A kormány fontos nyári ülését tartja, ezért ma ehhez alkalmazkodva a bevándorlás témájáról tájékoztatott Lázár János, Miniszterelnökséget vezető Miniszter és Giró-Szász András kormányszóvivő. A PestiSrácok.hu kérdésre a miniszter elmondta, a szomszédos országokkal együttműködésben lehet megoldani az embercsempészés problémáját, továbbá elmondta: Magyarország megvédik az Ukrajnában élő magyar állampolgárokat.
PESTISRÁCOK.HU
A Balkán közös problémája az embercsempészet
A PestiSrácok.hu arról kérdezte a minisztert, hogy miként lép fel a kormány az embercsempészek ellen, akik már Budapesten, és országszerte is kiépítették hálózataikat. Feltérképezték-e már ezeket a hálózatokat, és milyen büntetésre számíthatnak az elkapott embercsempészek? Lázár János elmondta, hogy a szomszédos országokkal együttműködésben lehet megoldani ezt a problémát, amely azért is nagy kihívás, mivel nem lehet könnyen tetten érni az elkövetőket, hiszen sokszor nem itthon, hanem Magyarországra irányulva végzik tevékenységüket. Lázár szerint a szervezett szállítás Belgrádból zajlik.
Magyarország az ukrajnai magyar állampolgárokat is megvédi
“A magyar kormánynak minden magyar állampolgárát minden eszközzel meg kell védenie, Kárpátalján pedig joggal merül fel a kérdés, hogy az ott élő magyarok biztonságban vannak-e” – jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a PestiSrácok.hu azon felvetésre, hogy az ukrán külügyminiszter bekérette Magyarország ukrajnai nagykövetét a magyar titkosszolgálatok ukrajnai tevékenységével kapcsolatos magyarországi kijelentések miatt. “Ahol az utcán lövöldöznek, joggal merül fel a kérdés, hogy az ott élő magyarok biztonságban vannak-e”.
Lázár az ukránokkal való kapcsolatról is beszélt, ami az ukrajnai magyar nagykövet berendelése miatt aktuális. Szerinte “a szomszédainknak is meg kell barátkozniuk azzal, hogy az utóbbi években több mint 700 ezer új állampolgárság született”, és a magyar állampolgárokat Ukrajnában is megvédi a kormány. A miniszter szerint Keskeny Ernő nagykövet jól tudja a magyar érdekeket képviselni. A magyar kormány a béke és a biztonság létrejöttében, valamint Ukrajna szuverenitása és területi integritásának fenntartásában érdekelt.
Határzár
Jelenleg a legfontosabb intézkedés az ideiglenes biztonsági határzár létesítése, ugyanis napi szinten nő a Magyarországra illegális határsértők száma. Ősszel több a bevándorló a tavaszihoz képest, így az év végéig 200, akár 300 ezer főre is nőhet azok száma akik ideiglenesen Magyarországra érkezve Európába mennének tovább. Az Európai Unió jelentései szerint újabban többen jönnek a Balkán irányából, mint akik a hagyományos Földközi útvonalat választják, ezért Magyarország a legveszélyeztetettebb országok közé került.
Lázár János elmondta: a legrövidebb határidőn belül fel kell állítani a 175 km-es ideiglenes határzárat a szerb-magyar határon. Közel 100 hektáron húzódik majd a határzár, ezért két összeget fizet a kormány: egy egyszeri kártalanítást és egy használati díjat a területért. Egyszerre több helyen is megkezdik az építkezést, legelőször pedig a kritikus szakaszon építik meg a határzárat. A könnyen átjárható szakaszokon csaknem négyméteres kerítést épít a Belügyminisztérium és a honvédelmi tárca. A horganyzott kerítés a föld alatt másfél, míg a föld felett három méter magasan húzzák fel a szerb-magyar határtól 2,5 méterre. A határzár tetejére egy 70 centiméteres úgynevezett NATO-drót is kerül. Kétféle határzár létesül, a csaknem 30-40 kilométernyi, ember által nehezebben járható szakaszon egyszerűbb kerítést építenek – tette hozzá.
Kiemelte: a sajtóban sok videó látható az utóbbi időben az embercsempészek munkájáról, akik szerb rendőri segítséggel érik el a magyar határt, az illegális bevándorlók pedig csupán néhány kilométert gyalogolnak a magyar határig. Olyan fotókat is látni, ahol százasával állnak a bevándorlók határszakaszon. Lázár János emlékeztetett arra a balesetre, amikor egyikük belefulladt a Tiszába.
A kormány azt is tárgyalja, hogyan lehet újra bűncselekmény a tiltott határátlépés. Erre legkorábban ősszel kerülhet sor, hiszen a Büntető Törvénykönyv módosítása szükséges hozzá. Ám már augusztustól sem lehet majd visszaélni a menekültjoggal, hiszen kitáblázzák, hogy hol lehet legális határátlépéssel élni, hogy azok, akik valóban menekülnek, legálisan lépjenek be az országba. Lázár János arra a kérdésre, hogy honnan szerezzen egy politikai menekült hivatalos papírokat elmondta, hogy mivel a menekültek többsége a Balkánról, illetve Görögországból érkezik, ezért nekik már rendelkezniük kell dokumentumokkal, különben nem juthatnának el Magyarországra.
A magyar bel- és külügyminiszter sikereként értékelte Lázár János, hogy az Európai Bizottság tárgyalási dokumentumaiba bekerült, Magyarország nem tud relokációban, áttelepítésben bevándorlókat befogadni, így nulla azoknak a száma, akiket áttelepítés céljából Magyarország fogadni tud.
Vida Ildkó és a NAV
Újságírói kérdésre Lázár János elmondta, hogy ő tudott Vida Ildikó lemondásáról, amelyet még május 20-án adott be és amely tegnap járt le. Orbán Viktor nem fogadta el a lemondást, próbálta marasztalni a NAV elnökét. A következő elnök kinevezésével kapcsolatban Lázár János elmondta, hogy végiggondolják az új adóreformokat és a tartalomhoz keresik a szereplőt, amelyhez “először pontosan látniuk kell, hogy milyen reformok lesznek”.
A megvert szegedi lány esetéről
Lázár János és Giró-Szász András egybehangzóan elmondta, a kormány nagyon határozottan elítéli az ilyesfajta bűncselekmény. Vannak országok, ahol naponta több hasonló cselekedetre is sor kerül, ugyanakkor egy ilyen eset is sok. Lázár János hozzátette: mindez ott jellemző, ahol megjelennek a bevándorlók.
A következő kormányinfó augusztusban lesz.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS