Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök vasárnap elutasította Milos Zeman államfő szombati kijelentését, miszerint az 1989. november 17-ei prágai tüntetés nem volt rendkívüli, hanem egyike volt a szocialista rendszer elleni számos korabeli tüntetésnek, és a rendőrség beavatkozása sem minősíthető “mészárlásnak”.
“Annak alapján, amit láttam, és a résztvevőktől hallottam, ez a beavatkozás rendkívül brutális volt. Úgy vélem, nem lehet bagatellizálni” – jelentette ki Sobotka a cseh és a szlovák közszolgálati televízió közös vasárnapi vitaműsorában.
Sobotka elismerte, hogy személyesen nem vett részt a tüntetésen, de ott volt néhány korábbi demonstráción, ahol a rendőrök általában csak kiszorították a tüntetőket.
“A prágai tüntetés első soraiban lévő személyeket megakadályozták a távozásban, és az embereket helyben brutálisan megverték” – hangoztatta Sobotka, ezért szerinte jogos az eseményeket a “mészárlás” jelzővel illetni.
Zeman, aki szombaton elődjével, Václav Klaus volt államfővel vitázott a rendszerváltásról, viszont azt mondta: “Barátaim, ez nem volt véres mészárlás, nem volt ez semmiféle rendkívüli mészárlás, hanem egyike volt a korabeli megszokott tüntetéseknek.”
“Aki akkoriban részt vett egy államellenes tüntetésen, tudja, hogy olykor kapott egy-egy ütést gumibottal. Ráadásul azt is tudja, hogy míg a népi milíciás (a munkásőrség csehszlovákiai megfelelője) bácsikák a parancsot végrehajtották, mi többnyire már elfutottunk előlük” – tette hozzá az elnök.
1989. november 17-én Prágában a hivatalosan engedélyezett diáknagygyűlés az akkori rendszer elleni tüntetéssé változott, és a rendőrség erővel oszlatta fel. Ez hivatalosan annak a “bársonyos forradalomnak” a kezdete, amelynek következtében a kommunista rendszer Csehszlovákiában is megbukott.
Milos Zeman szombati kijelentését vasárnap az egykori tüntetés több résztvevője is bírálta és visszautasította.
“A rendőrség brutális beavatkozását nem lehet kisebbíteni” – szögezte le Jan Zahradil, a Polgári Demokratikus Párt európai parlamenti képviselője, aki személyesen is részt vett a prágai tüntetésen a Prima kereskedelmi televízió vitájában. A prágai rendőrségi beavatkozás minősítésére elterjedt “mészárlás” kifejezést már korábban többen is vitatták. Hangsúlyozták, hogy ez nagy túlzás, hiszen akkor senki nem halt meg, senki nem szenvedett súlyos sérülést, míg például a romániai rendszerváltáshoz vezető, 1989. december 21-ei bukaresti tüntetésen a rendőrség és a katonaság beavatkozásának több mint negyven halálos áldozata volt.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS