Százezer az orvosnak, 40-50 ezer a szülésznek és minimum 400 ezer forint a születendő gyermek köldökzsinórvérének levételéért és eltárolásáért. Mindez talán teljesen felesleges és indokolatlanul drága. Pedig sem az eljárás sem a tárolás nem kerülne többe nagyjából 20 ezer forintnál. Ám a biznisz virágzik, mivel a szülők többsége bedől a marketing maszlagnak és nem tájékozódik. Érthető, hiszen az őssejtbankok és képviselőik agresszív nyomulással és a lelkifurdalás-keltés technikájával manipulálnak évek óta. Miközben a levett minta saját felhasználására még sosem volt példa Magyarországon.
GASZNER VERONIKA – PESTISRÁCOK.HU
EGY PALACK NITROGÉN ÉS HŰTŐBEN AZ ÖSSZES GÉN
Olvasónk megírta nekünk milyen kálváriát járt születendő gyermekének köldökvére miatt. Gábor tájékozódott és amellett döntött, hogy leveteti a köldökvért az abban rejlő őssejt későbbi esetleges felhasználása miatt, ám annak tárolásáról maga akart gondoskodni, úgynevezett „háztáji tárolással”. Ám a bürokrácia és az őssejtbank nagyvállalatok megakadályozták ebben, holott az egész nem igényel többet egy palack nitrogénnél és egy megbízható hűtőszekrénynél. De ez a milliárdos üzlet sokkal drágább annál, hogy teret engedjen ilyesfajta úttörő kezdeményezéseknek.
„…kizárólag az állami korházzal szerződött magán cégek férhetnek hozzá, születendő gyermekem sejtjeihez, szöveteihez. (Én mint magánember a gyermekem saját sejtjeit nem is birtokolhatom, kizárólag X vagy Y államtól független, de az állami kórházakkal kizárólagosságra szerződött cég). Nincs alanyi jogom saját sejtjeimet tárolni, ha állami kórházba születik a gyermekem? Kizárólag külső cég veheti le és tárolhatja gyermeke őssejtjeit?” – kérdezi olvasónk a levelében.
De kik ezek a cégek, és mennyibe kerül mindez „hivatalosan” ?
CSILLOGÓ SZÓRÓLAP, MEGGYŐZŐ MONDATOK, TÍZSZERES ÁR
Korábban Konzervőssejt a köldökvérből: lerántás felsőfokon című cikkükben megírtuk, melyek azok a cégek, akik kézben tartják a hazai őssejt-piacot.
A „piacvezető” Krio Intézet konstrukciójában egy „Klasszikus Szerződés”, amely 2-től 20 évre szól, 169 ezer forintos alapdíjról indul, de erre még rájön a 13.500 forintos éves tárolási díj. A Humancell MCC Kft. szintén húsz éves tárolási díjjal számol, és több konstrukciót is kínál, így ha csak a köldökzsinórvér vagy az őssejt levételét és tárolását kéri a szülő, úgy 349 ezer forintot, a kettőért együtt már 629 ezer forintot kell fizetnie. Természetesen van részletfizetés is. A svájci illetőségű, de itthon is tevékenykedő korábbi Sejtbank, ma Cryo-Save Hungary Kft. 385-595 ezer forintot kér a két perces műveletért és a hordó nitrogénért, ők részletfizetés mellett különböző kedvezményeket is kínálnak – “visszatérők, koránkelők, barátnők és ikerterhesség” esetén is jár az engedmény. A cég ráadásul nem itthon, hanem Belgiumban tárolja a mintákat. A Cord Blood Center a középmezőnyben van áraival: itt 248 ezer forint a levétel.
A Krio Intézet vezetője, Dr. Balogh István egy alkalommal úgy fogalmazott, hogy nagyjából 600 ezer forintos összköltsége van a köldökvér levételének és tárolásának, amely havi bontásban mindössze pár ezer forintos költségre rúg. Kérdés, hogy megér-e ennyit az eljárás?
A horribilis összegek ellenére egyre többen választják a köldökzsinórvér levételét és az őssejttárolást, amelynek oka – a cégek csúsztatásokkal teli kampánya mellett – a szülők egyoldalú tájékoztatása. Eközben a kórházak zöld utat biztosítanak a gén-ügynököknek.
Olvasónk a Semmelweis Egyetem II. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján tervezte gyermeke születését. Az egyik legforgalmasabb – napi átlag 8 szülést bonyolító – hazai intézmény szerződésben áll az egyik céggel, így nincs mód saját levételre és tárolásra. Hasonló a helyzet a Honvéd kórházban is, ahol a szülés előtt álló párokhoz beküldik az egyik „őssejt-ügynököt”, aki 5 percben vázolja a portfóliót és a részletfizetési lehetőségeket.
Olvasónk elküldte nekünk azt a levélváltást, amelyben a témáról szerzett műszaki, technológiai tudásáról tanúbizonyságot adva kéri orvosa segítségét az ügyben. A válaszból kiderül, hogy ilyesmire nincs mód. Az orvos válaszlevelében azt írja, hogy a kórház igazgatója „mereven elzárkózott minden alternatív technológia alkalmazásától”…„kizárólag csak az őssejt gyűjtésre, és tárolásra akkreditált cégekkel kötött szerződést, és ezért csak ezeket a cégeket lehet megbízni az őssejt levételére és tárolására.” Az orvos levelében azt tanácsolta olvasónknak, keressen fel egy magánklinikát, és ott próbáljon egyeztetni az igazgatóval.
Gábor korábbi cikkünkből tájékozódva úgy döntött, hogy nem szeretné pénzzel támogatni a „hazai cryo és őssejtbanking milliárdos üzletágat”. Alaposan utánajárt a procedúra összes költségének. Majd számba vette a megfelelő technikai eszközöket, és megvizsgálta az eljárás folyamatát. „Az orvosoknak jeleztem, hogy saját magam szeretném bonyolítani a sejtek fagyasztását a helyszínen, mert úgy tudom, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint ezzel lehet elérni a leghatékonyabb eredményt a jövőre nézve” – írja. „A konzerváláshoz szükséges 10 liter folyékony nitrogén (egy liter jelenlegi ára 300 HUF), amellyel évekig stabil fagyasztószekrényt kapunk. Nem kell elektromos áram, a nitrogén megbízhatóan biztosítja az alacsony hőmérsékletet (-90fokot), így akár otthon is eltárolhatná bárki a saját sejtjeit egy termoszban, amibe minden születésnap alkalmából pár liter nitrogént szükséges majd hozzáöntenie. Rendelkezésemre áll otthon egy mínusz 100C fokot biztosító hűtőszekrény, amely az áramkimaradásra érzéketlen (megjegyzem, hogy hideget igénylő technológiákkal foglalkozom).”
„Komplikáció nélkül a köldökzsinórvér gyűjtése nem tart tovább 5 percnél – a szülést követően, a helyszínen (célszerűen a szülőszobán, vagy a szülőszoba környezetében található laborban) szeretnénk lebonyolítani a fagyasztás teljes előkészítését, külső cégek érdekeit támogató keretrendszerektől maximálisan függetlenül.”
Erre ma Magyarországon, legalábbis államilag finanszírozott intézményben nincs mód.
MILLIÁRDOS BIZNISZ ÁLLAMILAG SZABÁLYOZVA
“A szabályozást illetően a köldökzsinórvér-őssejtek autológ (vagyis saját felhasználásra történő) célból való gyűjtésére és tárolására irányuló egészségügyi szolgáltatás három jogalanyból álló komplex jogviszony. A szülők a köldökzsinórvér tárolására vonatkozó szolgáltatás igénybevételére a szolgáltatóval kötnek szerződést, amely biztosítja számukra, hogy a gyermek megszületését követően az egészségügyi előírásoknak megfelelő módon a köldökzsinórvért leveszik, elszállítják, majd tárolják, amiért ellenszolgáltatást kötelesek fizetni. Az egészségügyi jogszabályok által előírt módon történő vérlevétel és a vér megfelelő módon történő átadása a szolgáltató javára azon egészségügyi szerv által végzendő, amely a szülés folyamatát bonyolítja. Ezért az egészségügyi szolgáltatónak önálló jogviszonyt kell létrehoznia e tevékenység biztonságos elvégzésére a szülést bonyolító egészségügyi szervvel. A két jogviszonyból álló jogügylet részletes szabályozása a rendelkezésre álló jogszabályok alapján kidolgozható.” – olvasható az Egészségügyi Tudományos Tanács Elnökségének tanulmányából, amely a köldökzsinórvérből nyert őssejtek felhasználásának orvos-szakmai, etikai és jogi hátterét hivatott tisztázni. Ennek értelmében a levételre és a tárolásra is csak az ÁNTSZ által bejegyzett jogi személynek vagy cégnek van módja a fennálló törvényi szabályozás értelmében. Magyarul: van négy cég az országban, melyek többsége leszerződött már egy-egy állami intézménnyel. Ők a valódi összeg többtízszereséért szolgáltatást nyújtanak törvényes keretek között, így tesznek szert milliárdos üzletre. Pedig az egészre semmi szükség sincs, legalábbis Dr. Kriván Gergely a László Kórház Gyermekhematológiai és Őssejt-transzplantációs Osztályának főorvosa szerint.
TELJESEN ÉRTELMETLEN LEVETETNI A KÖLDÖKVÉRT
„Évente több ezer gyerek gyógyul meg világszerte vérképzőszervi és daganatos betegségekből köldökzsinórvér őssejtjeinek beültetésével” – áll a Kiro honlapján, azt azonban nem írják, hogy egy olyan eset sem volt még a hazai őssejt-felhasználásban, amikor saját őssejtet használtak volna fel a beteg gyógyításához. Dr. Kriván Gergely főorvos évtizedek óta gyógyít gyerekeket őssejt beültetéssel, eddig több mint 40 ilyen beavatkozást végzett el. Az őssejtet nemzetközi közösségi bankoktól szerzik be OEP-támogatással.
Itt kell kitérnünk arra, hogy a hazai magánbankok hatalmas lobbijának célja az, hogy megőrizzék kizárólagosságukat, így a magángénbank – közösségi génbank párharc örök érvényű diskurzus maradhat. Magyarországon ugyanis nincs közösségi őssejtbank, így csak külföldről lehet beszerezni a szükséges génmintát, ha a gyógyításhoz az válna szükségessé. A magánbankok legfőbb érve az, hogy a közösségi bankok által ingyenesen levett és eltárolt őssejtek donációnak, vagyis felajánlásnak minősülnek, így azoknak későbbi, saját célú felhasználására nem lesz mód. Azt azonban egy korábbi műsorban maga Dr. Balogh István, a Kiro Intézet igazgatója is elismerte, hogy 1 a 400-hoz annak az esélye, hogy bárkinek valaha a saját őssejtjére lenne szüksége.
Dr. Kriván Gergely szerint a köldökvérből nyert őssejt nem az egyetlen és nem is egyszeri módja annak, hogy a szervezetből őssejtet nyerjenek a beteg számára. Erre felnőtt korban is van mód, hiszen a szervezet folyamatosan termeli ezt a sejtet, holott a magánbankok legfontosabb kampányeszköze, a „soha vissza nem térő alkalom” szlogen alkalmazása. „Őssejtekhez bármikor hozzájuthatunk életünk során. Ehhez mindössze ötnapos kúrára van szükség, miközben a páciens egy speciális stimuláló szert kap. A kapott őssejtmennyiség a köldökzsinórvér ötvenszerese is lehet!”– olvasható Dr. Kriván egyik korábbi nyilatkozatában. A saját felhasználásra azért sem igen lehet szükség, mert a különféle betegségeket, daganatokat nem lehet ugyanazzal a genetikai állománnyal gyógyítani, amely már magában hordozza a hibás gént. Tehát felesleges százezreket fizetni – Dr. Kriván Gergely szerint a szülők többet tesznek gyermekük biztonságáért, ha ebből a pénzből egy rendes gyerekülést vesznek.
Néhány hete Baló György műsorának vendége volt a fent idézett Dr. Kriván Gergely és Dr. Balogh István. Egymás után érkeztek, mert Dr. Balogh István nem vállalta a közös vitát. Kivágtunk a műsorból egy részt, amikor Baló György arra kéri első vendégét, Dr. Kriván Gergelyt, hogy válaszoljon igennel, vagy nemmel a legfontosabb, őssejt körüli vitás kérdésekre. Egyféle válasz született:
Forrás: RTL .hu; nlcafe.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS