Az ISIS ellen nem működnek azok a módszerek, amelyekkel Washington legyőzte az al-Kaidát, derül ki a Politico cikkéből. Szerzője szerint az amerikai stratégia kudarcot vallott az Iszlám Állammal szemben és sürgősen új módszerekre lenne szükség.
Az Origo.hu a Politico nevű lap nyomán azt írja, az Iszlám Állam a terrorizmus eddig ismeretlen formáját hozta el fegyverzete mérete és taktikai fellépése alapján. Az Iszlám Állam több országból is szerzett csatlósokat, míg a szervezet által radikalizált “magányos farkasok” támadásokat hajtottak végre az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Kanadában, Franciaországban és Belgiumban is.
Az amerikai katonai akadémia tavaszi, éves konferenciáján részt vevők 97 százaléka szerint az Iszlám Állammal szembeni amerikai stratégia kudarcot vallott, amelynek több oka is van a Politico elemzője szerint.
Először is, hogy az Egyesült Államok elégtelen erővel áll ki az Iszlám Állam ellen, hírszerzés eszközei pedig sokat csorbult a Snowden-botrány miatt, míg az Iszlám Állam hatékonyan használja ki a digitális és közösségi médiát, hogy támogatókat szerezzen, és katonákat toborozzon.
Az iraki hadsereg alkalmatlan az érdemi harcra, míg Irán bekapcsolódása és a síita milíciák pedig csak tovább fokoznák a szunniták félelmét erősítve az Iszlám Állam propagandáját, így Washingtonnak el kell fogadnia azt a tényt, hogy az ország megszűnt életképes, egységes föderációként létezni, és véglegesen széthullott szunnita, síita és kurd enklávékra. Washington legjobb esélye, ha ilyen körülmények között az egyetlen megbízható és katonailag alkalmas partnert támogatja – a kurdokat. Ami egyben azt is jelenti, hogy le kell söpörni az asztalról a török prioritásokat – annak ellenére, hogy Ankara NATO-szövetséges, viszont többször bizonyította már, hogy nem lehet rá támaszkodni a terrorizmus elleni háborúban, írja az Origo a Politico cikkét idézve.
Fontos továbbá a terrorizmus logisztikai infrastruktúrájának elpusztítása, hiszen az Iszlám Állam soha nem erősödött volna meg, ha nem áramlanának folyamatosan a katonák a soraiba. Emellett anyagilag sem szűkölködnek: a szervezetnek saját bevételi forrásai vannak, becslések szerint csak olajeladásból napi kétmillió dollárra tehet szert, de földgázt és áramot is ad el a fekete és a szürke piacon.
Forrás: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS