Közérdekű bejelentés nyomán vagyonosodási vizsgálat folyt Bajnai Gordon volt miniszterelnök ellen. A feljelentés szerint Bajnainak cégén keresztül több tízmilliós bevételei voltak, amelyeket főleg külföldi tanácsadás után kapott, a volt miniszterelnök mégis nulla forint jövedelmet vallott be. A NAV tájékoztatása alapján a vizsgálat lezárult, a titoktartási kötelezettség miatt azonban a közvélemény továbbra sem tudhatja meg, miből tengeti életét Bajnai. A volt miniszterelnök sajtósa állítja: nem találtak nála szabálytalanságot.
Az ismert Budapest-belvárosi “watchdog”, Tényi István jogász tett közérdekű bejelentést a NAV-nál Bajnai Gordon ügyében. A volt miniszterelnök, miután bejelentette, hogy szakít a politikával, 2011-ben megalakította az Ebit Consulting Kft.-t amely üzleti és vezetési tanácsadással foglalkozott. A kizárólag Bajnai Gordon tulajdonában álló cég már 2011-ben 17,7 millió forint bevételt könyvelt el, 2012-ben pedig már 45,7 milliót. A nyereséget, azaz összesen mintegy 31,9 millió forintot minkét évben osztalék formájában kivette a cégből. Bajnai legfőbb bevételi forrását a külföldi tanácsadás jelentette, hiszen 2012-ben Franciaországból és Angliából mintegy 42,5 milliót szedett össze ilyen tevékenység nyomán.
A 2013-as évre vonatkozó, 2014. július 24-én kelt vagyonnyilatkozat tanúsága szerint Bajnai nem tekinti jövedelemnek a cég eredményei után keletkező osztalékot, hiszen foglalkozásából származó jövedelemként 0 forintot tüntetett fel. A feljelentés szerint azonban az Ebit 2013-ban nettó 51,4 millió forint árbevételt könyvelhetett el, amelyből az osztalék akár elérhette a 18,3 milliót. Mivel Bajnai a cég száz százalékos tulajdonosa, a vállalkozásból kivont jövedelem egésze őt illeti. A bejelentés sérelmezi azt is, hogy Bajnai a bécsi székhelyű, Inverness GmbH-ból származó bevételeit sem tüntette fel, amelynek 40 százalékos tulajdonosa.
A nulla forint keresetű volt miniszterelnöknek eközben jelentős ingatlanvagyonáról is gondoskodnia kellett, többek közt egy 271 négyzetméteres fővárosi ingatlanról, egy nemesnádudvari pincéről présházzal, és egy etyeki telekről is. Ám mindezt a 2014-es választáson csúfos kudarcot valló Bajnai bravúrosan megoldotta, úgy, hogy közben 55 millió forintos megtakarítása keletkezett.
A PestiSrácok.hu a NAV-ot és Bajnai politikai műhelyét, a Haza és Haladás Alapítványt is megkereste, hiszen az adóhatóság Tényi részére megküldött, portálunkhoz is eljuttatott határozata rögzíti: a vagyonosodási vizsgálat lezárult, de annak eredménye adótitok. Felhívtuk a NAV-figyelmét, hogy egy, a vizsgálat nyomán induló esetleges büntetőeljárás azonban már nem minősül titoknak, hiszen Bajnai közszereplő. Az adóhatóság eddig nem válaszolt megkeresésünkre, a Haza és Haladás sajtófőnöke, Rácz Krisztina ugyanakkor ezt írta: “Az adóhatóság Bajnai Gordonnál egyes adókötelezettségek ellenőrzése keretében több évre kiterjedően vizsgálta, hogy a személyi jövedelemadóra vonatkozó kötelezettségeit megfelelően teljesítette-e. A vizsgálatot lezárták, szabálytalanságot nem találtak.”
A Tényi István egy korábbi büntetőfeljelentésében is aggályosnak találta, hogy a Bajnai a felvett osztalékok mellett adóköteles jövetelemként 0 forintot tüntetett fel. A Tényi által szerkesztőségünkhöz eljuttatott határozat szerint az ügyészség azért szüntette meg ezügyben a nyomázást, mert Tényi feljelenése nem tartalmazott bizonyítékot arra, hogy Bajnai Gordon valóban fölvette cégeiből az osztalékot. Az más kérdés, hogy erre éppen a nyomozás megindítása deríthetett volna fényt.
Emlékezetes, Bajnai 2009-ben váltotta a megbukott Gyurcsány Ferencet a miniszterelnöki székben. 2014-ben az Együtt 2014 miniszterelnök-jelöltjeként, a baloldal reménységeként szállt ringbe, de pártja csak 0,28 százaléknyi szavazatot kapott. Az eredményt Bajnai Gordon súlyos kudarcnak nevezte és visszavonult a közéletből. A legutóbbi hírek szerint ma egy francia multicég alkalmazottja.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS