Elég egy rossz mozdulat is ahhoz, hogy valaki örökre kikerüljön a munkavállalók sorából és betegen kelljen folytatnia küzdelmes életét. Ez történt Ildikóval, aki egy tévéműsornak köszönheti, hogy bár kilátások nélkül, de némi vigaszdíjjal folytathatja megpróbáltatásokkal teli életét, hogy felnevelje három gyermekét. Az asszony egy éjszakai árufeltöltés során kialakult sérv miatt nem dolgozhat többé a kereskedelemben, „leszázalékolni” azonban nem lehet, ahhoz egy gerincsérv „még nem elég”. A Tesco egykori alkalmazottjáról azt sem tudták, hogy még az üzlet munkatársa, mikor bejelentette korábbi munkaadójának kárigényét. A hosszú pereskedéstől megkímélve magát és családját elfogadta az üzletlánc által felajánlott 4 milliós kártérítést, pedig az őt képviselő KDFSZ és a szakszervezet ügyvédje szerint ennek akár háromszorosát is kiharcolhatták volna. De valamimből mégis csak meg kell élni.
GASZNER VERONIKA – PestiSrácok.hu
Sérv lett reggelre az éjszakai pakolásból
Ildikó története 2 évvel ezelőtt indult. Az akkor 35 éves asszony egy akcióváltás miatt maradt éjszakára az egyik Pest-megyei Tescóba, hogy egy másik alkalmazottal és egy tanulóval együtt kipakolják az új termékeket. 800 kilós raklapokat mozgattak hagyományos, raklapemelős békákkal, mert az üzletnek ne állt rendelkezésére az újabb, elektromos eszköz, amely megkíméli a dolgozót, hogy ne saját testsúlyával, derékból kelljen mozgatnia egy-egy ilyen árucsomagot. Az emelgetés sem maradt ki: aznap a Coca-Cola került kiemelt helyre, így több, 16 kilós csomagolt üdítőt kellett fellendíteniük a polcok tetejére.
Hajnalra Ildikó teljesen kimerülten érezni kezdte, hogy nem tudja rendesen mozgatni a lábát, ám hazaérve lepihent, gondolván, hogy ha kialussza magát, minden rendbe jön. Mikor felébredt, már nem bírt mozdulni, teljesen lemerevedtek a végtagjai, az ágyból sem volt ereje felkelni.
Műtét esetén sem elég sürgős a Tescónak felvenni egy jegyzőkönyvet
Ugyan már éjjel jelezte főnökének, hogy valami nincs rendben, jegyzőkönyvet sem ekkor, sem később nem vett fel az áruházlánc vezetője, erre csak hónapokkal később került sor. A jegyzőkönyvre a táppénz miatt lett volna szükség.
A röntgen, a vérvétel és a kötelező vizsgálatok igazolták, hogy Ildikónak sérve van, amelyet azonnal meg kell operálni. Az okok között a túlerőltetés és a stressz is szerepelt. Ildikó korábban sosem volt táppénzen, így nem tudta, mi a teendő ilyen helyzetben. Mikor jelezte főnökének, hogy sérvvel műtötték, nem kapott tájékoztatást a további lépésekről. Ezt követően levelezni kezdett a Tesco különböző osztályaival, majd nagyjából két hónappal a sérülést követően végül házhoz jött néhány munkatárs, akik felvették a jegyzőkönyvet. A pénzt azonban így csak novemberben folyósították.
Leselejtezett munkavállalók
Februárra Ildikó felépült, így a következő kérdés az volt, hogyan folytathatja munkáját. Levélben fordult korábbi munkaadójához, a Tesco azonban újra csak két hónappal később reagált a megkeresésre.
A vállalat egy rehabilitációs bizottság előtt és egy üzemorvos jelenlétében hallgatta meg az asszonyt, akiről az orvosi leletek alapján tudható volt, hogy a jövőben nem végezhet hasonló munkát, a cég pedig nem tudott más munkakört felajánlani, így maradt az azonnali hatályú felmondás.
Az orvosi alkalmatlanság ugyanakkor nem jogosítja Ildikót más, államilag garantált szociális támogatás igénylésére, hiszen sérülése nem éri el azt a 40%-os küszöböt, így “leszázalékolása”, amellyel legalább a minimális havi juttatás járna nem számára nem vehető igénybe, pedig állapota javulni nem, csak romlani fog az évek alatt. Mindemellett pedig 3 gyermeket kell felnevelnie, így pénzre lesz szüksége.
Mivel a Tesco nem kínált más, az asszony számára betölthető munkakört, így Ildikónak jogában állt kártérítéssel élni egykori munkaadója felé. Két ügyvédet is felkért, ám együk sem járt sikerrel. Ekkor fordult a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetéhez, ahol felkarolták ügyét és végül 4 millió forint kártérítéshez jutatták. A KDFSZ-t korábban nem ismerte, a szakszervezet elnökét, Bubenkó Csabát egy tévéműsorban látta először, ezután léptek kapcsolatba.
„Nem vagyok elégedett” – mondta el Ikanov Gábor, a KDFSZ ügyvédje, aki szerint többet is elérhettek volna, ha kitartanak, ugyanakkor azt is megérti, hogy Ildikó nem tudott tovább nélkülözni és szüksége volt egy azonnali megoldásra. Bubenkó Csaba, a KDFSZ elnöke elmondta, ők annyit kérnek, hogy a munkavállaló lépjen be a szakszervezetbe és mindent pontosan, igazolhatóan mondjon el, hogy nagy biztonsággal vállalhassák a megfelelő jogi képviseletet. Bubenkó szerint a sok hasonló eset ellenére csak kevesen érnek el eredményeket egykori munkaadójukkal szemben, mert a munkavállalók nem tájékozottak és nagyon sokan félnek fellépni a multik ellen. Pedig nagyon fontos, hogy az érintettek időben cselekedjenek, az elévülés ugyanis 3 év, ezután pedig már nem indulhat meg a kártérítési eljárás.
Ildikó elmesélte, hogy bár ajánlotta volt kolléganőjének ezt az utat, ő mégsem mert lépni, pedig kismamaként a legfájdalmasabb dolgot kellett átélnie: a fizikai megterhelés miatt elveszítette a magzatát. Ám inkább munkahelyet váltott ahelyett, hogy érvényesítse jogait.
Biztosító nélkül semmi esély sincs
A kártérítés és a megegyezés végére Ildikó és családja már szinte mindenünket felélték, még az asszony karikagyűrűje is kalapács alá került, így nem akartak tovább várni és a kezdetben 2 millióról a KDFSZ segítségének köszönhetően 4-re felsrófolt kártérítést elfogadták.
Ikanov Gábor, aki a KDFSZ képviseletében nyújtott jogi képviseletet Ildikónak elmondta, hogy amennyiben nincs megállapodás, még évekig folytatódhatott volna a pereskedés. A legfontosabb azonban, hogy a Tesco rendelkezik munkáltatói felelősségbiztosítással, így az összeg is kifizetésre tud kerülni. Erről a magyar munkavállalók többsége nem is álmodhat. „Emberek ezrei nyomorodnak le napi szinten a munkavégzés következtében, családok ezrei mennek tönkre és a legfőbb ok, hogy nincs senki, aki fizessen, nincs, aki megfizesse a kártérítést” – fogalmazott Ikanov. Elmondta, hogy sok az olyan ügy, ahol bár megítélnek nagy kártérítéseket, azokat aztán a cégek a jogi kiskapukat kihasználva végül mégsem fizetik ki. „Egész életek mennek tönkre a munka miatt„ – tett hozzá Ikanov, aki bár nem elégedett, megérti Ildikó döntését, melyet a KDFSZ sikerének is tart.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS