A Nemzeti Vagyonkezelő Tanács (NVT) még honvédelmi miniszterként Szekeres Imre szocialista képviselőt bízta meg a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Bolyai János Katonai Főiskolai Kara épületegyüttese értékesítésével – tudta meg a Magyar Nemzet. Az NVT és a volt tárcavezető között 2008. április 16-án aláírt megbízási szerződésben szerepel az adásvételi szerződés megkötése is. Ez azért is fontos, mert mint azt a lap szerdán megírta: információik szerint a Szekeresre bízott ügylet, s az ebből származó kártérítési követelések kifizetése miatt felmerülhet a különösen nagy hátrányt okozó hűtlen, illetőleg a hanyag kezelés gyanúja is.
A Zrínyi-egyetem ingatlanát öt éve értékesítették egy befektető társaságnak az SZDSZ-es Gegesy Ferenc vezette IX. kerületi önkormányzat közreműködésével. A Magyar Nemzet úgy tudja, a tranzakcióban először a Honvédelmi Minisztérium (HM) adta el az értékes ingatlant 5 630 000 000 forintért a ferencvárosi önkormányzatnak 2008. április 23-án. Az önkormányzat pedig már másnap egy csereszerződéssel vegyes adásvételi szerződést kötött egy izraeli, holland és amerikai vállalkozókhoz köthető lakóparképítő társasággal, az előzetes értékbecslésben megállapított ár alapján.
Erre azért volt szükség, mert a vevő az önkormányzat segítsége nélkül nem építkezhetett volna a honvédelmi besorolású területen. A befektető azt a megoldást választotta, hogy egy 300 ezer forint névértékű üzletrészét átruházta az önkormányzatra, ezzel a kerület tízszázalékos tulajdonosi részesedésre tett szert. Ennek fejében az önkormányzat kötelezettséget vállalt az átsorolási eljárás elindítására. Az önkormányzat az üzletrészt később értékesítette, amelyből jelentős (több száz milliós) bevétele származott Ferencvárosnak. Ezzel még nem is lett volna baj, hiszen hozzájárultak a kerületi vagyon gyarapodásához. A Magyar Nemzet azonban úgy tudja, hogy az ügyben elindított ügyészségi vizsgálat szerint vélhetően nem reális értékbecslés születhetett a tranzakciók lebonyolítása előtt, a HM és az önkormányzat között 2008. április 23-án létrejött megállapodás pedig akár semmisnek is tekinthető, annak színlelt jellege miatt.
Az MSZP országos központja ugyanakkor a Magyar Nemzet cikkére reagálva tegnap közleményben hárította el Szekeres Imre felelősségét az ügyben, mondván: az állami vagyon értékesítéséről a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. döntött. Arról azonban nem tesznek említést, hogy az adásvétel lebonyolításával a honvédelmi minisztert bízták meg, így felelősség terhelhette annak jogszerűségéért.
A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS