„Szakmai szempontból egy hihetetlenül profi akcióval számolták fel a francia különleges egységek – a RAID és a GIGN – a két terror helyszínét” – mondta el a PestiSrácok.hu-nak a Nemzeti Nyomozó Iroda szervezett bűnözés elleni főosztályának egykori vezetője, Orosz István rendőr alezredes, aki az interneten végigkövette az egész napos eseménysorozatot. Mint mondta, egy ilyen akció rendkívül bonyolult. Miközben a készenléti egységek a helyszíneket biztosítják, gőzerővel folyik a gyanúsítottak operatív feldolgozása. „Nem kizárt, hogy ebben a nyomozásban még lesznek meglepetések, találhatnak például segítőket” – fűzte hozzá Orosz. Elmondta, a nyomozás nem áll meg, mert a tetteseket lelőtték, hiszen a gyanúsítottakról szerzett információk akár másik, tervezett terrorakcióhoz is elvezethetnek. De a nyomozás alatt összegyűlt adatokat a túszok kiszabadításához is felhasználják.
Megfelelő alkalom
A párhuzamos akcióról az alezredes elmondta, az ilyet irányító parancsnokoknak a túszok épsége a legfontosabb érdeke, habár a hírek szerint a párizsi helyszínen több túsz is meghalt. Az is fontos szempont, hogy az emberei ne sérüljenek meg, illetve a gyanúsítottakat lehetőleg élve fogják el. Igaz, a hírek szerint a Kouchi testvérek esetében a kommandósoknak nem volt sok választása, ugyanis a terroristák kirontottak búvóhelyükről, és tüzet nyitottak a rendőrökre. Mivel a két akciót összehangolták, ez az esemény indíthatta be a párizsi kóserbolt megrohamozását is. Behatolás előtt azonban a rendőri egységek komoly akciótervet készítenek: összegyűjtik az összes információt a helyiségről, a túszok és a támadók lehetséges elhelyezkedéséről, számáról, és megpróbálnak kapcsolatba lépni a terroristákkal. „Egy túsztárgyalónak nem csak az a feladata, hogy megpróbálja rábeszélni a támadókat a megadásra, hanem a kommandósoknak szállít információkat többek között a túszok lehetséges állapotáról, elhelyezkedéséről, a terroristák fegyverzetéről, lelki állapotáról, elszántságáról” – magyarázta Orosz István. Ha az információk összegyűltek már csak a behatoláshoz szükséges, megfelelő alkalmat várják meg a kommandósok, amely a párizsi esetben vélhetőleg a másik helyszínen történtek lehettek.
Zárt, elszigetelt terrorista sejtek
Orosz István a jelenségről szólva a brit titkosszolgálat igazgatójának, Andrew Parker pénteki nyilatkozatára utalva azt mondta. „Ez az ügy még csak most kezdődik!” Parker szerint ugyanis egyre növekszik a magányos farkasoknak számító terroristák által indított, véletlenszerűnek tűnő „egyszerű, de halálos” tervek száma. „Habár mi és kollégáink mindent megteszünk, azt is tudjuk, hogy nem állíthatunk meg mindent” – mondta Parker a brit Telegraph lapnak. Az MI5 legnagyobb félelme az, hogy a potenciális terroristákat nem tudják online követni, ezért nemsokára a titkosszolgálat figyelmén kívül fognak működni. Orosz István szerint ha lesz, akkor a következő támadás olyan országban is bekövetkezhet, amelyikre senki nem számít. Hangsúlyozta, több, nagyon dinamikus támadásra lehet számítani, mint amilyen a párizsi terrorakció volt. Ezeket pár fős terrorista sejtek követik majd el, amelyek nagyon zártak és elszigeteltek, nem használnak elektronikus eszközöket. Esetükben a humán hírszerzés lenne a leghatékonyabb, hiszen nem egy nagy terrorszervezet tagjai, amelyekről sok információja van a titkosszolgálatoknak. Viszont komoly katonai kiképzésben részesültek, és sokuknak átmosták az agyát. Aztán valami elindítja a gondolatot, majd megszerveznek és végrehajtanak egy véres akciót. „Ezek ellen nehezebb küzdeni, mint korábban az Al-Kaida jegyzett vezetői ellen, akiket lehallgattak és megfigyeltek és tudták, mi lesz a következő tervük. Vajon mennyien lehetnek olyanok, akikről a titkosszolgálatok nem tudnak?” – tette fel a kérdést Orosz István, aki szerint Európa biztonsági szolgálatai ezért most nagy kihívások előtt állnak.
Szenvedi Zoltán – PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS