Múlt hét hétfőn szabadult feltételesen a budapesti Venyige utcai börtönből az Egymásért alapítvány egykori vezetője, Földesi-Szabó László – tudta meg a PestiSrácok.hu. Egymásért Egy-Másért Alapítvány volt kuratóriumi elnökét még 2012 novemberében ítélte el jogerősen hat évre a Fővárosi Ítélőtábla. Az egykori rendőr vallomásának köszönhetően sikerült lebuktatni és eljárás alá vonni a polgári elhárítás volt vezetőit, valamint a magyar szervezett bűnözés egyik legismertebb alakját, Jakubinyi Róbertet.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Július 20-án feltételesen, kedvezménnyel szabadult a Venyige utcai büntetés-végrehajtási intézetből az Egymásért alapítvány ügye miatt jogerősen hat évre ítélt egykori rendőr, Földesi-Szabó László – értesült a PestiSrácok.hu. Földesi-Szabó már korábban is különböző kedvezményekben részesülhetett: ahogy arról a hvg.hu néhány hónapja beszámolt, a férfi tavaly szeptember óta hazajárhatott a börtönből, és a hétvégéket is otthon tölthette, amiről egyébként az Egymásért Egy-Másért Alapítvány egykori kuratóriumi elnökének Facebook bejegyzései is árulkodtak. A lap azt írta, hogy az “enyhébb végrehajtási szabályok” státuszt 2014 szeptember 24-én engedélyezte a Fővárosi Törvényszék Büntetés-végrehajtási Csoportja.
Hat évet kapott jogerősen
Földesi-Szabó Lászlót 2012. november 16-án ítélte el jogerősen hat év börtönbüntetésre a Fővárosi Ítélőtábla. A vád szerint az Egymásért alapítvány – melynek megalapítását Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) 2006-ban elhunyt első elnöke kezdeményezte – 2005-ben és 2006-ban adófizetés nélkül hozott Ázsiából az országba milliárdos értékű vámárut, többtonnányi élelmiszert arra hivatkozva, hogy adomány, ám azt értékesítették. Így csaknem másfél milliárdnyi adót nem fizettek be az államkasszába. A volt rendőr ezredes egyébként még az elsőfokú ítélet kihirdetése közben távozott engedély nélkül a bírósági épületből, majd egészen 2011 májusáig nem került elő. Ekkor úgy döntött, nem bujkál tovább és vallomást tesz, ám mielőtt a rendőrségre ért volna, a hatóságok elfogták.
Megvesztegették az NBH vezetőit
Földesi-Szabó ezután kezdett el beszélni és tálalt ki az ügyészségnek az alapítvány valódi céljairól. Kiderült, hogy az egykori közhasznú szervezet a legmagasabb rangú titkosszolgák kifizetőhelyeként működött évekig. Ennek az ötlete – Földesi-Szabó szerint – Jakubinyi Róbert fejében fogant meg, de az alapítvánnyal összefüggő hálózat nem működhetett volna a polgári elhárítás akkori vezetőinek jóváhagyása és a nagypolitika tudta nélkül. Ezt a gyanút csak tovább erősítette, amikor kiderült, hogy támogatást kapott az alapítványtól a Gyurcsány-kormány volt titokminisztere, Szilvásy György testvére által vezetett BM Kórház (Szilvásy István ellen egyébként az ügyészség egy másik ügy kapcsán hűtlen kezelés miatt emelt vádat), míg a politikus másik testvére az alapítvány egyik programjában vett részt. Visszatérve Jakubinyihoz, a bűnöző a szolgálataiért cserébe azt kérte a titkosszolgálati vezetőktől, hogy simítsák el büntetőügyeit. Földesi-Szabó szerint ebben az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal vezetői partnerek voltak. A volt főigazgató, Galambos Lajos mintegy 150 millió forintot, a cég műveleti osztályvezetője, Gyarmati György 100 milliót forintot, Simon Ibolya, a hivatal akkori jogásza pedig több hónapon keresztül havi 1-1,5 millió forintot kapott. Miután Földesi lebuktatta az NBH-s vezéreket, másodfokon sem volt kíméletes vele a bíróság, hiszen hat év letöltendő börtönt kapott.
Azonban elmondásai alapján újabb nyomozás indult az alapítvány ügyében, majd 2011. júniusában a schwechati repülőtéren elfogták Jakubinyi Róbertet, akit csaknem egy éves kiadatási őrizet után adtak ki az osztrák hatóságok. Sajtóhírek szerint Jakubinyi az oroszok strómanjaként vásárolt, majd játszott idegen kézre több milliárd forint értékű Mol-részvényt akkor, amikor az osztrák OMW intenzív támadást hajtott végre a nemzeti olajtársaság ellen. Őt és két NBH-s bűntársát folytatólagosan elkövetett hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség. Az ügynek eredetileg négy érintettje volt, de csak három személlyel szemben emelt vádat az ügyészség. Büntetőügyük pár hónapja, április 8-án kezdődött újra a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsán.
Kiváló kapcsolatok MSZP-s politikusokkal
Jakubinyival szemben egyébként a vesztegetés mellett sikkasztás és más bűncselekmények miatt a Fővárosi Főügyészség felügyeletével a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Nyomozó Főosztálya is nyomozást folytat. Bagoly Bettina, a főügyészség szóvivője a PestiSrácok.hu-nak elmondta, hogy az eljárás jelenleg is nyomozati szakban van, melynek határideje szeptember 19-éig lett meghosszabbítva. Úgy tudjuk, Földesi-Szabó tanúvallomásának köszönhetően az a büntetőügy is az Egymásért alapítvány ügyéről lett “leválasztva”. Pár éve a Figyelő írta meg Jakubinyiről, hogy a férfi vélhetően az Egymásért alapítvány nevében tárgyalva, hosszú időn keresztül rögzítette fontosabb beszélgetéseit MSZP-s politikusokkal és miniszterekkel, illetve korábbi nemzetbiztonsági vezetőkkel. Úgy tudjuk, Jakubinyi jó viszonyt ápolt az MSZP egykori nagyhatalmú pártpénztárnokával, Puch Lászlóval, valamint a Gyurcsány-kormány volt pénzügyminiszterével, Veres Jánossal is. A bűnöző annyira magabiztos volt, hogy még a legfontosabb politikusokkal, titkosszolgálati csúcsvezetőkkel is szinte lekezelően beszélt a hangfelvételeken – írta a szerző. A lap írása szerint a hangfelvételek súlyos látleletet adnak a politika és a bűnözés összefonódásáról, korrupcióról, pártfinanszírozásról. A Figyelő emlékeztetett arra is, hogy az alapítvány nemzetbiztonsági kockázatait vizsgáló parlamenti bizottság azt állapította meg, hogy Jakubinyi a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) első főigazgatójához, Nagy Lajoshoz volt köthető, de sokan tudni vélik, hogy több európai szakszolgálatnak is dolgozott.
Nem akartak szóba állni Portikkal és Jakubinyivel
Az Egymásért alapítványról és annak a titkosszolgálatokhoz és a szervezett bűnözéshez kötődő szálairól a Portik ügyek legfontosabb koronatanúja is említést tett az Aranykéz utcai robbantás ügyében tett nyomozati vallomásában. A nő elmondta, hogy az alapítvány által alapított Magyarok Egymásért Szövetség kapcsán Jakubinyi többször tárgyalt Portikkal. Azt akarták elérni, hogy az Energol-vezér anyagilag támogassa a pártot és a titkosszolgálati kapcsolatai segítségével tussolja el az esetleges kétes ügyleteiket. A védett tanú elmondta: a titkos találkozókon elhangzott, hogy Portik fideszes kapcsolatokat keresett, de mivel Jakubinyi az MSZP holdudvarába tartozott, nem tudtak egyességre jutni. A 6-os számú tanú szerint Jakubinyi Portikot bemutatta Galambos Lajos volt NBH-főigazgatónak, illetve megígérte neki, hogy megpróbál a CBA vezetőivel is beszélni, de ők nem voltak hajlandóak szóba állni és üzletet kötni sem Jakubinyivel, sem pedig az energolossal, mert „nem akartak megdögleni”.
A vezető fotót az érintett kérésére felismerhetetlenné tettük.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS