“A MostMi szervezőivel jól tudtunk együttdolgozni, viszont a konkrét megvalósítás tempójában és mikéntjében nem értettünk egyet. Ezért léptem ki a társadalmi szerveződésből” – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Várady Zsolt, a WiW egyik alapítója. A korábbi megmozdulások vezérszónoka hozzátette, hátralépésének másik oka az, hogy ő is bérből és fizetésből él, dolgoznia kell, a munka mellett pedig nem lehet “főállású” aktivista. Szerinte egyelőre nincs alternatíva a Fidesszel szemben, a kormányellenes tüntetéseknek pedig hosszútávon az lehet a hozadéka, hogy egy új párt alakul. Várady Zsolt azt is elmondta, mögötte nem áll Soros-tőke, de jelenleg az amerikai spekuláns támogatásai jelenti az egyik, az államtól független pénzforrási lehetőséget.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Időhiánnyal és anyagi okokkal indokolta a PestiSrácok.hu kérdésére Várady Zsolt, a 2014 ősze óta tartó kormányellenes tüntetéssorozat egyik vezéralakja, hogy tegnap este miért jelentette be: kiszáll a MostMi társadalmi szerveződésből. Várady Zsolt azt is leszögezte, nem politikai nyomás miatt hozta meg döntését. A korábbi megmozdulások vezérszónoka portálunknak úgy fogalmazott, bár jól tudtak együtt dolgozni, a konkrét megvalósítás tempójával és mikéntjében nem értettek egyet, ezért döntött úgy, hogy kiszáll. “Hátralépésemnek másik oka az, hogy én is bérből és fizetésből élek, dolgoznom kell, a munka mellett pedig nem lehetek főállású aktivista. Az előző két és fél hónapban, barátok és családom segítségével vállalhattam, hogy csak az aktivistáskodásnak szentelem minden időmet, a továbbiakban ezt csak korlátozott időben tudom megtenni a munkám miatt. Az idő hiánya alatt pedig azt értem, hogy reagálnunk kellett egy helyzetre, amelynek megoldására normális esetben akár fél év is rendelkezésre állna, de a jelenlegi helyzetben erre sajnos nincs és nem volt idő” – mondta a PestiSrácok.hu-nak Várady Zsolt. Kérdésünkre, hogy a tüntetések kifulladása miatt távozott-e, Várady úgy reagált, hogy “a demonstrációk nem fulladtak ki, pénteken az Operánál is sokan voltak”. Szerinte minden egyes tüntetés sikertörténet volt.
Portálunk arra is kíváncsi volt, hogy mi a véleménye arról, hogy például a netadó ellenes tüntetések hatására a kabinet visszavonta a törvényjavaslatot. “A kormánynak valóban van füle, és meghallotta az elégedetlenkedők hangját, de ez csak egy eset. Sok száz másik esetben erőből, a nyilvánosságot kizárva, egyeztetések nélkül hozott döntéseket a kormány, amely felháborító” – nyilatkozta Várady Zsolt.
A demonstrációk korábbi szervezője kérdésünkre leszögezte, nem az anyagi érdekek vezérelték a tüntetések szervezőit. “A demonstrációk szervezése mögött nem volt előzetesen pénz. Minden adománnyal, támogatással, ami a tüntetés során, valamint azt megelőzően összegyűlt, az utolsó fillérig elszámoltunk” – jelentette ki Várady. Kérdésünkre, hogy a mozgalom például kapott-e pénzt, támogatást Soros Györgyhöz köthető alapítványoktól, Várady Zsolt nyomatékosította, “mögöttem jelenleg nincsenek Soros-pénzek, azt ugyanakkor látni kell, hogy jelenleg Soros György jelenti az egyik, az államtól független pénzforrási lehetőséget”. “Az lenne az ideális, ha sok ilyen lenne” – vélekedett Várady Zsolt.
Az iWiW alapítója arról is beszélt, hogy sokak szerint “civileknek álcázott baloldaliak” szervezik a kormányellenes tüntetéseket. “A netadó elleni tüntetés főszervezője, Gulyás Balázs például már korábban kilépett az MSZP-ből, mi pedig nem is engedtük, hogy politikusok, politikai pártok saját érdekeik mentén használják ki a rendezvényeinket, és rátelepedjenek azokra. Az elmúlt huszonöt év politikai pártjait azért utasítom el, mert nem tettek valós és hatékony, példaértékű lépéseket azügyben, hogy a társadalmat bevonják a közügyek formálásába. Szerintem az egész politikai rendszert újra kell írni. A társadalomnak el kell hinnie, hogy képes beleszólni a közügyekbe, a politikának pedig a társadalmi visszajelzéseket kell figyelembe vennie, aszerint kell tevékenykednie. Úgy érzem, elindítottunk valamit, elkezdődött valami, de a folyamat még csak az első lépésnél jár, még legalább száz ilyen lépés áll előttünk” – fogalmazott Várady Zsolt.
Kérdésünkre azt is elárulta, egyelőre nincs alternatíva a Fidesszel szemben, a kormányellenes tüntetéseknek pedig hosszútávon lehet az a hozadéka, hogy egy új párt alapul. “A pártalapításnak egy távoli lehetőségnek kell lennie, mert első körben az alap problémákat kell megoldanunk. Egy öntudatos társadalom kialakítása a legfontosabb feladat a jövőre nézve, mert csak így valósulhat meg egy olyan köztársaság, amelyet magunkénak érzünk és jól érezzük magunkat benne. Én ehhez úgy igyekszem hozzájárulni, hogy elindítok a weboldalt, amely segíthet átlátni az állam bonyolult rendszerét, segít abban, hogy megfogalmazzunk problémákat és segít abban is, hogy visszajelzéseket tudjunk adni a politika számára. Az oldal tesztfázisba lépett és elkezdődött tartalmak feltöltése” – ismertette Várady Zsolt.
A kormányellenes tüntetések vezérszónoka pártpolitikusok véleményét, megnyilvánulásait nem kívánta kommentálni.
Címlapfotó: origo.hu/Szabó Gábor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS