Orbán Viktor miniszterelnökhöz hasonlóan a német, a francia, az olasz, a lengyel, a spanyol és a brit belügyminiszter is élesen kritizálta az Európai Unió és az Európai Bizottság menekültügyi javaslatát tegnap, a közösség hat legnépesebb tagállamának belügyminiszteri csúcstalálkozóján Moritzburgban – tudta meg a PestiSrácok.hu. A német és a francia belügyminiszter közös, bevándorlással kapcsolatos nyilatkozatában egyebek mellett az áll, hogy felül kell vizsgálni az Európai Bizottság által kidolgozott bevándorlási kvótát. A két politikus leszögezte, a védelemre jogosult bevándorlókat igazságosan kell elosztani az Európai Unió tagállamain belül, de az egyéb, illegális migránsokat vissza kell fordítani. A német és a francia álláspont egyértelműen kedvező változást jelent Magyarországnak, a két belügyminiszter közös nyilatkozata pedig lényegében megegyezik Orbán Viktor törekvéseivel és szándékával.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Az Európai Unió hat legnépesebb tagállamának belügyminisztere, valamint az Egyesült Államok belügyminisztere hétfőn kétnapos értekezletet kezdett Drezda közelében. A moritzburgi csúcstalálkozón az iszlám terror fenyegetésének meggátlása, a menekültkérdés rendezése és a szervezett bűnözés visszaszorítása került napirendre. A tanácskozásokba az amerikai igazságügyi minisztert is bevonták.
A tegnapi megbeszélésen az Európai Unió egyik legnagyobb problémája, a bevándorlás volt terítéken. Érdekes, hogy miközben Orbán Viktort május 19-én, az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén a bevándorlással kapcsolatos álláspontja miatt is össztűz alá vették az uniós politikusok, a tegnapi, moritzburgi csúcstalálkozón már a német, a francia, az olasz, a lengyel, a spanyol és a brit belügyminiszter is élesen kritizálta az Európai Unió és az Európai Bizottság menekültügyi javaslatát. A PestiSrácok.hu Thomas de Maiziére német, és Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter közös, bevándorlással kapcsolatos nyilatkozatát is megszerezte, amelyben egyebek mellett az áll, hogy felül kell vizsgálni az Európai Bizottság által kidolgozott bevándorlási kvótát.
A nyilatkozat abból indul ki, hogy a menekültügyi kihívásokra átfogó, kiegyensúlyozott és arányos európai válasz szükséges, azok csak felelősségteljesen, szolidárisan és igazságosabb teherelosztás útján oldhatók meg.
A nyilatkozat emlékeztet arra, hogy jelenleg öt tagállam – Franciaország, Németország, Svédország, Olaszország és Magyarország – veszi fel a menedékkérők hetvenöt százalékát, ami nem igazságos és tovább nem is tartható.
Németország és Franciaország ezért készen áll arra, hogy megvizsgálja a Bizottság által kidolgozott – korlátozott időre szóló – elosztási tervet, amely a nyilvánvalóan nemzetközi védelemre jogosult menedékkérőkre vonatkozik. A francia és a német belügyminiszter szerint azonban a tervnek egyeztetett és igazságos elosztási kulcsot kell előírnia, s többek között nagyobb súllyal kell beszámítania a tagállamoknak a nemzetközi védelem terén eddig tett erőfeszítéseit. Ez az eljárás ezzel együtt is csak korlátozott időre szólhat, kivételesnek kell maradnia, és a migráció terén tett erőfeszítések csak egy részét képezheti – nyomatékosította a két politikus.
A nyilatkozat hangsúlyozza: Az időben korlátozott, kivételes elosztási eljárásnak két egyenrangú pilléren kell nyugodnia: szolidaritáson és felelősségen. Megállapítja: „Nézetünk szerint a Bizottság javaslata nem biztosítja a kiegyensúlyozott viszonyt a két pillér között. Ehhez európai szinten további tárgyalások szükségesek. Szolidaritás csak akkor jön létre, ha a tagállamok az EU külső határain – az EU költségvetésből történő támogatással – minden szükséges jogi és pénzügyi eszközt megragadnak arra, hogy erősítsék azok ellenőrzését” – olvasható Thomas de Maiziére német, és Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter közös nyilatkozatában.
A két csúcsvezető ezért azt javasolja, hogy az unió úgynevezett várakozási központokban („hotspot”) helyezze el azokat a migránsokat, akik az EU-külső határain át a külső határokkal rendelkező tagállamokba érkeznek.
“Az érkező migránsok adatait a központokban kell rögzíteni, ellenőrizni, és a tagállamokkal közösen megállapított irányelvek szerint kell megindítani az eljárást. Ezek közül a menedékkérők közül néhányat, – akik nyilvánvalóan védelemre jogosultak – a megállapított elosztási kulcs alapján más tagállamoknak kell átadni. Egyéb, illegális migránsokat gyorsan vissza kell juttatni. Ki kell alakítani a visszajuttatási intézkedések támogatását, különösen azokban a helyzetekben, amikor egy tagállamnak a bevándorlók szokatlanul nagy tömegével kell szembenéznie. Végül pedig erősíteni kell a kapcsolatot a kibocsátó államokkal, hogy biztosított legyen a migránsok visszajuttatása. Azon migránsok tekintetében, akik egyik csoportba sem sorolhatók be egyértelműen, az adott külső határral rendelkező tagállam folytatja le a rendes menekültügyi eljárást” – javasolja Thomas de Maiziére és Bernard Cazeneuve.
A nyilatkozat kitér arra is, hogy az elosztáson kívül megoldást kell találni a másodlagos migráció korlátozására, mely veszélyezteti a nemzetközi védelemre jogosultak igazságos elosztásának kialakítására irányuló közös szándékot.
A nyilatkozat a következőkkel zárul: „A fentieken túlmenően az EU részéről aktív intézkedéseket követelünk a Nyugat-Balkán tekintetében a poszt-vízumliberalizációs mechanizmus keretében. A menedékjoggal történő nyilvánvaló visszaélés egyetlen tagállam menekültügyi rendszerét sem terhelheti túl. Nem fordulhat elő, hogy a valóban védelemre jogosultaknak emiatt kell várni arra, hogy menekültként ismerjék el őket.”
A német és a francia álláspont egyértelműen kedvező változást jelent Magyarországnak, a német és a francia belügyminiszter közös nyilatkozata pedig lényegében megegyezik Orbán Viktor törekvéseivel és szándékával.
A vezető fotón Thomas de Maiziére (balra) és Bernard Cazeneuve látható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS