Új, regionális jellegű pártszerveződés bontogatja szárnyait Romániában. A Bánságiak Pártja a történelmi hagyományokon alapuló régiósítást, és a decentralizációt szorgalmazza. A Főtér.ro közlése szerint az új bánsági párt nem tesz különbséget a nemzeti és vallási közösségek között, és célja a bánsági társadalmi-, viselkedési- és munkamodell népszerűsítése.
Iancu Radomir-Gherman, a párt vezetője szerint Romániában megszűnhet az eddig rosszul működő megyerendszer, és helyét a történelmi régiók válthatják fel. A pártvezető szerint a régió lakói tudják, mi a jó számukra, így nekik kell dönteniü azokról a forrásokról, amik a régióban maradnak. Gherman szerint minden régió egyenlő arányban kellene hozzájáruljon a központi költségvetéshez, a helyi érdekeket, kultúrát, hagyományokat ápoló és képviselő civil szervezeteknek pedig regionális pártokba kell tömörüljenek, hogy a helyi tanácsban, illetve a parlamentben ismertté tegyék régiójuk érdekeit.
A PestiSrácok.hu korábban tudósított arról a tusnádfürdői beszélgetésről, ahol az autonómiáért küzdő románok szólaltak meg. Gherman akkor arról beszélt, hogy Európa számára is érték, hogy Romániának van az egyik legnagyobb etnikai diverzitása az Unióban. Emiatt is felháborító, hogy a román vezetés nyomására a három közvélemény-kutató cég nem hajlandó felmérni, milyen is az erdélyi autonómia támogatottsága. A politikus felidézte, hogy az autonómiatörekvéseket támogató petícióhoz tizenkilenc-ezer aláírást gyűjtöttek össze a szükséges tízezerhez képest. A román vezetés erre fölemelte a küszöböt. Gherman szerint az autonómia támogatottsága akár az ötven százalék fölé is emelkedne egy esetleges közvélemény-kutatás alkalmával.
A politikus hangsúlyozta, hogy az önrendelkezés azért is a legfontosabb, hogy a források ne vándoroljanak Bukarestbe. Teljesen természetes, hogy a magyarok félnek az asszimilációtól, a románok pedig nemzetük elárulásának éreznék a magyar ügyhöz való csatlakozást, ezért érzékenyen kell megfogalmazni a közös célokat. Gherman szerint a románságnak nem szabadna félni az etnikai sokszínűségtől, hiszen Európa Bartók közvetítésével ismerhette meg a román népzenét. Ilyen erőteljes kulturális eredményeket is képes lenne felmutatni a soknemzetiségű autonóm Erdély.
Forrás: foter.ro/pestisracok.hu
Fotó: kelet-europa.blog.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS