Felére zsugorodott a gerinces fajok létszáma az elmúlt negyven évben, eltűnnek a vadon élő állatok. A Kárpát-medencében a folyókban, tavakban volt a legnagyobb fajkihalás. Elkészült a WWF 2014-es Élő bolygó jelentése. A 2014-es Élő Bolygó Jelentés azon a kutatáson alapszik, amely több mint tízezer gerinces faj egyedszámát követte nyomon 1970 és 2010 között.
A jelentés szerint az emlősök, madarak, hüllők, kétéltűek és halak vizsgált populációinak egyedszáma 52 százalékkal zsugorodott 1970 óta. Az édesvízi fajok világszerte élő populációi 76 százalékos fogyást szenvedtek el, ami átlagosan majdnem kétszerese a tengeri (39%) és földi fajokat (39%) ért veszteségnek.
Az érintett fajok többsége a trópusi régiókban él, azon belül is Latin-Amerikában a legkritikusabb a helyzet. Az élőhelyek csökkenése, illetve megszűnése fenyegeti leginkább az élővilág sokszínűségért és az ökoszisztémákat, de a drasztikus változásokhoz a klímaváltozás negatív hatásai, valamint a túlzott mértékű halászat és vadászat is nagymértékben hozzájárul.
Mi a legkomolyabb változás a Kárpátokban és a Kárpát-medencében? Az 1970-es évek óta 30 százalékkal csökkentek az édesvízi fajok populációi. A pusztulás okai főként az egyre nagyobb számban épülő duzzasztók, a folyókat kísérő egyre több gát és a folyómedrek kotrása – ezek az élőhelyek feldarabolódásához és eltűnéséhez vezettek. Hasonlóan nagy kárt okozott a környezetszennyezés, elegendő a tiszai cianidszennyezésre vagy a vörösiszap-katasztrófára gondolni.
A teljes cikket az origo.hu-n olvashatják.
Fotó: ezermester.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS