Mintegy 12-15 milliárd forintra rúg a csaló brókercég, a Hungária Értékpapír Zrt. által okozott kár értéke, miközben a vállalkozás és szövevényes céghálójának értékelhető és “szemmel látható” ingatlanvagyona a töredékét sem éri ennek az összegnek. A ceglédi brókerház egyik ikervállalkozásának, a Hungária Diamond Kft.-nek az ingatlanvagyonát a Hungária Értékpapír Zrt. károsultjait képviselő érdekvédelmi szervezet is latba vetette, és kiderült, a cégnek 70 millióra tehető az eltüntethetetlen ingatlanvagyona – értesült a PestiSrácok.hu. Portálunk azt is megtudta, egyesületet alapítottak a ceglédi brókercég korábbi ügyfelei, hogy a cég felszámolási eljárásába is hatékonyan bekapcsolódhassanak, amely ugyanakkor nem sok jóval kecsegtet. Információink szerint a Hungária céghálójában fekete pénzeket, százmilliós, nem feltétlenül legálisan vagyonokat is fialtattak, a cég ceglédi irodájában pedig olyan ügyféllista lehet, amely sok embernek okozhat kellemetlenséget.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
A 12-15 milliárdos kárérték töredéke folyhat csak vissza, ha latba vetjük az ügyfeleit megkopasztó Hungária Értékpapír Zrt. eltüntethetetlen, “szemmel látható” értékelhető ingatlanvagyonát. A Hungária károsultjait képviselő érdekvédelmi szervezettől ugyanis arról értesült a PestiSrácok.hu, hogy számításaik szerint mindössze hetvenmillió forintra rúg a felszámolásra ítélt Hungária Értékpapír Zrt. egyik társvállalkozásának a Hungária Diamond Kft.-nek az ingatlanvagyona, miközben a 12-15 milliárd forintot is elérheti a ceglédi brókerügy által okozott kár értéke.
Ismert, a jegybank április 20-án vonta vissza a Hungária Értékpapír Zrt. tevékenységi engedélyét, és kezdeményezte a társaság felszámolását. Az MNB akkor azzal indokolta a brókercég befektetési és kiegészítő szolgáltatási, illetve árutőzsdei szolgáltatási engedélyének visszavonását, hogy a Hungária Értékpapír Zrt. nem tudja kiegyenlíteni lejárt, nem vitatott tartozásait, és vagyona, eszközei nem is nyújtanak fedezetet a vele szembeni követelések teljesítésére.
A brókerügy miatt alakult Befektetői Érdekvédelmi Szervezet (BÉSZ) vezetője, Orosz Pál kérdésünkre azt is elárulta, hogy éppen a felszámolási eljárás miatt döntöttek úgy, hogy egyesületet alapítanak, egyesületbe tömörülnek, hogy hatékonyan és eredményesen kapcsolódhassanak be a felszámolási eljárásba. “A brókercég ügyfelei alapították a Szakszerűséggel Egymásért Nonprofit Egyesületet, így most már jogi személyiséggel rendelkezünk. A befektetők egyelőre még türelmesek, a pénzüket keresik és nem a balhét” – mondta a PestiSrácok.hu-nak Orosz Pál, az egyesület elnöke. Kiemelte, az államot nem akarják perelni, a törvényes utat akarjuk választani. Ismertette, a BÉSZ bejelentéssel és panasszal fordult Ibolya Tibor fővárosi főügyészhez, és a Hungária Értékpapír Zrt. vezetőinek ügyvédjeit is megkeresték.
“El akarunk számolni és el akarunk számoltatni. Az elszámolásnak a tulajdonosok magánvagyonára is ki kell terjednie. Mindannyian a tulajdonosok szemébe szeretnénk nézni, hogy megkérdezhessük, hova dugták a pénzt. Kiderült, ennek nincs törvényes akadálya” – fogalmazott Orosz Pál.
A károsultak vezető képviselője a Hungária vesztét is elmesélte. “A Buda-Cash bedőlése után ugyanis az egyik ügyfél bement a társasághoz, és kérte a pénzét, de úgy, hogy 24 órán belül. A fiókban hiába mondták neki, hogy ilyen gyorsan teljesíthetetlen a kifizetés, a befektető ragaszkodott a rövid határidőhöz. Itt jött a baj, mert a Hungária vezetői rosszul, szabálytalanul oldották meg a kifizetést. Olyan értékpapírokhoz nyúltak ugyanis, amelyhez nem lett volna szabad. Magyarán egy másik befektető pénzéből fizették ki a befektetőt, amely összeget napokon belül pótoltak volna. Márpedig ez a büntetőjog szerint beleillik a sikkasztás fogalmába” – ismertette Orosz Pál.
Információink szerint a Hungária céghálójában fekete pénzeket, százmilliós, nem feltétlenül legális vagyonokat is fialtattak, a cég ceglédi irodájában pedig olyan ügyféllista lehet, amely sok embernek okozhat kellemetlenséget. A brókercég fekete pénzeire egyébként már a HVG is utalt. A hetilap szerint speciális módszerrel dolgozott Seres István és Kecskés Lászlóné, a Hungária Értékpapír Zrt. két tulajdonosa. A fekete pénzeket fialtatóknak például nem nyitottak értékpapírszámlát, hogy ne legyenek a Hungária ügyfelei, hanem helyette egy másik saját vállalkozással, a Biztonság Trade Kft.-vel köthettek kölcsönnyújtási szerződést a befektetők. Természetesen utóbbi cégnek is a Seres-Kecskés-duó volt a tulajdonosa. Cegléden nyílt titok, hogy számos nagymenő vállalkozó is a két brókerre bízta legálisan, vagy illegálisan megszerzett, több százmilliós jövedelmét. Seresék extra magas, évi akár 30 százalékos kamatot fizettek. A Biztonság-Trade Kft. ugyanakkor semmilyen pénzügyi vagy befektetési szolgáltatási jogosítvánnyal nem rendelkezett, a Befektetővédelmi Alapnak sem volt tagja. A Biztonság-Trade Kft. által összegyűjtött milliókata vélhetően a Hungária brókercég forgatta meg. Érdekes, hogy az senkinek nem tűnt fel, hogy a fő tevékenységének ingatlanok adásvételét megjelölő cég saját tőkéje mindössze 86 millió forint volt 2013 végén, akkori éves árbevétele 56 millió forintra rúgott, miközben kötelezettségeinek állománya a 300 millió forintot is meghaladta. Seres és Kecskésné feltehetően a új befektetők pénzeiből fizették ki a kamatokat és azokat, akik visszakérték a tőkéjüket. Pikáns, hogy a két bróker egyszerre összesen tíz céget működtetett, és információink szerint a vállalkozásokba érkezett befektetéseket, kölcsönöket a Hungária Értékpapír Zrt.-nél egyesítették. Azt Orosz Pál is elismerte, hogy mindegyik cég részt vett a tranzakciókban. “A tíz cégből kettő áll végelszámolás alatt, a másik nyolc azonban egytől egyig részt vett a tranzakciókban. Az ominózus cégek a Hungárián keresztül vásároltak értékpapírokat, és kötvényeket bocsátottak ki. Mindegyik cégnek megvolt a saját érdekeltségi köre, profilja, a befektetések, a kibocsátott értékpapírok pedig a Hungáriához kerültek” – fogalmazott Orosz Pál.
Mindezek alapján látható, hogy egyszerűen, papíron ugyanakkor szövevényesen épült fel a Hungária tulajdonosainak piramisjátéka, amelyben milliárdok forogtak és tűntek el. Azt még mindig nem tudni, hogy mi lett a befektetések sorsa. Orosz Pál ezzel kapcsolatban nyomatékosította, nem csak a Hungáriát kellene felszámolni, hanem Seresék teljes céghálóját. “Egy időben, egyszerre kell felszámolni a cégeket, ez a károsultak érdeke” – összegezte Orosz Pál.
Az ügyben a rendőrséget is kerestük, már csak azért is, mert a Hungária Értékpapír ügyében holnap jár le a nyomozás határideje, de cikkünk megjelenéséig még nem kaptunk választ a kérdéseinkre. A PestiSrácok.hu-t korábban arról tájékoztatta a nyomozó hatóság, hogy változatlanul négy gyanúsítottja van a brókerügynek, a két vezetőt és a cég két alkalmazottját gyanúsítják, akik vallomást is tettek.
Cegléden és környékén attól tartanak, hogy hiába minden, bottal üthetik a megtakarításaikat.
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS