Alibit igazoltak a Prisztás-gyilkosság másodrendű vádlottjának, Hatvani Istvánnak az 1996-os leszámolás megismételt tárgyalásán ma meghallgatott új tanúk. A Hatyi becenevű férfi rokonai azt vallották, a Prisztás lelövésével vádolt férfi a gyilkosság napján egy családi rendezvényen tartózkodott vidéken. Portik Tamás pedig újabb történettel állt elő: azt állította, hogy korábban kiváló kapcsolatokat ápolt Pintér Sándor jelenlegi belügyminiszterrel.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Iratismertetéssel, valamint a másodrendű vádlottat mentő új tanúk meghallgatásával folytatódott az 1996-os Prisztás-gyilkosság megismételt elsőfokú tárgyalása pénteken a Fővárosi Törvényszéken. Elsőként felolvasták Fazekas Ferencnek azt a még tavaly januárban tett nyilatkozatát, amelyben részben terhelő vallomást tett az ügy elsőrendű vádlottjára, Portik Tamásra. Vallomásának lényege, hogy Prisztás halála előtt nem sokkal találkozott Portikkal, aki nagyon kedvesen arra kérte, hozza őt össze a későbbi áldozattal. Fazekas szívesen segített, sőt azt is elárulta Portiknak, hogy melyik ingatlanirodában fogják átíratni Prisztás nevére az önkormányzati lakás bérleti jogát. Mint ismert, Fazekas ezzel szerette volna rendezni a későbbi sértett felé fennálló tartozását. Portik ezután telefonszámot adott neki, hogy azon hívja, ha pontosan tudja már az időpontot. Fazekas a bíróság előtt bevallotta, hogy a gyilkosság napján, 1996 november elsején felhívta Portik Tamást, hogy mikor és hova indulnak Prisztással. A bűnsegédlettel vádolt férfi elmondta, amikor beszéltek, Portik arra utasította, ne a mobilján hívja, ezért az általa vezetett T-boy Café melletti telefonfülkéből folytatták a beszélgetést. A vallomás szerint az elsőrendű vádlott megköszönte neki az információt, és azt mondta: „aranyos vagy, hogy hívtál”, de „sajnos nem érek rá, más dolgom van”. Nem sokkal később egy biciklis a Ladik utcánál fejbe lőtte Prisztást.
Életveszélyesen megfenyegették
A férfi a gyilkosság után jött csak rá állítása szerint, hogy ő csak arra kellett, hogy a „helyszínre rángassa” a vállalkozót. Az emberölés után a harmadrendű teljesen megzavarodott és nem mert beszélni a rendőrségen arról, hogy az Energol-vezért hívta Prisztás lelövése előtt. „Azt éreztem, hogy a családom és az életem nagyon nagy veszélyben van” – fakadt ki tavaly a törvényszék előtt Fazekas Ferenc. Elmesélte azt is, hogy nem sokkal a milliárdos üzletember kivégzése után Portikék pisztolyt szegeztek a fejéhez és megfenyegették, senkinek nem beszélhet arról, hogy miben vett részt. Fazekas egyébként a letartóztatása után nem sokkal, 2012. július 20-án már majdnem ugyanezt elmondta, de még az év novemberében a szekszárdi börtönben egy kopasz férfitól azt az üzenetet kapta, ha nem vonja vissza vallomását, „a fia nem jön haza az iskolából”. Ennek hatására Fazekas egy másik nyilatkozatot tett.
Alibit igazoltak a vádlottnak
A bíróság az iratismertetés után meghallgatta azokat az új tanúkat, akik azt próbálták igazolni, hogy a Prisztás József lelövésével vádolt férfi 1996. november 1-jén nem tartózkodott Budapesten. A másodrendű vádlott unokatestvérei azt állították, Hatvani a gyilkosság napján Kunszálláson volt egy családi rendezvényen. Elmondták azt is, hogy a család a 70-es, 80-as évektől kezdve minden év húsvétján, illetve halottak napján összejárt. Az 1996-os év pedig több családi esemény és tragédia miatt is emlékezetes volt számukra, ezért tudnak konkrétan arra a találkozóra visszaemlékezni – állították a tanúk. Elhangzott, Hatvani letartóztatásáról volt feleségétől 2013 tavaszán értesültek, és ekkor „jutott eszükbe”, hogy a másodrendű vádlott a Prisztás-gyilkosság napján náluk járt vidéken. Megjegyezték, sokáig ódzkodtak ugyanakkor attól, hogy vallomást tegyenek és úgy gondolták, „talán jobb lenne ebből az egészből kimaradni”. Hatvani István észrevételében ezzel kapcsolatban közölte, „tudja, hogy mindenki tart ettől az ügytől és senki nem akarja magát kellemetlen helyzetbe hozni”, egyben megköszönte rokonainak, hogy mellette tanúskodnak. Hatvani állította, fénykép is készült az összejövetelről, de ez ma már nem fellelhető. A tanúk arról is beszéltek, hogy a másodrendű korábbi ügyvédjét személyesen és levélben is tájékoztatták, hogy hajlandóak tanúskodni, erre azonban mégsem került sor.
Portik mindenhol Pintért lát
Portik felszólalásában megismételte azt, amit néhány hete már az Aranykéz utcai robbantás tárgyalásán is elmondott, miszerint a hozzá közel álló Pápa Marianne Habony Árpádon keresztül szabja meg Orbán Viktornak, hogy milyen legyen a Fidesz irányvonala. A maffiózó azt is kijelentette, hogy Habony Pintér cégtársa, majd megjegyezte, a belügyminiszterrel ő maga is nagyon jó kapcsolatokat ápolt. Portik ennél többet nem mondott, így nem tudni, pontosan mely időszakra értette a „jó viszonyt” Pintérrel. Az Energol-vezér elmondásait azonban érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen korábban már több súlyos bűncselekménnyel is megvádolta a minisztert, állításait azonban semmilyen bizonyítékkal nem tudta alátámasztani. Ahogy arról beszámoltunk, Portik tavaly novemberben azt állította, hogy nem ő, hanem Pintér Sándor adott megbízást az Aranykéz utcai merényletre, illetve a belügyminiszter utasítására történtek az 1998-as választások előtti székházrobbantások.
Előzetesben maradnak a vádlottak
Patócs Ilona, Hatvani védője a tárgyalás végén kérelmet nyújtott be a másodrendű vádlott előzetes letartóztatásának megszüntetésére és a házi őrizetének elrendelésére. Az ügyvédnő az előterjesztést azzal indokolta, hogy védencénél már nem áll fenn a szökés-elrejtőzés veszélye. Hatvani annyit fűzött hozzá, hogy szerinte a ma meghallgatott tanúk nyilatkozata alapján az ügy teljesen más megvilágításba került. Portik – aki szintén kérvényezte előzetesének megszüntetését – egyetértve vádlott társával, úgy nyilatkozott, hogy az új tanúk is azt erősítették, hogy nem követte el a terhére rótt bűncselekményt. A bíróság rövid tanácskozást követően ugyanakkor úgy döntött, hogy mellőzi az előzetes letartóztatásról szóló döntéshozatalt. Hajba Krisztina tanácsvezető bíró ezt azzal magyarázta, hogy két hét sem telt el a legutóbbi kényszerintézkedésről szóló jogerős végzés óta, új körülmény pedig azóta nem merült fel. A per március 20-án tanúk meghallgatásával folytatódik.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS