A 72-73 állami intézménynél jelenleg dolgozó 50 ezer munkavállaló ötödének, tehát tízezer embernek szűnhet meg az állása a közszféra átalakításával – értesült a PestiSrácok.hu. Informátoraink elárulták, az 50 ezer fős átcsoportosításban már az első lépcsőben is nagyon jelentős, 20 százalékos leépítés várható. Ez forrásaink szerint úgy valósulna meg, hogy a minisztériumokba jogutódlással beolvadó szerveknél – egyes kivételekkel – 20 százalékos költségcsökkentést is előír az előterjesztés.
Mint ahogy arról tegnap beszámoltunk, a bürokráciacsökkentés jegyében a kormány 72-73 állami, országos háttérintézmény, költségvetési szerv átszervezését, illetve megszüntetését tervezi. Az intézmények, szervek célkeresztbe vételét Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be tegnap. A PestiSrácok.hu kormányzati forrásokból úgy értesült, az első körben akár 10 ezer embert is érinthet a közszféra átalakítása.
A kormányzati struktúra és a közigazgatás átszervezését öt éve indították el, majd tegnap kiderült, 72-73 állami intézmény megszüntetését vizsgálja meg a kormány a bürokráciacsökkentés keretében. Azok a háttérintézményeket, kutatóintézeteket, amik majd megszűnnek, a minisztériumokba olvasztanák. Az állami, országos háttérintézmények, költségvetési szervek célkeresztbe vételét Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be.
Informátoraink szerint úgy küldenének el tízezer embert a közszférából, hogy az előterjesztés elfogadása után befagyasztanák a státusokat a kijelölt háttérintézményeknél, egyes próbaidőn levő kormánytisztviselőket pedig informátoraink szerint február 10-e után akár el is bocsájthatják. Értesüléseink szerint a nyugdíj után továbbfoglalkoztatottakat is érintheti a leépítés.
“A bürokráciacsökkentés kevesebb bürokratát is jelent”
Lázár János szerint azt nézik át, hogyan lehet gyorsabban működtetni, visszavinni a háttérintézményeket a tárcákhoz. Van olyan tárca, ahol a háttérintézmény nagyobb, mint az adott minisztérium – mondta a miniszter. A Miniszterelnökség vezetője a bürokráciacsökkentő intézkedések részeként beszélt erről.
Informátoraink szerint az OEP helye még bizonytalan, miután az intézmény az erőforrás minisztériumhoz, a gazdasági tárcához, azon belül pedig akár államkincstárhoz is kerülhet. A jelenleg különálló államtitkárság alatt álló mezőgazdasági és vidékfejlesztési hivatal is beolvadhat, ugyanúgy, ahogy az NFM alá tartozó közlekedési hatóság. A hivatalok megszűnése azonban a feladat és hatásköri listán (ez egy 2014-es kormányrendelet, más néven statútum-rendelet – a szerk.) főszabályként az adott minisztériumnál hagyja a feladatot. A Miniszterelnökség javaslata szerint az adott minisztérium látja majd el továbbra is az adott feladatot. Portálunk úgy tudja, a hatósági feladatkörökkel rendelkező intézmények, így például a vízügyi igazgatóságok a kormányhivatalokba olvadnának be.
Ez azonban felveti azt a kérdést,
„hogy az árvíz mozgása és a vízkormányzás milyen tekintetben követi majd a járási hivatalok határait”
– tette hozzá cinikusan kormány-közeli forrásunk. Mint ismeretes, az a koncepció már nem érvényes, hogy a NAV a kormányhivatal része legyen. Különös kérdéseket vethet fel az olyan intézményi keretek átalakítása, amelyek nemzetközi szerződés alapján beágyazottak – mondta másik informátorunk. Itt ugyanis a nemzetközi szerződést két vagy több állam is ratifikálta, így ez esetekben nyilván további tárgyalásokra lesz szükség. Van ugyanis olyan intézmény, amely több állam nemzetközi együttműködése és finanszírozása alapján van Magyarországon.
Egy harmadik kormány-közeli informátorunk arról beszélt, hogy érdekesnek találja az időzítést. „Ha ezt a 2010-es választások után lépi meg a Fidesz, a közszféra átalakítására rá lehetett volna húzni, hogy mentesítjük a szocialistáktól, az előző kormány híveitől az intézményeket, szerveket.” Most viszont már „az általunk létrehozott intézményeket vonjuk össze és szüntetjük meg” – tette hozzá.
Lázár bürokráciacsökkentésről beszél
“Célkeresztbe vettük ezeket a szerveket, intézményeket. A következő napokban tárgyalások indulnak a Miniszterelnökség és a tárcák között arról, hogy a háttérintézményeket, költségvetési szerveket hogyan lehet a tárcákba visszavinni, hogyan lehet a kiszervezéseket megszüntetni, egyszerűbben, olcsóbban és gyorsabban működtetni a rendszert. Jelenleg 50 ezer ember dolgozik ezekben az intézményekben, szerveknél. A kormány csak kivételes esetben lát arra lehetőséget, hogy ezek a költségvetési szervek, hivatalok, intézmények megmaradjanak” – szögezte le tegnap Lázár János. A miniszter a biztosan megmaradó intézmények közé sorolta a rendőrséget, a honvédséget, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot, az Állami Egészségügyi Ellátó Központot és a Szociális Főigazgatóságot. Lázár János az átalakítandó intézmények között említette az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt, a nyugdíjfolyósítási intézetet. A kormány egyébként február 10-én dönthet a 72-73 szerv, intézmény megszüntetéséről.
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS