Több száz milliárd forint adó adóbevételtől esik el az állam az építőiparban gyakorlattá vált visszaélések miatt. A nemrégiben bevezetett elektromos közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (EKÁER) egyelőre képtelen kiszűrni a csak papíron utaztatott építőanyagokat.
Nemcsak a be nem jelentett munka okoz jelentős áfa-bevétel kiesést a magyar államnak. A magas áfakulcs miatt a megrendelők nem ragaszkodnak a számlához, az uniós csatlakozással ráadásul megnyílt a lehetőség az áfacsalásokra az építőanyagok piacán.
A NapiGazdaság.hu internetes portálnak nyilatkozó Vidor Győző, a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség elnöke szerint három különböző módszert is alkalmaznak az építőipari termékekkel való visszaélések, trükközések során. Az első termékkategória után egyáltalán nem adóznak, ez különösen a homok-, a sóder-, a cement- vagy éppen a betonszállítmányoknál jellemző. A második esetben egyes importtermékeket nem regisztrálnak, így azok láthatatlanok maradnak.
A harmadik esetben fiktíven utaztatják a termékeket. Ennek a módszernek az az alapja, hogy a külföldre értékesített áru után az áfa visszaigényelhető, azt azonban nehéz nyomon követni, hogy az építőanyagot végül nem Magyarországon adták-e el. Merthogy a csaló cég ez esetben Magyarországon, magyar gyárban készített terméket ad el – Magyarországon, tényleges áfafizetés nélkül. Vidor Győző szerint ez a módszer mára annyira tökéletesedett, hogy azonnali visszaszállítással megvalósuló tényleges fuvar sem történik ilyenkor – mondta el a NapiGazdaság.hu-nak Vidor Győző. A szakember szerint a nagyobb, a költségvetésnek is jelentős bevételkiesést jelentő csalások felderítése annyira sziszifuszi, sok pénzt felemésztő munka, hogy inkább a megelőzésre kellene nagyobb figyelmet fordítani.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: napigazdasag.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS