Leszavazta saját törvénymódosítási előterjesztését a parlamentben Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. Arról az indítványról van szó, amely a nemzeti földalapkezelő szervezetet (NFA) jelölné ki az állami földvagyon kizárólagos kezelőjéül a nemzeti parkokhoz tartozó területeknél is. Korábban a földművelésügyi miniszter nyújtott be ezt a javaslatot, amely növelte volna a NFA hatáskörét.
Nemmel voksolt Varga Mihály nemzetgazdasági és Hende Csaba honvédelmi miniszter is. A parlament végül elhalasztotta a zárószavazást, mert az indítvány egyes passzusai nem kapták meg a szükséges kétharmados többséget. Rogán Antal fideszes frakcióvezető máris arra kérte Fazekas Sándort, tárgyaljon az ellenzékkel a kialakult “politikai hisztéria” miatt.
A nemmel voksoló fideszes képviselők közül később ketten is azt közölték az ülésvezetésnek, hogy ők igennel szavaztak. Így Fazekas Sándor is jelezhette, hogy valójában igennel akart voksolni
A határozathozatalnál 125-en szavaztak igennel, 71-en nemmel. Így az indítvány minősített többséget igénylő passzusai nem kapták meg a szükséges kétharmados többséget, amelyhez 131 voks kellett volna. A szavazás többi részét elhalasztották.
A törvénymódosítási javaslat azért váltott ki politikai vitákat az elmúlt hetekben, mert az NFA-t jelölné ki azon állami területek kizárólagos kezelőjéül is, amelyek a nemzeti parkokhoz tartoznak. Kormánypárti vélemények szerint szükség van az egységesítésre, míg az ellenzéki pártok „környezetrombolónak” minősítették az előterjesztést. A módosítási tervek megosztották a kormánypárti képviselőket is, de az országgyűlés fenntartható fejlődés bizottsága sem támogatta a javaslatot.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország közös sajtóközleményben szorgalmazza, hogy a törvénytervezet visszavonása után kezdjen érdemi széleskörű szakmai vitát a kérdésben. A három szervezet csak azt tartja elfogadhatónak, ha ennek figyelembevételével, átdolgozott tervezet kerül újra az Országgyűlés elé. Ha a tervezet minősített többséget nem igénylő részeiről újragondolás nélkül később mégis szavazna a parlament, az egyértelműen demonstrálná, hogy a cél a természetvédelem ellehetetlenítése.
Forrás: agrarszektor.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS