Átlagosan több mint három óra telik el, mire egy infarktusos beteg Magyarországon orvost hív, írja a Napi Gazdaság Online.
Erre az Országos Kardiológiai Intézet főigazgatója, Ofner Péter arra is felhívta a figyelmet. Az infarktusregiszter szerint a magyarok igen hosszú ideig, átlagosan több mint három órán át hezitálnak az első tünetek megjelenésétől, mire orvost hívnak. Sok esetben a háziorvost vagy az ügyeletet riasztják a betegek, illetve hozzátartozóik, így még később kerülnek orvosi kezekbe.
A heveny infarktust szenvedettek között kétszeres-háromszoros az egy hónapon belül bekövetkező halálozás azok körében, akiket nem vagy csak 12 órán túl katétereznek meg. Minél hosszabb ideig akadályoztatott ugyanis a szív megfelelő vérellátása, annál nagyobb területen halhat el a szívizom. “Ha a betegek tisztában lennének azzal, mekkora versenyfutás folyik az életükért az idővel, egészen biztosan nem várnának ennyit, hanem azonnal a mentőt hívnák, amikor erős, nem múló mellkasi fájdalmaik vannak” – vélekedett Ofner Péter.
Egy infarktusos magyarnak sajnos sok esetben eleve rosszabbak a kilátásai, mint a tőlünk nyugatra élő sorstársainak. Egyszerűen sokkal többen szenvednek nálunk olyan prognózisrontó alapbetegségekben, mint a magas vérnyomás, a diabétesz, vagy lényegesen magasabb a már korábban infarktuson átesettek aránya is. Ez utóbbinak pedig döntően az az oka, hogy amint a beteg jobban lesz, már nem követi az orvos utasításait.
Felmérések szerint hiába írják fel a pácienseknek azt a négyfajta gyógyszert, amit a szívrohamot követően a szakma szabályai szerint szedni kell, a betegek 60 százaléka egy év múlva már nem szedi azt. Holott ezek a gyógyszerek csak akkor segítenek a következő infarktus megelőzésében, ha éveken át rendszeresen alkalmazzák őket. Két-három hónapig szedni semmi értelme nincs, mert csak hosszú távon fejtik ki a hatásukat.
Míg 1993-ban tizenötezren, 2013-ban hat és fél ezren haltak meg Magyarországon infarktusban – a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint.
Az ország 19 katéteres centrumában folyamatosan fogadják a betegeket, ami azt jelenti, hogy lényegében egy órán belül hazánk legtávolabbi pontjáról is katéteres centrumba szállítható a beteg. Ha pedig már bekerült, akkor az Országos Kardiológiai Intézet által működtetett infarktusregiszter tanúsága szerint átlagosan 50 perc alatt meg is nyitják az elzáródott koszorúeret, ami európai színvonalú teljesítménynek számít – mutatott rá a főorvos.
Forrás és a teljes cikk: Napi Gazdaság Online
Facebook
Twitter
YouTube
RSS