Jogilag kivitelezhetetlen a kötelező uniós kvóta, ezért a kormány megtámadja azt a nemzetközi jogi fórumokon, ezt mondta a kormányszóvivő az M1-en. Egyre több városban gyűjtik az aláírásokat a kötelező betelepítési kvóták ellen, írja a Magyar Idők.
Szakértők szerint az utóbbi hetekben mintegy ötvenezer migráns indult útnak Európa felé, ám ők feltorlódtak a görög komposok sztrájkja miatt, írja a Magyar Idők. Közben a görög-macedón határnál is több ezren várakoznak az átjutásra. Szerbia több mint száz busszal szállíta Horvátországba a migránsokat, akik Németországba szeretnének eljutni Ausztrián keresztül.
A kormány szerint egyre egyértelműbb, hogy a kötelező kvóta kivitelezhetetlen és értelmetlen, ezért nemzetközi jogi fórumokon támadja a tervezetet. Kovács Zoltán kormányszóvivő elmondta: dupla veszély fenyegeti Magyarországot, nemcsak a kvótarendszer miatt, hanem a dublini rendszer alapján is 10 ezreket toloncolhatnak Magyarországra. A Fidesz közben akciót indított több városban – itt aláírásokat gyűjtenek a betelepetési kvótarendzer ellen. A DK is hasonló aláírágyűjtésbe kezdett, ám a párt a kvóta mellett kampányol.
Közben Lengyelország leendő külügyminisztere, Witold Waszczykowski is kifejtette, hogy látatlanban semmilyen kvótarendszerbe nem egyezik bele. Lengyelországnak nem kötelessége a gazdasági bevándorlók befogadása, mivel maga is a gazdasági emigránsok millióival látja el Európát, és a lengyel munkapiac nem bírna el nagyobb bevándorlási hullámot – tette hozzá a politikus.
Nem vált be hot-spot rendszer, ezért Brüsszel adatfeldolgozó központok létrehozását kezdeményezte a migráns útvonalakon, erről állapodtak meg az uniós blügyminiszterek. A brüsszeli tárgyalás egyik fő témája az unió külső határainak a védelme lett volna, de a tagországok miniszterei mégsem beszéltek róla.
Közben több ország is jelezte: elérte terhelhetőségének határát. Nincs elég eszköz a kezünkben, amelyek segítségével csökkenteni tudnánk a menedékkérők beáramlását – nyilatkozta este az unió soros elnökségét betöltő Luxemburg külügyminisztere. Hangsúlyozta: a migrációs beáramlás egyik megoldása az, hogy a regisztrációs pontoknak megnövelt kapacitással kell működniük.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a berlini fal ledöntésének 26. évfordulója alkalmából a német fővárosban elmondott ünnepi beszédében úgy fogalmazott: Németországnak bátran cselekednie kell az Európai Unió külső határainak védelméért, a többi uniós tagországnak pedig szolidaritást kell vállalnia Németországgal. Hangsúlyozta: az unió jövőjét nagymértékben meghatározza, hogy Németország miként viszonyul az európai migrációs válsághoz. Berlin vezető szerepére azért is szükség van, mert a válság révén fölerősödő radikális populizmus veszélybe sodorja az Európai Unió lényegét, a liberális demokráciát – tette hozzá Donald Tusk.
A migrációs válság kezeléséről és az Európai Unió bővítéséről tanácskoznak a négy visegrádi ország is, valamint a balkáni országok külügyminiszterei pénteken Prágában. A tárcavezetők találkozóján Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke is részt vesz – közölte a cseh külügyminisztérium.
Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS