Az uniós alapokmányok módosítására irányuló brit-magyar együttműködés és szövetség kötése is szóba kerülhet a holnapi Orbán-Cameron találkozón Budapesten – értesült kormányzati forrásokból a PestiSrácok.hu. Portálunk információi szerint Magyarország mellett a brit miniszterelnök is abban érdekelt, hogy az Európai Unió újragondolja az alapvető és az uniót alapító európai okmányokat. Az Orbán-Cameron találkozón a Nagy-Britanniában munkát vállaló kelet-európai vendégmunkások ügye is napirendre kerülhet.
Emlékezetes, a PestiSrácok.hu-nak adott újévi interjúban már Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációért felelős államtitkára is beszélt az uniós alapokmányok módosításáról, bejelentve, hogy az idén Magyarország kezdeményezi az okiratok megváltoztatását.
“Éppen itt az ideje, hogy Brüsszel eldöntse, hogy azon az úton indul-e el, amely a nemzetek erős Európája felé viszi a közösséget. Hogy mindez kiderüljön, és hogy pontot tegyünk a dilemma végére, szükségessé vált az alapvető és az uniót alapító európai okmányok módosítására, újragondolására, mert megváltoztak a körülmények. Újra fel kell tenni a kérdéseket, hogy mi az, ami összetartja Európát, milyen alapértékekben hiszünk, mi az unió alapja, mi a gazdasági és politikai közösség összetartó ereje, és mik azok a közös gyökerek, amelyekből táplálkozunk” – nyilatkozta portálunknak Tuzson Bence. Kérdésünkre hozzátette, Magyarország érdekelt abban, hogy ezek az okiratok és értékek a helyükre kerüljenek. “Persze, nyilván nem lehetünk szereptévesztésben, mert mi csak egy tényezők vagyunk. Ahhoz, hogy ezek a kérdések eldőljenek, és másként dőljenek el, fontos az, hogy nagy európai államok is felismerjék az általunk javasoltak szükségességét. Nem vagyunk külön utasok, a britek is ebben gondolkodnak, abban, hogy át kell nézni Európa alapokmányait, és újat kell létrehozni, szentesíteni. Nekünk az a feladatunk, hogy a döntéshozókat meggyőzzük ebben a kérdésben, s a magunk eszközeivel segítsük ezt a folyamatot” – fogalmazott a politikus.
A Magyar Idők által megszólaltatott elemzők mindeközben több ponton is egyezséget várnak David Cameron brit és Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtöki budapesti találkozóján. A lap szerdai számában Kiszelly Zoltán emlékeztetett arra, hogy mindkét kormányfő elveti az Európai Egyesült Államok koncepciót, és helyette egy nemzetállami Európát szorgalmaz. A két fél között ezért egyetértés lehet többek között abban, hogy nincs szükség további kompetenciák átadására az EU-nak. A tárgyaláson szintén napirendre kerülhet az a korábban már megfogalmazott cél, hogy az eurózónában zajló folyamatokba azok a tagállamok is jobban beleszólhassanak, amelyek ezen a körön kívül esnek. Ugyanakkor a politológus szerint eltérő lehet a felek álláspontja a kelet-európai vendégmunkásokat érintő kérdésben. Kiszelly Zoltán úgy véli, vita tárgya lehet a 2020 utáni EU-s költségvetés, és a két kormányfő kitérhet Nagy-Britannia jövőbeli EU-tagságára, a migránsválság azonban csak érintőlegesen jöhet szóba, mivel Nagy-Britannia mentességet élvez a közös menekültügyi szabályok alól.
Lánczi Tamás politológus szerint Magyarország érdekelt abban, hogy szövetségese legyen az Egyesült Királyságnak, és ez a találkozó inkább konszenzusosnak ígérkezik. A tárgyaláson szerinte is szóba kerül az a brit javaslat, amely a kelet-európai vendégmunkások beáramlását állítaná meg. Ugyanakkor emlékeztetett: Orbán Viktornak volt néhány olyan nyilatkozata, amely arra utal, hogy megértő a brit állásponttal, így ebben a kérdésben kompromisszumra juthatnak a felek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS