korruptak” – jelentette ki a García Linera, aki abban bízik, hogy még idén lezárják a hosszan húzódó pereket és elítélik a bűnösöket.
Nem ez volt az első eset, hogy a bolíviai kormányzat nyilvánosan kritizálta az ország igazságszolgáltatását, miközben az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) éves jelentésében már többször beszámolt arról, hogy Bolíviában az említett szabálysértések miatt sérülnek az alapvető emberi jogok.
Marcelo Soza volt bolíviai főügyész, aki egy éve Brazíliába menekült, szeptemberben szintén a Cadena A-nak nyilatkozott arról, hogy Bolíviában az igazságszolgáltatás kormányzati nyomás alatt működik, és Tóásó Elődöt is koholt vádak alapján, jogszerűtlenül tartják fogva. Azt is elmondta, hogy korábban nem hozhatta nyilvánosságra mindazt, amit tud az ügyről, mert a bolíviai kormány meggyilkolta vagy börtönbe vetette volna.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS