Vádemelési javaslattal zárta le Portik-ügyek koronatanúja, a kecskeméti maffiaperben tizenkét évre ítélt Radnai László és társai ellen csalás miatt indított büntetőeljárást a Nemzeti Nyomozó Iroda – értesült a PestiSrácok.hu. A nyomozóhatóság azt rója Radnai terhére, hogy bűntársaival közel harmincmillió forinttal rövidítették meg azt az ügyvédet, aki be akart szállni az egykori Conti-Car-vezér rózsadombon működő autókereskedésébe.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Lezárta a Portik-ügyek koronatanúja, Radnai László elleni, csalás miatt indult nyomozást a rendőrség – erősítette meg a PestiSrácok.hu információit az ORFK szóvivője. Csiszér-Kovács Viktória elmondta, az egykori keresztapa és két társa ellen a nyomozóhatóság vádemelési javaslattal élt, az ügyben keletkezett iratokat pedig megküldték az illetékes ügyészség részére. A szóvivő hozzátette, Radnai és tizenkét társa ellen továbbra is folyamatban van egy orgazdaság miatt indult eljárás is. Utóbbi ügyben Radnaiék terhére azt rója a hatóság, hogy többszáz millió forint értékben, lopott parfümökkel kereskedtek.
Portik volt testőre is a gyanúsítottak között van
A kecskeméti maffiaperben jogerősen tizenkét évre ítélt volt maffiavezérrel szemben a nyáron lezárt, csalás gyanúja miatt indult nyomozást azért rendelték el, mert egy ügyvéd azzal fordult a hatóságokhoz, hogy – állítása szerint – 29 millió forintot akart befektetni Radnai rózsadombi autókereskedésébe, ám miután nem tudtak megegyezni, pénzét nem kapta vissza. Annak azonban nincs írásos nyoma, hogy a pénzátadás valóban megtörtént. Úgy tudjuk, a sértett azt állítja, hogy nem személyesen Radnainak, hanem az ügyben szintén gyanúsított albán állampolgárnak, Salihi Meadnak adta oda a milliós összeget, akiről a rendőrség azt feltételezi, hogy nem hivatalosan ugyan, de részesedése van az autókereskedésben. Az „albán Misi” becenevű maffiózóról korábban több írásunkban is megemlékeztünk már, neve Boros Tamás elhíresült videovallomásában, valamint a Portik-Laborc találkozón is meg lett említve, de a többszörösen büntetett külföldi gengsztert a Fenyő-gyilkossággal is összefüggésbe hozták, ráadásul éppen Radnai vallotta azt Meadról, hogy Portik megbízásából feleségével a Vico-székház közelében bérelt egy lakást, ahonnan figyelhették a merénylet előtt az 1998-ban kivégzett médiacézár mozgását. A korábban Portik Tamás testőreként is dolgozó albán katona az emberölés helyszínén is felbukkant, majd a gyilkosság után néhány perccel telefonon értesítette a BRFK életvédelmi alosztályának volt vezetőjét, Chilkó Ferencet. Ez azonban csak arra volt jó, hogy elterelje a gyanút a szlovák bérgyilkosról, és erősítse az “albán elkövetői szálat.”
Radnai szerint a rendőrök elárulták
Meadot az éjszakában leginkább Portikhoz kötötték, de Radnai 2012-es kiszabadulása után a Conti-Car autókereskedés egykori vezetőjének a környezetében is felbukkant. Radnait egyébként már szabadulása másnapjától megfigyelték a rendőrök, telefonját lehallgatták, mivel a kecskeméti maffiaperben súlyos bűncselekmények miatt elítélt fegyházbüntetésből a férfi büntetés-félbeszakítással szabadult. Később pedig, miután a hatóságok szerint felmerült a gyanúja, hogy Radnai bűncselekményeket követhet el, a bíróság is elrendelte vele szemben a titkos információgyűjtést. Úgy tudjuk, Radnai továbbra is tagadja az ellene felhozott vádakat, ráadásul már az őrizetbe vételekor elmondta az őt elfogó NNI-s nyomozóknak, hogy hónapokkal korábban jelezte kollégáiknak, illetve a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársainak, hogy valakik provokálják, mindenképp bele akarják rángatni valamilyen bűncselekménybe, hogy ezzel “lőjék ki”, mint koronatanút. A Népszabadság Radnai letartóztatása után arról is írt, hogy a pentitó úgy érezte, elárulták. Rejtély volt számára ugyanis, hogy miért hátrált ki mögüle szinte egyik napról a másikra a rendőrség egy olyan ügy miatt, amelybe szerinte nyilvánvalóan ellenlábasai keverték bele a nevét.
Az áfacsaló is a Conti-Car-főnökre beszélhetett
Értesüléseink szerint a csalás és az orgazdaság miatt indult eljárásban is többen Radnai ellen vallottak. Úgy tudjuk, a milliárdos áfacsalási ügybe keveredett Farkas Attila is terhelő adatokat mondott a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársainak a Conti-Car volt vezetőjéről. Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, Farkas és Radnai úgy kerültek egymással kapcsolatba, hogy a kétes üzleti ügyei miatt szorult helyzetben lévő csaló az egykori keresztapától kért védelmet. A Portik Tamás és társai ügyében tanúskodó férfit Farkas a védelemért cserébe egy legális üzletként bemutatott, ám valójában egy egyszerű csalási ügybe akarta bevonni. Farkas állítólag teljes kapcsolatrendszerét is felajánlotta az egykori “maffiafőnöknek”. A „vállalkozó” végül megkapta a védelmet Radnaitól, aki testőrként mellérendelte a fentebb említett Salihi Mead nevű albán végrehajtóembert. Radnai és Farkas között a kapcsolat nagyon hamar megromlott, mivel a Portik-ügyek koronatanúja rájött, partnere illegális üzletbe akarja belerángatni. Radnai ezek után levette a kezét Farkasról, aki nem sokkal szakításuk után bosszúból bement a Nemzeti Nyomozó Irodába és „kitálalt” a volt keresztapa állítólagos dolgairól. Nevük elhallgatását kérő informátoraink korábban azt is elmondták, mielőtt az “üzletember” a rendőrökkel beszélt volna, több, az egykori conti-caros környezetében megforduló személlyel is felvette a kapcsolatot, akiket arra akart rávenni, hogy tegyenek terhelő vallomást Radnaira.
Újra visszakerült a börtönbe
A pentitótól az igazságügyi miniszter még 2014 decemberében vonta meg a büntetés-félbeszakítás lehetőségét, ezután Radnai megkezdte a még hátra lévő két és fél éves büntetésének letöltését. Trócsányi határozata ellen nem volt lehetőség fellebbezni, mivel ez a miniszter egyéni döntése volt, amelyet még indokolnia sem kell. Radnainak egyébként a kegyelmi kérvénye továbbra is a hatóságok előtt hever. Radnai László 2012 júliusában szabadult a szegedi Csillag börtönből, az akkori hírek szerint egészségügyi okokból. Akkor még úgy volt, hogy ha felgyógyul, a büntetéséből fennmaradt két és fél évet le kell ülnie. Azonban 2012 nyarán a PestiSrácok.hu kiderítette, hogy a szabadulás ára az volt, hogy beszámoljon a kilencvenes évek leszámolássorozatáról, Prisztás József, Domák Ferenc és Seres Zoltán lelövéséről, a Fenyő-gyilkosság megbízóiról és az Aranykéz utcai robbantásról. A volt keresztapa elfogása után, 2004 decemberében is felajánlkozott a rendőrségnek, hogy vallomást tenne több megoldatlan ügyről, akkor azonban a rendőrség azon az állásponton volt, hogy „maffiafőnökkel nem egyezkednek”, ezért vallomását titkosították, majd valaki három nappal később már Portik kezébe juttatta azt. A 2010-es kormányváltás után a belügyminiszterséget elvállaló Pintér Sándor azonban már megköthetőnek tartotta az alkut, így Radnai 2011 őszén újra elmondta azt, amit hét évvel korábban egyszer már jegyzőkönyvbe mondott. A rendőrség és Radnai közötti alkuban az is szerepelt, hogy arccal és névvel kell vállalnia a tanúskodást. Ezt meg is tette, hiszen az összes Portik-perben megjelent és tanúskodott is. Más kérdés, hogy például a Prisztás-ügy elsőfokú ítéletében a döntés hozó bíróság a bizonyítékok értékelése során nem vette figyelembe Radnai vallomását. Ettől függetlenül Radnainak nagy szerepe volt abban, hogy megindulhasson a kilencvenes évek megoldatlan merényletsorozatainak újraértékelése és felderítése.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS