Habony Árpád tanácsai segítették kétharmadhoz a Fideszt, de a Századvég sincs vele szerződéses viszonyban – mondta a Heti Válasznak Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Habony korábbi üzlettársa és a Századvég elnökhelyettese, aki szerint mindannyian tanultak a G. Fodor Gáborral történtekből.
Interjút adott a Heti Válasznak Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. többségi tulajdonosa és a Századvég Alapítvány elnökhelyettese, aki januárban rendkívüli és meghatalmazotti nagyköveti megbízást is kapott. Erről azt mondta, ez nem jár fizetéssel és a külügyben sincs irodája, hanem a Századvég erőforrásait felhasználva végzi a munkát, amelyet “public diplomacyként” jellemzett, vagyis a hivatalos diplomácia mellé épülő, nem kormányzati eszközöket, de kormányzati logikát alkalmazó külügyi kommunikációként. Megemlítette, az Egyesült Államokbanb egy Connie Mack nevű volt kongresszusi képviselő lobbizik Magyarországnak.
Szalay-Bobrovniczky azt mondta, szerinte az Egyesült Államokból és az amerikai külügyből érkező minősítések és kritikák gyökere sokszor a magyar ellenzéki értelmiségben van, ahonnan fals értelmezések juthatnak el akár magasrangú politikusok asztalára is.
Szalay-Bobrovniczky megvédte G. Fodor Gábort, a Századvég vezető elemzőjét, aki mint mondta, “a jobboldali politikai közösség meghatározó alakja”, és ez a politikai közösség elég erős, hogy elviseljen egy olyan felkavarodást, mint amilyen az volt, hogy Orbán Viktor az évértékelőjében kritizálta G. Fodort, aki korábban “politikai terméknek” nevezte a polgári Magyarország fogalmát.
“Ismerjük a miniszterelnököt: ha van véleménye, akkor azt elmondja, mint ahogy ezt az ügyet is helyre tette. Senkinek sincs olyan felkentsége, hogy véleménye a kormányfőével legyen azonosítható. [G. Fodor] Gábor nyilatkozatának olyan volt a hatása, mintha egy szimfonikus zenekar koncertje során a trombitás váratlanul jazzt improvizálna. Ebből mindannyian tanultunk” – mondta az ügyről Szalay-Bobrovniczky Kristóf, aki hozzátette, szerinte “két nyelv” keveredett össze, egy olyan, amely értékrendekben, és egy olyan, amely politikai termékekben gondolkozik.
Bár a Simicska–Orbán-konfliktusról nem kívánt nyilatkozni, Szalay-Bobrovniczky közölte, szerinte ez annak tudható be, hogy a Fidesz és a jobboldal vált az egyetlen meghatározó politikai tényezővé, ezért az összeütközések és átrendeződések a kormányzó erőn belül alakultak ki. Tagadta, hogy a Századvég egy új jobboldali hetilapot készítene elő.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf, akinek korábban közös cége is volt Habony Árpáddal, tagadta, hogy lenne hivatalos viszonya a Századvégnek és a miniszterelnöki főtanácsadónak, vagy hogy ő lenne az “aláíróembere” a rejtélyes Habonynak, de elmondta, hogy személyesen jóban vannak.
Kapcsolatukról azt mondta, akkor ismerte meg Habonyt, amikor a 2002-es választási vereség sokkja után beállt a Fidesz mellé és 2004-ben elvállalta a Heti Válasz főszerkesztőségét. “Úgy tekintek rá, mint a bajtársamra ebben a harcban. Az idők során a dolog természetéből fakadóan egyfajta barátsággá alakult a viszonyunk” – mondta Habonyról. “Az az erő, amelyet a kormánypárt Habony Árpád tanácsait felhasználva ki tudott fejteni, kétszer kétharmados győzelmet eredményezett, majd egy EP- és egy önkormányzati diadalt” – tette hozzá.
Forrás: hvg.hu
Fotó: Mandiner.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS