Tudta Tuzson Bencéről, a parlamenti Fidesz-frakció szóvivőjéről?
- Jól menő ügyvéd volt, társa „Kötter Tamás”, a Rablóhalak és a Dögkeselyűk szerzője
- Eladta tulajdonrészét, főállású politikussá vált
- Antall József mellett kezdte, 17 évesen
- Elítéli az elvek, lelki motivációk nélküli technokrata politizálást. Az erős középosztály és a polgári Magyarország programjában hisz
- Nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását
- Vallja, hogy az államnak is szüksége van marketingre, amire pénzt is kell áldozni
PestiSrácok.hu portréinterjú!
HUTH GERGELY – STEFKA ISTVÁN – PestiSrácok.hu
Nem bánta meg, hogy a sikeres ügyvédi irodát a politikára cserélte?
Szó sincs róla, ráadásul eleve a politikával kezdtem. 1989-ben az MDF-ben, tizenhét évesen, még a párttá alakulás előtt.
Abból a világból, amiben ön a tavalyi megválasztásáig élt, némi ízelítőt adnak a Kötter Tamás írói néven publikáló volt ügyvédi irodatársának a könyvei. A vastagon kitömött yuppie világról van bennük szó.
Tamás nemcsak sikeres ügyvéd, hanem sikeres íróvá is vált. Az általa megvilágított világba persze bele kellett kóstolnia, de a könyvei inkább erős társadalomkritikák. Én magam sosem éltem yuppie életet csak az ügyfeleimen keresztül láttam rá erre az életformára.
Az egyik közkedvelt szórakozás a politikusok zsebének kiforgatása. Szóval hogy lett a fiatal MDF-esből a belváros egyik legmenőbb ügyvédi irodájának a tulajdonosa?
Egy nagy ügyvédi irodát építettünk fel, amely alapvetően a piacról él. Bankoktól a nagyvállalatokig sokféle partnerünk van. Talán a legfontosabb alapja a sikerünknek, hogy nagyon komoly szakmai tudást halmoztunk fel és a másik titkunk, hogy nem erőltetünk döntéseket az ügyfelekre, hanem jól megindokolt alternatívákat kínálunk. A környezetvédelmi jogtól a bankjogig szakcsoportokat állítottunk fel, egyes témák specialistái lettünk, úgyhogy a titkunk a szívós szakmai építkezés.
A parlamenti szék elfoglalása után kilépett, vagy csak felfüggesztette a praxisát?
Fontos és komoly döntést hoztam, hogy az összeférhetetlenség látszatát is elkerüljem. Eladtam a tulajdonrészemet és tudomásul vettem, hogy a politikusi pálya teljes embert kíván.
Egyébként elég kemény képviselőjelölti terepet kapott Orbán Viktortól, egy maffiakapcsolatokkal átszőtt baloldali körzetet kellett Dunakeszin és környékén meghódítania. Ejtőernyősként dobták le?
Komoly kötődéseim vannak Dunakeszihez, ügyvédként is jól ismertek helyben és ott kaptam a felkérést, hogy a Fidesz színeiben induljak el a körzetben.
Antall iskolája
Hogy vezetett az út az MDF-ből a Fideszbe?
Antall József közelében ifjúsági tanácsadóként dolgozhattam. Nem túlzás: egy életre meghatározta a politikához való hozzáállásomat, amit Antallnál láttam, tanultam. Azt, hogy bármi lehet az ember a politikában, de ha nincsenek elvei, akkor nem érdemes csinálni.
Azért az elmúlt huszonöt évben történt egy-két száznyolcvan fokos fordulat itt a jobboldalon is.
A pártok jönnek-mennek a fejünk fölött, de az ember marad a helyén. Szerintem sokan vannak ezzel így. Ma leginkább a Fidesz testesíti meg az elvet, amit akkor mi képviseltünk.
Mégis mi az az elv?
A legegyszerűbben talán úgy lehet összefoglalni, hogy egy olyan Magyarországot képviselünk, ahol a középosztály széles és erős, ahol egyre több embert próbálunk felhúzni ebbe a középosztályba. Az erős középosztály a stabil demokrácia alapja.
Akkor valószínűleg megakadt a torkán a falat a keményen dolgozó kisemberek programjának hallatán! G. Fodor Gábor a parlament füvéről a minap be is intett a budai polgároknak.
A középosztály nem lehet zárt. Azt az üzenetet kell közvetíteni a szegényebbeknek is, hogy a kapuk nyitva állnak. Olyan életminőséget kell teremteni, hogy az embernek ne csak a napi megélhetéssel kelljen törődnie. Aki a mókuskeréken túl már a köz ügyeire is tud figyelni, polgárrá válik.
Lesz-e a Fideszből munkáspárt?
Jól hangzik, de mintha a Fidesz most akarna polgári pártból munkáspárttá válni.
Nem, ilyen veszély egyáltalán nem fenyeget. Egészen biztos, hogy a Fidesz nem akarja feleleveníteni a baloldal hamis munkásmozgalmi ideológiáját. A volt szocialista blokkban eleve máshogy hangzik a munkáspárt kifejezés, mint mondjuk Nagy-Britanniában. És hozzá kell tenni: tévesen idézik a kisemberes mondatot, mi a keményen dolgozó emberek támogatásáról beszélünk.
Van más is, ami összeköti Antallt Orbánnal: a rájuk zúduló támadások egészen brutális jellege. Antallnál még a kegyeletsértéstől sem riadtak vissza, Orbán Viktort fasisztázzák, diktátorozzák.
A lejáratás 1990 után és ma is vadul folyik. Mindkét államférfit emberként akarták-akarják megsemmisítni, a személyiségüket szétszedni. Persze mások voltak, de minden kornak megvan az emblematikus politikusa. Ők azok.
Legendák születtek Antall és Orbán barátságáról. Van kettőjüknek közös, örökérvényű hitvallása?
Mindketten nemzetben gondolkodnak, nem technokrata módon közelítik meg a politikát, hanem egy vízióba helyezve az ország sorsát. Jövőképet alkotnak és ehhez rendelik hozzá a napi cselekvést. Ez nagy erény.
Az MDF-et felmorzsolta a folyamatos támadás. Nem szeretnénk a Fidesznek is sötét jövőt jósolni, de ténykérdés, hogy ha a párt nem is, de a támogató bázis már morzsolódik.
Sajátos a pillanatnyi helyzet. A 2014-es sikersorozatot, csúcsot egy zavarosabb időszak követte. Most mellékes, hogy külső támogatással, de folyamatos tüntetések és támadások indultak. Mindeközben elkövettük a már sokszor kibeszélt hibákat is, a távközlési adótól…
Ez a netadós önostorozás már elég unalmas! Csak nem hiszi, hogy csupán emiatt gyengélkedik a Fidesz! Inkább az a kérdés, hogy – a halálbüntetéstől a bevándorlóvészig – az emberek ösztöneire apelláló újabb ötleteikkel ki tudnak-e jönni a mélyrepülésből?
Hiszem, hogy tartani kell az elveinket, a középosztály megerősítését. Minden cselekedetünket el kell tudnunk helyezni egy íven. Az biztos, hogy még adósok vagyunk új hívószavakkal és programpontokkal, de az előző négy évben nagyon is világos volt, hogy mit akarunk. Egyébként a bevándorlás óriási társadalmi problémává fejlődhet, ha nem lépünk időben.
És a halálbüntetés? Van alkotmányos realitása?
Nincs. De ettől még beszélhetünk róla. Személy szerint halálbüntetés ellenes vagyok, de Orbán Viktor sem javasolta a halálbüntetés visszaállítását, ezt hamis módon idézték egyes külföldi lapokban.
Nem hangzik olyan jól, mint a rezsicsökkentés
Vannak olyan meghatározó tanácsadók, akik nyíltan állítják, hogy nincs lelki alapú kormányzás. Tizenharmadik havi nyugdíjra ígérjünk tizennegyedik havit – idézhetnénk egy korábbi, bukáshoz vezető kampányüzenetet. Ön melyik oldalon áll?
Lélek nélkül, elvek nélkül nem lehet kormányozni. Ezeknek az elveknek az alapjait 2010 után letette a kormány, akár az Alaptörvényben, akár a munkahelyteremtéssel, a nemzeti ipar megerősítésével, a magyarság kérdésének fölkarolásával. De pragmatikusnak is kell lenni, nem lehet csak elvi alapon kormányozni egy országot. A lényeg, hogy az elvek és a pragmatikus döntések egymásnak ne mondjanak ellent és mindezt a választók is lássák, értsék. Ma nehezebb a helyzet, mert 2014-ben az emberek az újabb kétharmaddal értékítéletet hoztak, megerősítettek bennünket, hogy az út, amin járunk, jó. Beáraztak minket és most már többet várnak, valamiféle továbblépést. Meghirdettük a bérből és fizetésből élők anyagi helyzetének megerősítését. De érezzük, hogy ezen még van mit csiszolni, nem hangzik olyan jól, mint mondjuk a rezsicsökkentés.
Több pénzt az embereknek! – mondta az MSZP. Lehet, csak a klasszikusokhoz kell visszanyúlni.
Jó vicc, de mindig lehet egy forinttal többet mondani, így az MSZP szövegét érték nélküli ígérgetésnek tartom. A mi programunk ennél többről szól. Mondok egy példát: elterveztük a sertéshús áfájának a csökkentését, ami ebbe az irányba hat, hiszen sertéshúsra évente 130 milliárd forintot költenek a magyarok.
Mit vár Öntől Orbán Viktor? Egyáltalán ő választja ki a frakció szóvivőjét?
Ez a döntés mindig a miniszterelnök kezében van, de formálisan a frakcióvezető kéri fel a szóvivőt. A feladatom, hogy a Fidesz-frakció döntéseit a lehető legjobban bemutassam a választóknak. Tudni kell, hogy van némi különbség a kormány és a kormánypárt képviselete között, én a párt döntéseit kommunikálom, amelyek a napi kormányzáson túl hosszabb távra szólnak. Orbán Viktor beszélt velem a kinevezés előtt, azt kérte, mindig értelmesen, higgadtan magyarázzam el, hogy mit miért teszünk.
Nem jó, ha a médiapiacról egy ekkora összeg kivándorol
A télen a feje tetejére állt a konzervatív sajtó, viszont szorosabb gyeplőt dobtak a közmédiára. Közben a kormányzati kommunikációs kampányok továbbra is hibernálva vannak. Ezek fényében hogy értékeli a megszólalási lehetőségeit?
Ténykérdés, hogy szűkült a terep, de az is igaz, hogy most kevesebb a tömegeket megmozgató, foglalkoztató téma. Nyilván nem tett jó nekünk jobboldali média egy részének átfordulása. És igaz az is, hogy a kommunikációs büdzsé teljes átszervezés alatt áll…
Csak ne 2018-ig tartson az az átszervezés! A média hagyományos bevételi forrásai megszűntek, az előfizetők és a hirdetők egy jó része felszívódott, közben az állami kommunikáció, illetve az alapítványi szféra a világban egyre nagyobb hányadát adja a sajtó bevételeinek. Egyáltalán nem közömbös tehát, hogy Önök több tízmilliárd forintot kivontak az ágazatból!
Valóban nem jó, ha a médiapiacról egy ekkora összeg kivándorol…
Ez a forrás eddig sem a politikai hűség bére volt, az elmúlt években az Index, az Origo és a TV2 volt az egyik legnagyobb kedvezményezettje az ilyen megrendeléseknek.
Akkor önök is látják, hogy nem politikai címkék alapján folyik a hirdetési felületek kiválasztása, szemben például a Gyurcsány-kormány vagy a Horn-kormány gyakorlatával, amikor a jobboldali közösségek teljes felmorzsolása volt a cél. Az államnak, önkormányzatoknak és az uniós beruházásoknak igen is szüksége van marketingre. Természetesen kétszer is meg kell gondolni, hogy az adófizetők pénzéből mennyit költünk kommunikációra, de mint a hírekben is olvassák, az új, központi felügyelet alá vont és remélhetőleg tökéletesebb rendszer már kiépült, elindultak az első közbeszerzések. A média a legfontosabb közvetítő eszköz, amit nem szabad a sorsára hagynunk.
Fáj a fülünknek ez a közvetítőzés! A pártállamban volt a sajtó kizárólagos feladata a tájékoztatás, reméljük ma a kritikának is jó hasznát veszik…
Hogyne, kritikára mindig szüksége van a politikának és persze nem feledkezünk meg a média értékteremtő szerepéről sem.
Fotók: Horpáczi Dávid/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS