Véglegesítette a parlament a jövő évi költségvetés főszámait: a 2016-os büdzsé szerint a bevétel 15 800 milliárd, a kiadás 16 561 milliárd forint lesz, így a hiány 761 milliárd forintra rúg majd. A költségvetés zárószavazását jövő héten, a Költségvetési Tanács véleményének megérkezése után tartja meg az Országgyűlés. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az adócsökkentés költségvetésének nevezte a jövő évi büdzsét. Csökken a személyi jövedelemadó, négy év alatt duplájára emelkedik a családi adókedvezmény mértéke. Az ellenzék bírálja a költségvetést, különösen az egykulcsos adórendszert.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Elfogadta a parlament kedden a jövő évi költségvetési törvényjavaslathoz benyújtott összegző módosító indítványt, véglegesítve ezzel a büdzsé bevételi és kiadási főösszegét. Ennek értelmében a 2016-os költségvetés bevételi főösszege 15 800 milliárd, a kiadási 16 561 milliárd forint lesz, a hiány pedig 761 milliárd forint.
A döntés után az egységes költségvetési törvényjavaslatot Kövér László házelnök megküldi Kovács Árpádnak, a Költségvetési Tanács elnökének, majd a testület véleményt mond róla. A büdzsé zárószavazását ezt követően, várhatóan a jövő heti ülésén tartja a parlament – közölte Jakab István levezető elnök. A 2016-os költségvetés eredetileg tervezett bevételi és kiadási főösszegét egyaránt 10,8 milliárd forinttal emelte meg az összegző módosító javaslat, így a hiány változatlan, 761 milliárd forint marad.
Az ország 2016. december 31-ére tervezett adóssága 25 898,5 milliárd forint. Ezt a költségvetés 303,7 forintos euró, 289,4 forintos svájci frank és 276,3 forintos amerikai dollár árfolyam mellett kalkulálta. Az összegző módosító javaslat értelmében a bankadó-visszatérítés bevezetésével összesen legfeljebb 10 milliárd forint illeti meg azokat a hitelintézeteket, amelyek esetében a vállalkozói kölcsönök állománya 2009 és az adóévet megelőző második adóév között nőtt. A visszatérítést a növekedés arányában az adóhatóság állapítja meg, a bankok külön kérelmére.
A jövő évi adótörvények főbb, kiemelendő tételei:
A jelenlegi 16-ról 15 százalékra csökken a személyi jövedelemadó.
A jövő évtől kezdődően négy év alatt, fokozatosan a duplájára, tízezer forintról húszezer forintra emelkedik a két eltartott gyermek után érvényesíthető családi adókedvezmény havi mértéke.
A sertés tőkehúsok áfája 5 százalékra csökken.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az adócsökkentés költségvetésének nevezte a 2016-os büdzsét. “Az elmúlt évek adóintézkedéseinek köszönhetően a családokat, a munkahelyeket érintő módosítások támogatásával olyan adórendszert alakított ki a törvényhozás, amely általában is csökkentette az adóterheket. Jelentősen csökkentek az élőmunka és a vállalkozások adóterhei, javult az adóbeszedés hatékonysága. A gazdaság növekedése megteremtette az adócsökkentés lehetőségét, és az elmúlt években sikeresebb lett a feketegazdaság elleni küzdelem” – mondta Varga Mihály.
A tárcavezető az elfogadott módosításokról azt mondta: az adóváltoztatások összességében 230 milliárd forintot hagynak a gazdaságban, a munkavállalóknál, családoknál és a vállalkozásoknál. A 15 százalékra csökkenő szja 120 milliárd forintot hagy a munkavállalóknál, a sertés tőkehús áfájának 5 százalékra csökkentése 25 milliárdot hagy a háztartásoknál, a kétgyermekesek adókedvezményének bővítésével pedig 10 ezerről 12 500 forintra nő a gyermekenkénti adókedvezmény. Csökkenni fognak az állami közszolgáltatások díjai, illetékei is, mintegy 10 milliárd forint értékben – ismertette. A kormány az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötött februári megállapodás értelmében 60 milliárd forinttal csökkenti a bankadót. Elfogadták azt a módosítást, hogy azok a bankok, akik a válság éveiben, 2009 után is növelték a hitelezésüket, összesen 10 milliárd forintos kedvezményt kapnak. Ehhez csatlakozhatnak a hitelezést a jövőben bővítő pénzintézetek is. Összegzése szerint az szja csökkentése 2010-hez képest jövőre 850 milliárd forinttal többet hagy a családoknál. Az egykulcsos szja hat év alatt 3600 milliárd forintot hagyott a társadalomnál, a családokat érintő kedvezmények mértéke 1300 milliárd forint. A családi kedvezmények növekedésére példaként említette, hogy a gyermektelen családok jövőre évente 56 ezer forinttal, a kétgyermekes, minimálbérből élők pedig 85 ezer forinttal többet vihetnek haza. Kitért arra, hogy ha a gazdaság fehéredése nőni fog, az áfacsökkentés folytatódhat a baromfihúsokkal.
Varga Mihály hangsúlyozta: az elmúlt 20 év legkorábban elfogadott adójogszabályáról van szó, ez azt jelenti, hogy a gazdaság szereplőinek, a háztartásoknak fél évük van megismerkedni az új szabályokkal. A szabályok módosítása minimális területet érint, a korábbiakkal ellentétben nem újraírták az adójogszabályokat – mondta.
Az ellenzék ugyanakkor bírálta a jövő évi költségvetést és az adótörvényeket.
Az MSZP szerint az adótörvények elfogadásával “a Fidesz-Jobbik-koalíció nemcsak az igazságtalan egykulcsos adórendszert hosszabbította meg újabb egy évvel, hanem a cserbenhagyás költségvetésének sarokköveit is letette”. Burány Sándor, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke azt közölte a távirati irodával, hogy “miközben drámaian nő a dolgozói szegénység, a jobboldal csak a gazdagok adóját hajlandó csökkenteni”. Úgy vélekedett, az MSZP háromkulcsos adórendszere senkinek nem növelné az adóját, és jelentősen csökkentené az átlag vagy az alatt keresők terheit. A szocialisták azoknak is biztosítaná a családi adókedvezményt, akik ma nem vehetik igénybe azt – tette hozzá.
A Demokratikus Koalíció minősítése szerint a jövő évre tervezett büdzsé a cserbenhagyás költségvetése – erről Oláh Lajos beszélt. A független képviselő azt mondta, hogy a büdzsé magasan tartja a munkát terhelő adókat, világrekorder szinten tartja az áfát, nem tervez valódi munkahelyteremtő támogatásokat, elveszi az idősgondozás állami támogatását és nem vesz tudomást az egészségügy és az oktatás gondjairól sem. A kabinet eközben viszont a közmédiára nyolcvan milliárd forintot szán, tovább zajlanak a sportberuházások, 113 milliárdot visz el a paksi szerződés és 120 milliárd forintba kerül az szja csökkentése, pedig utóbbival gyakorlatilag csak a leggazdagabbak járnak jól – sorolta a politikus. Ezt a körülbelül négyszáz milliárd forintot érdemes lenne az egészségügyre vagy az oktatásra fordítani – jelentette ki.
Az LMP-s Schmuck Erzsébet azt közölte, pártjuk azért szavazott nemmel a javaslatra, mert az adócsomag gyakorlatilag bebetonozza a kormány eddigi társadalom és gazdaságpolitikáját. Az adócsomagnak köszönhetően a jövőben a gazdagok és a szegények közötti távolság várhatóan nem csökkenni, hanem nőni fog – szögezte le. Hangsúlyozta, hogy az szja egy százalékos csökkentésével a magasabb jövedelműek járnak jól. A képviselő közölte: a Fidesz-KDNP-nek meg kellett volna hallgatnia az ellenzék véleményét, többek között az LMP-ét is, amikor pártjuk a többkulcsos szja visszaállítását javasolta. Schmuck Erzsébet azt is hangsúlyozta, hogy a költségvetésben növelni kellett volna a családok jövedelmét és a gyes-t. Azt is kritizálta, hogy csak a sertéshús áfája csökken öt százalékra, mert az LMP a csökkentést az összes alapvető élelmiszerre kiterjesztette volna – jelentette ki. Az adócsomag és a jövő évi költségvetés tovább fogja növelni a dolgozói szegénységet – összegzett.
Tállai András, a nemzetgazdasági tárca parlamenti államtitkára azt nyomatékosította, az ellenzéki javaslatokat nem tudta támogatni a kormány, mert azok jelentős mínuszt jelentettek volna, és a költségvetés egyensúlyát sem vették figyelembe, azokkal Magyarország visszakerülne a túlzottdeficit-eljárás alá.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS