Vegyes indulatokat váltott ki a külföldi sajtóorgánumokban Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatása. A román sajtó szerint Putyinnak meleg fogadtatásban volt része Magyarországon, és azt emelték ki, hogy Orbán Viktor Európát bírálta. A Financial Times a találkozó kapcsán arra tért ki, hogy a magyar miniszterelnök, aki hatalomra kerülése óta immár megvetően nyilatkozik a liberális demokráciáról, a Vlagyimir Putyinnal tartandó kétoldalú csúcstalálkozók “EU-tilalmával” dacolva fogadta Budapesten az orosz elnököt. A orosz televíziós és lapkommentárok szerint viszont rendkívül sikeresen zajlottak az orosz-magyar magas szintű tárgyalások és Putyin szövetségest talált Európában .
Az Evenimentul Zilei című román jobbközép napilap szerint Putyinnak annak ellenére volt része meleg fogadtatásban Budapesten, hogy Európa általában hűvösen viszonyul Oroszországhoz. Azt írták, Orbán azt követően bírálta Európát, hogy orosz gázt kapott Putyintól. A lap szerint a magyarok elégedetlenek amiatt, hogy Putyin “megvásárolta” Orbánt, aki “elárulja” Európát. Martin Ehl, a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap külpolitikai rovatvezetője meg nem nevezett magyar diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a látogatás forgatókönyvéről és tartalmáról “Moszkva döntött”. Orbán olyasmit tett, amit jelenleg minden normális politikus nagyon meggondolna: fogadta Putyint. Az orosz elnöknek ezzel lehetőséget adott megmutatni, hogy Európa nem egységes az Oroszország elleni fellépésében. A szlovák Hospodárské Noviny (HN) gazdasági-közéleti napilap szerint Orbán Viktor jól tette, hogy meghívta Vladimir Putyint, mert azzal megmutatta, hogy az Európai Unió még mindig saját érdekekkel rendelkező, független nemzetállamok közössége, nem pedig olyan statiszták társasága akiknek előírják, hogy milyen véleményük legyen.
The Wall Street Journal: Orbán Kelet és Nyugat között egyensúlyoz
A Financial Times londoni gazdasági napilap budapesti tudósítója, Andrew Byrne szerint Putyin számára a látogatás annak demonstrációja volt, hogy néhány európai fővárosban továbbra is örömmel látják őt, a kelet-ukrajnai orosz katonai jelenlét ellenére. Az, hogy Orbán Viktor alig két héttel Angela Merkel német kancellár budapesti látogatása után tartott csúcstalálkozót Putyinnal, jelzi azt a kettős szerepet, amelyet a “Moszkvával mind szorosabb kapcsolatokra törekvő” magyar kormányfő egy európai uniós ország vezetőjeként játszik – áll a Financial Times írásában. A The Wall Street Journal (WSJ) beszámolója szerint Vlagyimir Putyin látogatása egybeesett azzal, hogy a Kreml igyekszik tágítani a repedéseket az ukrajnai válsággal kapcsolatos európai egységfronton. A vezető amerikai üzleti-politikai napilap úgy ítéli meg, hogy Orbán Viktor számára az orosz elnök fogadása része a kelet-nyugati egyensúlyozásnak. A The Wall Street Journal szerint Orbán a Putyin-látogatás alatt óvatos irányt követett. Felhívta a figyelmet a kormányfő azon kijelentésére, miszerint a média sokat találgatja, kell-e Európának félnie attól, hogy Magyarország Oroszország felé sodródik. “Az európai egység az Oroszországgal való együttműködéssel párhuzamosan teremthető meg” – idézte a lap Orbán Viktort.
“Újra itt vagyunk”
A Die Welt az online kiadásában Putyinnak egy drasztikus üzenete van Ukrajnának címmel közölte Boris Kálnoky írását, aki kiemelte, hogy az orosz elnök “nagyvonalú ajándékokat” vitt magyarországi látogatására, Ukrajnának viszont “csak egy üzenete” van, az, hogy veszített és nem érhet el mást, csak a halottak számának további emelkedését. A Fiumei úti sírkert szovjet katonai emlékhelyének megkoszorúzásával kapcsolatban kiemelte, hogy a jelképes gesztus “üzenete nem is lehetett volna világosabb: „újra itt vagyunk”, és ez “keserű pillanat” lehetett az 56-os veteránoknak és emigránsoknak. A gázszállítási szerződéssel kapcsolatban hozzátette, hogy “Oroszország szó szerint pénzt ajándékoz Magyarországnak”. A Spiegel Online hírportál Putyin látogatása Magyarországon: Orbán átejti az EU-t címmel közölte Keno Verseck írását, amely szerint Orbán jóban akar lenni a Nyugattal, de “közben példaképként dicsőíti Oroszországot”, ami kapóra jön Putyinnak, aki “éket akar verni” az EU tagjai közé.
Az orosz lapok szerint sikeres volt a találkozó
A Rosszija 24 állami hírtelevízió összefoglaló jelentésében elhangzott, hogy “a Nyugat nemhiába félt, a tárgyalások sikerrel zajlottak”. A tudósító szerint a nap gazdasági híre, szenzációja volt, és a Déli Áramlatot ellenző Brüsszelnek szólt az orosz elnök bejelentése, miszerint a Gazprom elvileg nem ellenzi, hogy Magyarország növelje tartalékait a földalatti gáztározókban. “Budapest ismét bebizonyította, nem akar senkinek a tanácsaira hallgatni. Ha valamit, valahol megtiltanak, helyébe olyan alternatíva léphet, amely gazdaságilag sokkal előnyösebb lehet” – állapította meg az orosz tévé tudósítója. A Vedomosztyi című befolyásos orosz üzleti-politikai napilap kommentárja kiemeli, hogy Vlagyimir Putyin azon európai uniós tagállamok egyikében tett villámlátogatást, amely bírálja az Oroszország elleni szankciókat. Az orosz elnök ezzel azt mutatta meg, hogy vannak partnerei az EU és a NATO tagállamai között. Az amerikai The Wall Street Journal és a brit Financial Times közös kiadványa említést tett arról is, hogy Putyin munkalátogatásának előestéjén tüntetés zajlott Budapesten Magyarország “putyinizálásának” megállításáért.
Forrás: MTI
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS