Elnapolta a tömeggyilkossággal és háborús bűntettel is vádolt volt belügyminiszter, Biszku Béla mai tárgyalását a Fővárosi Ítélőtábla. A fellebbviteli fórum azért kényszerült erre a döntésre, mert a védelem elfogultsági indítványt jelentett be az ügyet tárgyaló, Ruzsás Róbert vezette tanács és az ügyész személye ellen. Biszku és védője indítványában az szerepelt, hogy mivel a pert hadbíró tárgyalja, ő nem független a végrehajtó hatalomtól, így nem nevezhető elfogulatlannak.
Magyar Gábor beadványában az is szerepelt, hogy hadbíró a büntetőügyben egyáltalán ne járhasson el. De hozzátette azt is: szerintük az elsőfokú eljárás során politikai hecckampány folyt a vádlott ellen és a végrehajtói hatalom már a per kezdete előtt megfogalmazta elvárásait, így az ügyvéd szerint már nincs is esély a tisztességes eljárásra. A bíróság a vádlottat is megszólaltatta, aki csatlakozva ügyvédje kéréséhez, szintén kifogást emelt az ügyét tárgyaló bíróval szemben. Indítványukat a táblabíróság egy másik tanácsa bírálja majd el.
Magyar Gábor a sajtó képviselőinek hangsúlyozta, hogy elfogultság alatt azt értette, hogy a hadbíró a honvédség egy tisztje, aki ezáltal kötődik a végrehajtó hatalomhoz, amelynek képviseletében Lázár János elvárásokat fogalmazott meg a pert illetően. Magyar hozzáfűzte, egy pillanatra sem gondolja, hogy a magyar bíróság helyt fog adni az indítványuknak, de ezt taktikai okokból mindenképp meg kellett lépniük. A védő ezt azzal magyarázta, hogy amikor Strasbourghoz fordulnak, a magyar állam alperesként ne hivatkozhasson arra, hogy nem merítette ki ezt a jogorvoslati lehetőséget.
A tárgyaláson megjelent Novák Előd is, aki újságíróknak úgy nyilatkozott, időhúzás folyik, amit sajnálatos módon az ügyészség kezdett el azzal, hogy túl sokáig nyomozott egy viszonylag egyszerű ügyben. Novák biztos abban is, hogy egy napot sem fog börtönben tölteni “ez a tömeggyilkos”. A politikus beszélt arról is, hogy a Fidesz és az MSZP együtt szavazta le a luxusnyugdíjakról szóló – Biszkura is vonatkozó – javaslatukat.
Biszkura egyébként az ügyészség életfogytig tartó fegyházbüntetést kért fellebbezésében, akit az 1956-os forradalom utáni megtorlások és a kommunista rendszer bűneinek nyilvános tagadása miatt idén májusban első fokon 5 és fél év börtönre ítélt a Fővárosi Törvényszék.
Forrás: PestiSrácok.hu
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS