Szinte kivétel nélkül mindegyik ágazatot érinti a feketemunka burjánzása a fodrászattól kezdve a villanyszerelésen át a kőművességig – írta ma megjelent cikkében a szoljon.hu.
A szolnoki hírportál szerint Jász-Nagykun-Szolnok megyében is virágzik a feketegazdaság: egy friss kutatás szerint itt jóval az országos átlag felett van a rejtett tevékenységgel pénzt keresők aránya, akik ezzel nem csak a gazdasági mutatókat ferdítik el, hanem komoly összegű adót is elcsalnak. A szoljon.hu cikke a megye egyes részein komoly méreteket öltő jelenség megoldását keresi.
– Pont annyira rossz a helyzet, ahogy ezek a számok mutatják – értékelte a hírportál kérésére a helyzetet Majtényi László, a Törökszentmiklósi Ipartestület elnöke. A szóban forgó adatok alapján a „legfeketébb” térségében élő szakember szerint nem érdemes különbséget tenni az ágazatok, szolgáltatások között, mert szinte kivétel nélkül mindegyiket érinti a feketemunka burjánzása a fodrászattól kezdve a villanyszerelésen át a kőművességig. – Nálunk, Törökszentmiklóson és környékén például mindössze három kőműves szerepel a hivatalos lajstromban. Ugyan a lakosság építési kedve kétségtelenül visszaesett a válság miatt, de mégis hihetetlennek tűnik, hogy harmincezer lakosra három szakember jusson bármilyen területen – világított rá a feketemunka kétségtelenül erős jelenlétére Majtényi László, aki szerint a rejtett gazdaság dübörgése az általános gazdasági és jövedelmi viszonyokat nézve egyáltalán nem meglepő.
Hasonló véleményen van az a szolnoki vállalkozó is, aki név nélkül fejtette ki véleményét a lapnak.
– Nézzük csak meg a térség, a megye munkanélküliségi mutatóit – kezdte értékelését a több területen is vállalkozást működtető üzletember.
– Ne legyenek illúzióink, az álláskeresők egy része nem otthon ülve várja, hogy a családja éhen haljon, hanem fogja magát, és elmegy feketén dolgozni. Ez persze nem kerül be a rendszerbe. Ha bekerülne, sokan megdöbbennének az adatokon – beszélt tapasztalatairól a megyeszerte ismert vállalkozó, aki szerint a kétségtelenül tarthatatlan helyzet megoldásában a cégek, egyéni vállalkozók terheinek csökkentése segíthetne.
A nagyvállalatok jelenléte fogja vissza az adóelkerülést
A szóban forgó kutatás a bevallott és a korrigált jövedelem közötti különbséget vizsgálva jutott arra a megállapításra, hogy érdekes módon nem a legszegényebb, de persze nem is a legfejlettebb területeken magas a rejtett jövedelmek aránya. Az intézet szakemberei ezt a jelenséget azzal magyarázzák, hogy a fejlettebb, magasabb jövedelemmel büszkélkedhető kistérségekben azért visszafogottabb a feketegazdaság, mert a fő foglalkoztatóként a helyi gazdaságot mozgató nagyvállalatok sokkal kevésbé érdekeltek a feketefoglalkoztatásban, mint a kisebb kis- és középvállalkozások.
A teljes cikket a szoljon.hu-n olvashatják.
Fotó: oktatasi-studio.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS