Két választási kampányt is megnyert Morales Tóásó Előd arcával a plakátokon. Akkor igyekeztek úgy beállítani a bolíviai elnököt, mint a vezetőt, akivel az ellenséges nyugati hatalmak végezni akarnak. Tóásó szerint még azokat a fotókat is fölhasználták ellenük, amin használhatatlanná tett fegyverekkel pózolnak. Állítja, ők csak filmet mentek készíteni Bolíviába.
„A csoportot jó előre kinézte magának a bolíviai hatalom, és felhasználta arra, hogy Evo Moralest olyan nagymenő politikusként és államférfiként mutassa be, aki ellen nemzetközi terroristák terveztek merényletet. A börtönben levő Elődöt ábrázoló óriásplakátokkal Morales két választási kampányt is végigcsinált az öt év és tíz hónap alatt” – mondta Tóásó Előd a Kolozsvári Magyar Napok egyik előadásában.
Tóásó elmondása szerint a kormány emberei a santa cruzi bíboros háza előtt megrendezett robbantás után rohanták le a négy fős forgatócsoportot a szállodájukban, aminek során két társuk meg is halt. „A csoport szobáiba a hatóságok vitték be a „bizonyítékokat”, a fegyvereket, amelyeket aztán fel lehetett mutatni a közvéleménynek, hogy mire is készültek Rózsa Floresék.”
Tóásó a börtönben töltött öt év tíz hónapra úgy emlékezett vissza, hetente ingáztatták Santa Cruz és La Paz között. A bolíviai börtönakók kilencven százalékát illegálisan, tényleges ítélet nélkül tartják fogva, ellátásukról maguknak kell gondoskodni. Egy ágyért egy hónapban ötven dollárt kell fizetni, aki nem vesz magának ágyat, az a folyosón alszik. Akad olyan rab is, aki megvesz tíz cellát, majd több száz dollárért kiadja a többi elítéltnek.
Tóásót fegyveres felkelésben való részvétellel, konkrétabban egészen képtelen dolgokkal vádolták: eszerint honlapokat szerkesztett (azt nem mondták meg, milyent) és hekkerek ellen készített programot (így szól a vád). Érdekes, hogy Marcelo Sosa ügyész, a vád képviselője is megszökött időközben és Brazíliába menekült, ahol elismerte, hogy az egész per egy kitalációkon alapuló lufi, aminek kizárólag Moralest szolgáló politikai céljai vannak. Ezt később egy Spanyolországba szökött bolíviai ezredes is megerősítette. Ő volt az, akinek a katonai egységétől a kormány emberei kölcsönkérték a fegyvereket, hogy a Tóásóék szállodaszobáiba rejtve utólag diadalmasan felmutassák a „kormányellenes fegyveres összeesküvés” bizonyítékaként.
Rózsa-Flores Eduardóra úgy emlékezett vissza Tóásó, mint egy bonyolult útkereső személyiségre. Azt azonban elképzelhetetlennek tartotta, hogy az Őszödi beszéd kiszivárogtatása miatt a magyar kormány adott volna utasítást Rózsa-Flores kivégzésére.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: foter.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS