Zombor Gábor egészségügyi államtitkárra hivatkozva próbál zsíros laboratóriumi megrendelésekhez jutni a több, mint 3 milliárd forintos ipari kémkedés ügyében 2013-ban jogerősen elítélt Harmat Sándor és cége – értesült szakmai körökből a PestiSrácok.hu. Információinkat egy neve elhallgatását kérő, de nyilatkozatát szerkesztőségünknél letétbe helyező laboratóriumi szakember is megerősítette. Elárulta, az országos hírű botrányban elítélt Harmat a Szegedi Klinikai Mikrolabor mostani intézetvezetőjénél azzal próbálta előnyösebb helyzetbe hozni saját magát, és cégének a termékeit, hogy „Zombor Gábor felajánlott neki egy pozíciót az egészségügyi államtitkárságon”. Zombor a miniszterelnök közelmúltbeli felhívásához hasonlóan a PestiSrácok.hu-nak azt mondta: bátran zavarják el, aki a nevével próbálkozik. Harmat megkeresésünkre mindent tagadott.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
“Személyesen tizenöt éve ismerem Harmat Sándort, még intézetvezetőként kerültem vele kapcsolatba. Egyik alkalommal az intézet egy nagy jelentőségű műszert, a német Bruker cég által gyártott MALDI-TOF MS laborkészüléket kezdtük tanulmányozni, feltérképeztük a működési metodikáját. Ekkor jelentkezett az általam már ismert Harmat Sándor, hogy az intézetünknek eladjon egy ilyen készüléket. Már ez is gyanús volt, mert mindössze két cég, a Bruker és a Biomeril gyártja a MALDI-TOF MS-t, és szinte elképzelhetetlen volt, hogy Harmat Sándor kedvezőbb ajánlatot tudjon adni, mint amennyiért a két cég hirdeti a műszert” – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak egy ismert laboratóriumi szakember, aki megjegyezte, ellenérzése csak erősödött amikor nem sokkal a fent említett ajánlkozás után a kezébe került egy nemzetközi, szakmai programmeghívó, amelyből kiderült, az ipari kémkedésért korábban elítélt Harmat egy olyan prezentációt szeretett volna tartani az oroszországi kongresszuson, amely szinte tökéletesen megegyezett az ő, ugyanazon témájú előadásával „Prezentációmat a világ számos pontján bemutattam és ismertettem, miközben Harmat előadásának a címe és szövege is megegyezett az én előadásommal. Nagy valószínűséggel plágiumról lehetett szó, amelyet én jeleztem is a szakembereknek, a kongresszus szervezőinek, így végül Harmat visszamondta az előadást” – magyarázta a szakember.
Visszaosztás és korrupció?
Az egykori intézményvezető szakembertől azt is megkérdeztük, azon túl, hogy Zombor Gábor államtitkár nevével házal, tapasztalta-e, hogy Harmat megkérdőjelezhető üzletpolitikával szerzi a megrendeléseket. Informátorunk válaszában egy általános gyakorlatra hívta fel figyelmünket: „Vannak cégek, amelyek úgy próbálnak szerződéseket kötni, hogy a szerződés végösszegének egy bizonyos százalékát visszaadják az intézet döntnökeinek, csak tőle vegyék a terméket. A piacon ez nem ismeretlen gyakorlat. “Előfordult, hogy intézményvezetőként engem is megkörnyékeztek, de mondanom sem kell: sikertelenül.” – mondta a nyilatkozatának zárt kezelését kérő, de a PestiSrácok.hu-nál letétbe helyező szakember.
Nem állítjuk, hogy Harmat Sándor érdekeltségeibe tartozó cégek is hasonló gyakorlatot folytatnak, minden esetre gyanút keltő, hogy egy regnáló államtitkár nevében kell fellépnie ahhoz, hogy előnyösebb üzleti pozíciót érjen el az intézményeknél. Persze Harmat előéletéből elvileg sok minden következhetne, és az sem oszlatja el kétkedésünket, hogy az elítélt férfi végtére is ugyanabból az üzletből próbál minél jelentősebb szeletet kihasítani, amelyben megégette magát. Azok kedvéért, akik már nem emlékeznek a rendszerváltás utáni hazai gazdaságtörténet egyik legkülönlegesebb bűnügyére, röviden felidézzük azt:
Egy komplett gyár tervét próbálták ellopni
Egy hazai, de a nemzetközi piacon is komoly pozíciókkal rendelkező, orvosi diagnosztikumokat fejlesztő és gyártó vállalat, a Diagon Kft. két egykori vezető beosztású munkatársa, Harmat Sándor elsőrendű és Torma Lajos másodrendű vádlott több mint tizenegyezer – szabadalmakkal, ipari titkokkal, technológiákkal kapcsolatos – adatfájlját mentette le saját laptopjára. Ezek az ipari oltalom alatt álló és üzleti titkot is képező adatok lényegében a teljes dokumentációját jelentették egy Oroszországban felépítendő diagnosztikum-gyárnak, amelyről a Diagon ebben az időben előrehaladott tárgyalásokat folytatott. Ám egy konkurens vállalkozás, a Diachem Kft. elcsábította a két középvezetőt, hogy a technológia és szabadalmak tulajdonosát kikerülve, maga köthessen üzletet az oroszokkal. Csakhogy a pénzügyőrség 2008 májusában lecsapott cikkünk főszereplőjére, Harmat Sándorra, amikor ő épp a Liszt Ferenc Repülőtéren – táskájában a tervezett gyár teljes leírásával – megpróbált felszállni a moszkvai járatra. Társait később fogták el Budapesten.
A vád szerint Harmat és Torma, a két volt Diagon-munkatárs és Pallai Zsolt, a kémeket „felbérelő” Diachem Kft. ügyvezetője több, mint 3 milliárd forint kárt okozott tettével. 2011-ben, az első fokú bíróság is osztotta az ügyészek véleményét, amely mind a három vádlottat egy éven felüli letöltendő börtönre és 3,2 milliárd forint megfizetésére kötelezte gazdasági titok megsértése miatt, de felmentette őket az iparjogvédelmi jogok megsértésének vádja alól. 2013. februárjában a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon is megállapította a bűnösségüket, de a börtönbüntetést 10-10 millió, a másodrendű vádlott esetében pedig 8 millió forint pénzbírságra enyhítette, a 3,2 milliárd forintos kártérítési igényt pedig polgári peres útra utasította. Ezt a táblabíróság azzal indokolta, hogy mivel Harmat Sándort a pénzügyőrség még a repülőtéren elfogta, így a vádlottnak nem volt lehetősége felhasználni az ellopott gazdasági titkokat. A bíróság a Diachem Kft.-t is elmarasztalta titoksértés miatt, és tízmillió forint megfizetésére kötelezte.
Ott folytatja, ahol abbahagyta?
A másodfokú bíróság legfőbb indoka 2013-ban az volt a letöltendő börtön pénzbírságra enyhítése mellett, hogy büntetlen előéletű emberekről van szó, s meg kell adni az esélyt nekik, hogy jó útra térjenek, tanuljanak az ítéletből. Ezért is nagyon furcsa, hogy Harmat Sándor most gyakorlatilag ott folytatja, ahol abbahagyta: a laborüzletben próbál kétes módon érvényesülni. Más kérdés, hogy egy ilyen jellegű, viszonylag nagy médiavisszhangot kiváltó büntetőper híre nyilván eljutott a szakmabeliekhez, azaz az efféle egészségügyi kellékeket megrendelő laborvezetőkhöz, kórházigazgatókhoz is. Ám úgy tűnik, a rovott múlt egyeseknél nem akadálya a Harmattal való bizniszeléshez.
Ezt igazolja kutatásunk is. Itt van például a Harmat Sándor érdekeltségébe tartozó, 2008-ban alapított Chemium Kft., amely 2010-ben, tehát még bőven a büntetőper alatt évi 97 millió forintos nettó forgalmat bonyolított le, majd a tavalyi évben, két évvel Harmat jogerős elítélése után már csaknem 900 millió forintot. Sőt, a Chemium Kft. 2012-ben 17,8 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást nyert el a „Mikro-, kis-és középvállalkozások technológiai fejlesztése” című pályázati kiíráson, az Új Széchenyi Terv keretében. A vállalkozás 2013-ban is jelentős összeghez, több mint 12 millió forinthoz jutott hozzá, miután a Chemium azért pályázott, hogy a nemzetközi piacra is betörhessen. A pályázatban a Chemium Harmat feleségét és Harmat Sándort is megnevezi, mint a cég fontos vezetőit.
A vérellátó is rendel az ipari kém cégétől
A Chemium tavaly zsíros beszállítói szerződést kötött az Országos Vérellátó Szolgálattal: „Szifilisz kórokozójának megerősítő vizsgálatához szükséges Western Blot módszerű tesztkészletek” című, 14 millió forint értékű beszerzési kiírást nyerte el. Ugyanakkor nem csak a Chemium Kft. az egyetlen, a laborpiacon állami pénzekhez jutó cég, amelyik az ipari kémkedésért elítélt Harmat Sándorhoz köthető. Kutatásaink adatai szerint a hasonló nevű, debreceni Chemium Biotechnológiai Kft. is Harmathoz köthető, miután a társaságnak az az EUCIS Partners Kft. is tagja, amelynek tavaly októberéig Harmat Sándor volt az ügyvezetője. A biotechnológiai cégnek 2014-ig az a Slezsák István is tagja volt, akit a Chemium Kft. az elektronikai laborvezetőjeként említett meg a külpiaci terjeszkedésre szóló pályázathoz készült dokumentációban. A Chemiumhoz hasonlóan a debreceni társvállalkozásnak sem ment rosszul az utóbbi időben. Tavaly például 244 millió forint volt a vállalkozás nettó árbevétele, adózott eredménye pedig 142 millióra rúgott. Hab a tortán, hogy 2013-ban a Chemium Biotechnológia Kft. is hozzájutott egy „szerény”, 150 millió forintos pályázathoz, a cég a piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatásának keretében kapta a százmilliós összeget.
Az állami alapítvánnyal is összeszűrték a levet
Van még egy furcsaság is a Chemium referencialistájában. Eszerint az elítélt ipari kém cége egy állam által alapított, nagy presztízsű kutatóintézet, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Alapítványt és annak vállalkozását is partnerei között tudhatja. Hogy miként adhatja nevét a Bay Intézet egy, az innovációs piacon elkövetett súlyos ipari bűncselekményért elítélt üzletember ügyleteihez, azt eddig hiába próbáltuk megtudni. Ám feltett kérdéseinkre továbbra is várjuk az alapítvány válaszát.
Harmat legendákról beszél és mindent cáfol
Cikkünk kapcsán megkerestük Harmat Sándort is, aki a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, semmi nem igaz azokból a “legendákból”, hogy az egészségügyi államtitkárra hivatkozott volna előnyösebb üzletért. Harmat kérdésünkre válaszolva közölte azt is, hogy hozzá sem a fentebb említett, busás nettó jövedelmet termelő Chemium Kft., sem pedig, a debreceni Chemium Biotechnológiai Kft. nem köthető. Csupán annyit ismert el, hogy előbbi cégben alkalmazottként dolgozik. Harmat cáfolta azokat a híreszteléseket is, hogy egy oroszországi prezentáció során plágiumgyanús ügybe keveredett volna.
Zombor ugyanazt üzeni, mint Orbán
A PestiSrácok.hu július elején interjút készített Zombor Gáborral, amiben feltettük a kérdést: “Orbán Viktor néhány hete azt a kijelentést tette, hogy ha valaki rá, vagy családjára hivatkozva próbálna meg érdekeket érvényesíteni, azt azonnal el kell zavarni. Az egészségügy sem mentes a lobbistáktól, ön mit tenne hasonló helyzetben?”. Az államtitkár így válaszolt: “Ha információnk van ilyesmiről, akkor szoktam írni egy levelet a kórházaknak, hogy tisztázzam a helyzetet. Jelezzük az intézmények felé, hogy az eljárónak semmilyen kormányzati felhatalmazása sincs, ám ezek a helyzetek sajnos kivédhetetlenek. Nálam természetesen kisebb jelentőségűek az ilyen esetek, ám ugyanazt vallom, amit miniszterelnök úr: magam is elküldöm az illetőt.”
Facebook
Twitter
YouTube
RSS